Termoregulacja

Termoregulacja

Termoregulacja – zdolność do utrzymania temperatury ciała w zakresie optymalnym dla organizmu. Niekiedy zawęża się znaczenie tego pojęcia do mechanizmów występujących u ptaków i ssaków. U ludzi można wyróżnić dwa rodzaje termoregulacji: Wymiana ciepła z otoczeniem następuje gdy temperatura otoczenia jest różna od temperatury organizmu. Wymiana taka może następować na...

Czytaj Dalej

Termoregulacja

Ośrodek termoregulacji Ośrodek termoregulacji znajduje się w przedniej części podwzgórza. Mechanizmy termoregulacji mogą w szerokim zakresie kompensować ubytek lub nadmiar ciepła.

Termoregulacja a emocje i recepcja temperatury

Wywołane emocje zdają się zależeć od tego, czy przepływ energii cieplnej uspokaja reakcje termoregulacji (przyjemność) i zbliża do wyrównania bilansu cieplnego organizmu, czy odwrotnie wzmaga procesy termoregulacji i zbliża je do granicy niewydolności (przykrość), dlatego ta sama temperatura może być odczuwana raz jako przyjemna, raz jako przykra.

TERMOREGULACJA

Termoregulacja najlepiej rozwinięta jest u zwierząt stałocieplnych. Ośrodek termoregulacji znajduje się w podwzgórzu.

Wpływ sauny na termoregulację ustroju człowieka

Następowe obniżanie się ciepłoty ciała wiąże się z poprawą warunków oddawania ciepła, co pozwala na usprawnienie procesu termoregulacji.

TERMOREGULACJA

TERMOREGULACJA — u zwierząt zdolnośćutrzymywania temperatury ciała na określonym,ednakowym poziomie, właściwa zwierzętomstałocieplnym.

Podział czynnościowy podwzgórza.

Ośrodek ten jest ściśle związany z ośrodkiem termoregulacji w przedniej części podwzgórza i z neuronami jądra nadwzrokowego. 3 Schemat zależności pomiędzy ośrodkiem termoregulacji, a ośrodkami głodu, sytości i pragnienia w podwzgórzu.

REGULACJA CIEPLNA, termoregulacja

Reakcje fizjologiczne organizmu na zmiany temperatury otoczenia. Dzięki tym reakcjom temperatura wewnętrzna ciała utrzymuje się na niemal stałym poziomie (u człowieka ok. 37°C). Ciepłota ciała jest wypadową wytwarzania ciepła w ustroju oraz jego oddawania do otoczenia.

Zaburzenia tego bilansu mogą...

Ośrodek termoregulacji

temperature regulation centre); ośrodek znajdujący się w podwzgórzu i składający się z 2 części: 1) ośrodka utraty ciepła w przedniej części ■ podwzgórza i 2) ośrodka zachowania ciepła w tylnej części podwzgórza. W o.t. znajdują się neurony wrażliwe na zmiany temperatury. Jedne z nich...

Układ nerwowy i narządy zmysłów

W tej części znajdują się gruczoły dokrewne: przysadka i szyszynka oraz ośrodki: głodu, sytości, termoregulacji, pragnienia, agresji oraz pobudliwości seksualnej.

Omów związki między aktywnością ruchową i wydolnością fizyczną człowieka (zwłaszcza funkcją układu krążenia)

Po dłuższym unieruchomieniu występują zmiany neuropsychiczne, upośledzenie termoregulacji i wiele innych.

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY ROZWOJOWE WE WCZESNYM DZIECIŃSTWIE - Zmiany rozwojowe niemowlęcia: Rozwój morfologiczny i zmiany fizjologiczne

Obserwuje się również intensywny rozwój tkanki tłuszczowej, co sprzyja termoregulacji.

Oznaczanie tłuszczu w produktach spożywczych

W przemyśle spożywczym stosuje się różnorakie metody analizy chemicznej celem oznaczenia różnych parametrów, która mają duże znaczenie w kontroli jakości danych produktów, względnie surowców. W niniejszej pracy przedstawiam dwie różne metody, które są przydatne w oznaczaniu tłuszczu w produkcie ( na...

Analiza budowy ssaków - ze wskazaniem na cechy ich doskonałości

Podskórna warstwa tłuszczowa stanowi ważny element termoregulacyjny. Główną rolą gruczołów potowych jest termoregulacja- ochładzanie w miarę potrzeby powierzchni ciała, przez parowanie wody usuwanej z organizmu.

Charakterystyka gadów

: jaszczurka żyworódka i żmija zygzakowata Układ pokarmowy i odżywianie: - większość mięsożerna Układ nerwowy i narządy zmysłów: - niewielkie mózgowie - kresomózgowie znacznie silniej wykształcone i podzielone na półkule - międzymózgowie nakrywa kresomózgowie - w ścianie bocznej następuje rozwój kory nowej - niewielki obszar istoty szarej - międzymózgowie w szczytowej części tworzy szyszynkę; ...

Charakterystyka ptaków - Pokrycie ciała

- skóra ptaków jest delikatna

- tworzy ja wielowarstwowy i zrogowaciały naskórek, pod którym znajduje się elastyczna skóra właściwa

- brak gruczołów potowych

- występują gruczoły łojowe: gruczoł kuprowy

- ciało pokryte piórami

- zawiązek pióra powstaje jako wpuklenie naskórka, które zapada...

Ekologia urbanistyczna

Wyższy poziom tych parametrów oraz mały ruch powietrza prowadzi do przegrzania organizmu, zaburzeń termoregulacji, zaburzeń snu, złego samopoczucia i bólów głowy.

Etapy trawienia

żelazo, niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu; -bierze udział w tworzeniu krwi, jej czynnym magazynowaniu i procesach krzepnięcia; - -jako narząd o najwyższej temperaturze odgrywa rolę w termoregulacji.

Gospodarka wodna organizmów

zatoki moczopłciowej - u samców końcowy odcinek służy również do wyprowadzania nasienia przyczyną rozchodzenia się dróg moczowych, pokarmowych i rodnych jest żyworodność Funkcje układu krążenia: - transport substancji odżywczych, mineralnych, wody oraz witamin - przeprowadzanie wymiany gazowej - transport hormonów wydzielanych przez gruczołu dokrewne - transport przeciwciał - transport trucizn, bakterii i wirusów - ...

Limfa i krew

Uczestniczy w procesie termoregulacji(duża pojemność cieplna) ma zdolność odbierania ciepła z okolic ciała narażonych na przegrzanie i oddawania ich do miejsc, w których produkcja ciepła jest mniesz niż zapotrzebowanie.