Tak więc przy dźwiękach skocznej ludowej muzyki narodził się jeden z największych polskich dramatów, utwór wielowarstwowy, symboliczny, będący z jednej strony niemal dokumentalnym zapisem tego, co działo się na weselu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, z drugiej zaś opowieścią o narodzie, który ...
"Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" - autor zwraca się do czytelników - szczególnie tych, którzy nie zwracają uwagi na to, że sami też kiedyś umrą - z przestrogą, że śmierć dosięgnie każdego.
danse macabre, jest bardzo popularny w średniowieczu; - polegał on na zobrazowaniu upersonifikowanej śmierci, jako rozkładającego się ciała kobiety, która zapraszała do tańca po kolei każdego człowieka, nie zależnie od jego położenia w hierarchii i zamożności, który to taniec obrazował więc wszechpotęgę śmierci wobec ludzi, oraz ...
) Niektórzy komentatorzy zauważyli nie bez złośliwości, że wybralibyśmy do parlamentu nawet krowę, gdyby tylko sfotografowano ją z Wałęsą. Podobnie, gdy w reklamie słyszę słowa eksperta lub kogoś sławnego, to zamiast przeanalizować argumenty, które mówi, wierzymy im dlatego, że padło to z ich ust.
Uwagi: - taniec narodowy POLONEZ staje się symbolem historii, nadzieji na wyzwolenie Polski, jest jedną z najważniejszych deklaracji ideowych dzieła; - umieszczenie motyuu tańca jest tu celowe: podsumowuje wcześniejsze wydarzenia historyczne, a zarazem ukazuje bohaterów, którzy "krokiem ...
W rzeczywistości bowiem gwiazdy rodzą się z gazu i pyłu rozproszonego we Wszechświecie. Te z kolei, w procesie zwanym akrecją (wychwyt materii), łączą się w większe fragmenty, z których powstają planety.
Połączenie dwóch protonów zapoczątkowuje łańcuch zdarzeń zmieniający jądra wodoru w jądra helu z wydzieleniem niesłychanie wielkich ilości energii.
Pod wpływem własnej grawitacji obszar podwyższonej gęstości zapada się, staje się coraz gęstszy i gorętszy, by ostatecznie, po zapoczątkowaniu reakcji termojądrowych przeobrazić się w jedną lub więcej gwiazd: protogwiazdę/-zdy.
/Słońce/ Gdy w wyniku reakcji syntezy, wodór się wypali, to wówczas helowe jądro gwiazdy zapada się, ogrzewając otaczającą je powłokę wodoru, aż osiągnie ona temperaturę wystarczającą do ponownego rozpoczęcia reakcji jądrowych (10 mln oC).
Aleksander Wolszczan, odkrył, a dwa lata później ostatecznie udowodnił, że wokół jednego z odkrytych przezeń pulsarów krążą trzy planety (dwie trzykrotnie większe od Ziemi, trzecia wielkości naszego Księżyca) i postawił hipotezę o istnieniu czwartej.
Był trzecim synem Władysława Jagiełły i królowej Zofii córki kniazia ruskiego Andrzeja Holszańskiego Według czeskiego astrologa niepomyślne były rokowania co do życia potomka Jagiełły , jednak czas pokazał że Kazimierz Jagiellończyk był jednym z najwybitniejszych władców Polski.
Wszystkie wilczomlecze zawierają sok mleczny (lateka), wypływający z łodygi przy jej uszkodzeniu; sok ten uważa się za trujący. Aby zachować poinsecję z roku na rok, należy zapewnić jej w październiku i listopadzie 14 godzin całkowitej ciemności każdej nocy oraz naturalną długość dnia.
W życiu mieszkańców z początku nie zajdą większe zmiany, z tym że teraz energia „słoneczna" będzie mogła zastąpić używaną podczas podróży energię nuklearną.
Z materii w nich zgromadzonej zaczęły w końcu powstawać gwiazdy. Każda z tej ogromnej liczby Galaktyk składa się z jeszcze większej liczby gwiazd, co czyni prawdopodobnym przypuszczenie, że nie jesteśmy we wszechświecie samotni.
Samiec cudowronki błękitnej, zamieszkującej góry na południowym wschodzie Nowej Gwinei, tokuje wysoko na gałęziach, z któ rych co jakiś czas zwiesza się głową w dół, prezentując wspaniałe niebieskie upierzenie.
Kiedy gwiazda taka jak Słońce wyczerpie już swe wodorowe „paliwo", jej helowe jądro kurczy się, a warstwy zewnętrzne ekspandują na zewnątrz i gwiazda przekształca się w czerwonego olbrzyma.
, była widoczna z Ziemi gołym okiem. Jest ona zbudowana z samych neutronów, jej gęstość zatem może przewyższać wielokrotnie nawet gęstość białego karła.
Jak już zostało powiedziane, gwiazda bierze swój początek z mgławicy, czyli chmury pyłów i gazów, wśród których znajduje się przede wszystkim wodór.
Przez gwiazdy optycznie podwójne rozumiemy gwiazdy, które nie oddziałują na siebie fizycznie, a tylko przypadkowo znajdują się w tym samym kierunku, gdy patrzymy na nie z Ziemi.