Tamaryszek rozgałęziony

Tamaryszek rozgałęziony

Czytaj Dalej

Rozgałęzienie żyły płucnej górnej

Spośród dopływów, które wytwarzają ź. płucną górną i które zazwyczaj odprowadzają krew z płata górnego po stronie lewej <»raz z płata górnego i środkowego po stronie prawej, odróżniać można żyły powierzchowne i głębokie: obie te grupy mogą się jednak w znacznym stopniu zastępować; kiedy...

Rozgałęzienie tętnic w ścianie serca

Tętnice wieńcowe wysyłają do komór liczne grubsze i cieńsze gałęzie, które w większości przebiegają bezpośrednio pod nasierdziem, licznie się dzielą i zespalając się z gałęziami prawej i lewej tętnicy na powierzchni mięśnia lub nieco pod nią wytwarzają łączące się z sobą powierzchowne...

Rozgałęzienie tętnic

Rozgałęzienie tętnic bywa bardzo różne. Z punktu widzenia opisowego odróżniamy gałęzie boczne i gałęzie końcowe. Gałęzie końcowe powstają przez podział pnia macierzystego przeważnie na dwie gałęzie, przy czym wskutek podziału pień główny przestaje istnieć.

Kąt odejścia tętniczej...

Tamaryszek rozłożysty

Od lipca do października drobniutkimi, ciemnoróżowymi kwiatami zebranymi w wiechy na szczytach tegorocznych, rózgowatych pędów, obsypane są delikatne szerokorozłożyste krzewy tamaryszka rozłożystego (pięciopręcikowego) (Tamarix ramosissima).

Tamaryszek drobnokwiatowy

Tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix parviflora) to najczęściej sadzony tamaryszek.

Tamaryszek czteropręcikowy

Na przełomie kwietnia i maja rozwija swe lilaróżowe, delikatne kwiaty tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra).

Tamaryszek francuski

 

Wygląd: Zawsze zielony, mniej lub bardziej brodawkowaty krzew lub drzewo, 2-4 (-10) m wysokości, z prosto wzniesionym, silnie roz-krzewionym pniem i ciemnobrunatną lub purpurowo zabarwioną korą. Gałęzie rózgowate, łukowato rozpostarte, bogato rozgałęzione. Gałązki prosto wzniesione do skośnie...

Tamaryszek drobnokwiatowy

 

Wygląd: Zawsze zielony, nagi lub tylko lekko brodawkowaty krzew lub drzewo, 1-4 (-5) m wysokości, z głęboko czerwono-brunatną lub purpurową korą. Gałęzie rózgowate, wzniesione, często górą przewieszone, gęsto rozgałęzione. Gałązki prosto wzniesione, zielone.

Liście łuskowate, gęsto spiralnie...

Tamaryszek czteropręcikowy

Uwagi ogólne: Tamaryszki należą do pionierów zasiedlających pustynie słone.

Koralinka rozgałęziona

 

Wygląd: Plecha tworzy daminki żółtawe do zielonożółtych, gałązki widlasto rozgałęzione 1-2 {3,5) cm długie , kora zbudowana ze strzępek ułożonych prostopadle do powierzchni; powierzchnia gałązek dołeczkowana, ich końce bywają rozdęte z czarnymi wypukłymi pyknida-mi.

Podobne gatunki: D...

Tamaryszek

Drzewo lub krzew z łuskowatymi liśćmi i często przypominającymi kłosy kwiatostanami. W Chinach uchodził za symbol nieśmiertelności, jego żywica zatem za surowiec przedłużający życie.