Szymon Konarski

Czytaj Dalej

PREZENTACJA FEUDALNYCH STOSUNKÓW NA WSI - „ŻEŃCY” SZYMON SZYMONOWIC

Obraz pracujących w polu żeńców. W trakcie pracy rozmawiają trzy osoby Oluchna, Pietrucha, Starosta. Oluchna i Pietrucha narzekają na ciężar pracy i okrucieństwo Starosty, który nahajką pogania pracujących. Pieśń będąca oskarżeniem, przekleństwem pod adresem Starosty. Jednak złorzeczy mu gdy ten...

OBYCZAJOWOŚĆ POLSKI XVI WIEKU - WIEŚ I JEJ UROKI - SZYMON SZYMONOWIC

„Żeńcy” Szymonowic prezentuje wieś dwojako: przynoszącą bogactwo i swobodną staroście (ekonomowi) oraz ciężką pracę i niedolę robotników i chłopów.

WIEK XVIII W POLSCE - STANISŁAW KONARSKI

„Tragedia Epaminoudas” Konarskiego.

Stanisław Konarski (1700-1773)

Pełny program polityczny wyłożył Konarski w dziele "O skutecznym rad sposobie", składającym się z czterech tomów. W dziedzinie odrodzenia literatury pięknej zasłynął Konarski rozprawą pt.

Szymon Szymonowic (1554-1629)

Natomiast Szymon Szymonowic - być może dlatego, że sam był mieszczaninem, dostrzegł i przedstawił ciężką dolę pańszczyźnianego ludu, który pierwszy raz doszedł do głosu właśnie w utworze Szymonowica.

Program reform w dziełach prekursorów oświeceniowych (Stanisław Leszczyński, Stanisław Konarski, bracia Załucsy) .

Stanisław Konarski w 1741 ogłosił rozprawę "O poprawie wad wymowy", a w 1743 ukazał się "Głos wolny wolność ubezpieczający przypisywany Stanisławowi Leszczyńskiemu. U schyłku tego okresu Konarski wydał swe wielkie reformatorskie dzieło "O skutecznym rad sposobie".

Afazja - Klasyfikacja afazji wg. Konarskiego

-afazja słuchowo werbalna-przewodzenia, powstaje w skutek uszkodzenia dróg łączących gnostyczne (analiza i synteza) ośrodki słuchowe i ruchowe mowy; polega na powtarzaniu

-afazja wzrokowo werbalna, zaburzenie nazywane i mowa sponatniczna, rozumienie i powtarzanie na ogół zachowania, przyczyn uszkodzenia...

Stanisław Hieronim Konarski - Informacje Ogólne

Stanisław Hieronim Konarski urodził się w 1700 roku we wsi Żarczyce koło Małogoszczy. Konarski rozszerzył grywania przez uczniów sztuk teatralnych.

BUDNY SZYMON

BUDNY SZYMON , ur.

BUKOWIECKA ZOFIA , z KONARSKICH

BUKOWIECKA ZOFIA , z KONARSKICH , ur. KISIELEWSKA Z Konarskich Z.

KONARSKI STANISŁAW (imię zakonne; imię chrzestne Hieronim)

KONARSKI STANISŁAW (imię zakonne; imię chrzestne Hieronim), ur.

MAJCHROWICZ SZYMON

MAJCHROWICZ SZYMON, ur.

MARYCJUSZ SZYMON, Maricius, właśc. nazw. Kociołek

MARYCJUSZ SZYMON, Maricius, właśc.

O SKUTECZNYM RAD SPOSOBIE, albo O utrzymywaniu ordynaryjnych sejmów, traktat polit. S. Konarskiego

Anglii - Dzieło Konarskiego, odznaczające się przejrzystością konstrukcji (z zastosowaniem sokratejskiej metody rozumowania), jasnością wykładu i walorami języka, jest najwybitniejszym utworem literatury politycznej wczesnego oświecenia polskiego.

OKOLSKI SZYMON

OKOLSKI SZYMON, ur.

PISTORIUS SZYMON

PISTORIUS SZYMON, ur.

STAROWOLSKI Szymon

STAROWOLSKI Szymon, ur.

SZYMONOWIC SZYMON, pseud. Simon Simonides

SZYMONOWIC SZYMON, pseud. Szymona z Brzezin, od 1575 studiował w Akad.

MOHORT Szymon

Bohater gawędy wierszowanej, Mohort (1854), Wincentego Pola, która przez długi czas uchodziła za perłę poezji, „żołnierz niezłomnego trwania" na służbie Bogu i ojczyźnie na rubieżach Rzplitej, „całe życie zbrojny, jako lew dzielny, jak posąg spokojny".