Stal stopowa

Stal stopowa – stal, w której oprócz węgla występują inne dodatki stopowe o zawartości od kilku do nawet kilkudziesięciu procent, zmieniające w znaczny sposób charakterystyki stali. Wprowadzenie do stali dodatków stopowych może mieć na celu: Przyjmując zasadę podziału według struktury tworzącej się w warunkach wolnego chłodzenia stali z zakresu temperatur bliskich solidusu bądź w stanie...

Czytaj Dalej

Zapobieganie przeciążeniom w czasie stania

W butach używanych do stania należy unikać wysokich obcasów, wymuszają bowiem one pogłębienie lordozy lędźwiowej, powodują przykurcz mięśni biodrowo-lędźwio-wych i przeciążają odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

HISTORIA LITERATURY - Barok

Zrodziła się na ziemi polskiej pierwsza encyklopedia, Joachima Benedykta Chmielowskiego (1700—1763) Nowe Ateny\l745~ —1746, 1754—1756), także niesłusznie potępiana jednoznacznie, bo ma i ona wartościowe artykuły, mimo iż jako encyklopedia napisana przez jednego człowieka znaczenia naukowego mieć nie może i jako całość nie stanowi osiągnięcia naukowego.

Motyw totalitaryzmu w literaturze

Opisywana w powieści wędrówka głównego bohatera, będącego jednocześnie narratorem, stanowi ramę konstrukcyjną utworu.

Różne oblicza miłości

Dla obu miłość stanowi sens życia. Według romantyków poznanie idealnej miłości jest dane tylko jednostkom wybitnym, które są w stanie widzieć oczyma duszy, dostrzegać prawdy żywe.

Nie-Boska komedia

Zaczyna odczuwać nieokreślony lęk, wzywa swój lud, błaga Leonarda o pomoc, widzi przed sobą straszny obraz: Jak słup śnieżnej jasności, stoi ponad przepaściami – oburącz wsparty na krzyżu, jak na szabli mściciel.

Groteska to moda czy tez sposób na wyrazenie problemów wspólczesnego swiata ?

Wlasciwie nawet nasz wiek mozna uznac za groteske – któz sto lat temu mógl przypuszczac, ze w ciagu jednego stulecia dojdzie do tego, ze czlowiek bedzie w stanie w ciagu kilkunastu sekund porozumiec sie z niemal kazdym, najbardziej odleglym miejscem na swiecie, ze wyruszy w kosmos, ze postawi stope na ksiezycu ?

Filozofia mody

Kiedy tylko przykład zostanie powszechnie przyjęty, to jest kiedy to, co było praktykowane przez paru, stanie się powszechną własnością wszystkich - co ma miejsce w równej mierze w zakresie szczegółów stroju, co form zachowań społecznych - nie ma już mowy o modzie.

„Nie rządem Polska stoi”

  „Nie rządem Polska stoi” – patriotyczna fraszka.

Jakie propozycje reform zawarte zostały w publicystyce doby oświecenia

Utwór stanowi parodię katechizmu, gdyż składa się z pytań i odpowiedzi na temat zasad rządów w Polsce.

Kiedy kupowanie stało się konsumpcją, czyli krótka historia konsumpcji

Ten niewyczerpany pęd ku nowemu stanowi warunek dynamiki produkcji.

Korozja metali - Referat

, że niemal połowa wyprodukowanej w latach 1890-1923 stali (ok. powierzchni stopowych. Dotychczas uzyskano ponad 500 różnych powierzchni stopowych. Metoda wytwarzania powierzchni stopowych nie ogranicza się do samych metali.

Historia Genetyki

Obawiano się, iż możliwym stanie się "wskrzeszenie" zmarłych przed laty ludzi. Szczególnie przerażała wizja namnożenia ludzi pokroju Stalina czy Hitlera.

Armia Grecka i Macedońska

Okręty perskie zajmowały stanowiska w nocy, niepostrzeżenie i w zupełnej ci-szy. 16 sintagm tworzyło małą falangę, a 4 małe falangi stanowiły dużą falangę.

EKSPANSJA NIEMIECKA W EUROPIE ŚRODKOWO - WSCHODNIEJ W XII I XIII WIEKU

Również duchowni znajdowali tu nowe stanowiska. Ten zakon miał stanowić zbrojne ramię Kościoła do podboju Inflant.

PROCES KSZTAŁTOWANIA SIĘ DEMOKRACJI SZLACHECKIEJ ZA PANOWANIA JAGIELLONÓW

Wzrost świadomości stanowej i udziału w rządach państwem, duma z "klejnotu szlacheckiego" i przekonanie o "lepszości" krwi szlacheckiej prowadziły do rozwoju stanowczego szowinizmu i do dyskryminacji innych stanów.

ROLA I ZNACZENIE CHRZEŚCIJAŃSTWA W PROCESIE KSZTAŁTOWANIA SIĘ I UMACNIANIA POLSKIEJ PAŃSTWOWOŚCI W OKRESIE PANOWANIA PIERWSZYCH PIASTÓW

Epizod ten nie stanowił bezpośredniej przyczyny upadku króla, ale tak jak potomnych dzielił na jego zwolenników i przeciwników, mógł już współcześnie przyczynić się do mobilizacji jego wrogów.

Stosunki polsko - krzyżackie w dziejach Polski

Świadomość, że posiadanie Pomorza Gdańskiego i dostęp do Bałtyku stanowią klucz do rozwoju gospodarki, potęgowała coraz silniejsze dążenie do wyzwolenia tych ziem spod zależności krzyżackiej.

Narodowe modele administracji publicznej

W skład rządu wchodzi też vice-premier, stali przedstawiciele reprezentacji w Parlamencie Europejskim oraz przedstawiciel Urzędu d/s administracji.

Ślepowron

Gnieździ się u nas nieregularnie; jedynym prawie stałym jego stanowiskiem lęgowym są stawy w okolicach Czechowic i Oświęcimia. Polują do późnego zmierzchu i ponownie świtem, a jeśli mają podrośnięte pisklęta, polują w ciągu dnia, gdy stonce stoi wysoko.

Rio de Janeiro

Niegdyś były to oddzielne organizmy miejskie, obecnie, po połączeniu ich z Rio liniami kolejowymi, stano­wią dzielnice podmiejskie tej potężnej aglomeracji. Spośród uczelni wyższych największą rangę mają: Uniwersytet Federalny, Uniwersytet Katolicki i Uniwersytet Stanowy.