Śliwa tarnina

Śliwa tarnina

Czytaj Dalej

Śliwa tarnina

Przetwory z kwiatów i owoców tarniny stosowane w zalecanychdawkach nie wywierają szkodliwego działania na organizm. Kwiaty tarniny stosuje się przeważnie w mieszankach ziołowych w stanachzapalnych dróg moczowych, zwłaszcza u dzieci i osób starszych.

Śliwa tarnina

Owoce tarniny zawierają dużo witaminy C i są smaczne dopiero po przemarznięciu. Drewno tarniny jest bardzo twarde i było dawniej używane do prac stolarskich.

Śliwa tarnina = tarnina

Surowcem leczniczym są owoce oraz kwiaty tarniny, wykazujące odmiennedziałanie lecznicze.

Śliwa tarnina

Uwagi ogólne: Tarnina jest ceniona jako roślina drzewiasta ważna dla ochrony ptaków, jako „pastwisko dla pszczół"; z jej wytrzymałego drewna wyrabia się laski.

Tarnina

Tarnina rośnie na suchych, słonecznych zboczach, na glebie ubogiej i kamienistej. Pestki tarniny znajdowano nawet w osadach nawodnych. Świeże owoce służą do produkcji soku, syropu i wina tarninowego.

Śliwa domowa

Gatunki pokrewne: Śliwa tarnina (Prunus spmosa) jest przypuszczalnie blisko spokrewniona z omawianym gatunkiem. Niebiesko oszronione owoce tarniny mogą być zbierane po pierwszym silnym przymrozku.

Śliwa wiśniowa

Niekiedy także opatrzony cierniami i z wyglądu bardzo podobny do tarniny.

ŚLIWA ALOJZY, pseud. Kuba spod Gietrzwałdu

ŚLIWA ALOJZY, pseud. Kuba spod Gietrzwałdu, ur. 16 II 1885 we wsi Skajboty (Olsztyńskie), zm. 24 XI 1969 w Olsztynie, warmiński pisarz. Przed I wojną świat, działacz Komitetu Nar. Polaków na Obczyźnie, z siedzibą w Berlinie; 1919 uczestnik akcji plebiscytowej. Po II wojnie świat, działacz Stow...

Śliwa

Na Dalekim Wschodzie ze względu na jej wczesne kwitnienie (jej okwiat pojawia się na drzewie jeszcze bezlistnym) jest symbolem wiosny, młodości, czystości. W psychoanalitycznej interpretacji snów śliwkę uważa się niekiedy za kobiecy symbol seksualny.

Tarnina - zastosowanie

Syrop tarninowy z kwiatów: rozpuścić 60 g cukru w 40 ml odwaru z kwiatów. Bardzo dobry w smaku i nadający się do sporządzania napojówwitaminowych dla dzieci jest również syrop z owoców tarniny Tarnavit, który jestprodukowany przez Herbapol.