Siergiej Batieczko

Siergiej Anatoliewicz Batieczko, ros. Сергей Анатольевич Батечко (ur. 3 sierpnia 1947 r. w Komsomolsku nad Amurem, ZSRR) – profesor, doktor nauk medycznych, Członek Międzynarodowej Akademii Ekologii. Jego matka, Nadzieja Siergiejewna Chmielewska była Polką, ojciec, Anatolij Filipowicz Batieczko – Rosjaninem. Kiedy miał dwa lata zamieszkali na Ukrainie. W roku 1972 ukończył Wyższą Szkołę...

Czytaj Dalej

SOWIETOW Siergiej Siergiejewicz

SOWIETOW Siergiej Siergiejewicz, ur.

BUŁGAKOW SIERGIEJ NIKOLAJEWICZ

Mlrosoziercanije otea Siergieja B.

ACHROMEJEW Siergiej Fiodorowicz (1923 - 1991) i inni puczyści

Powiesił się Siergiej Klimow, sekretarz komitetu obwodowego partii wWołgogradzie.

Syntezy stylistyczne po I wojnie światowej - Muzyka w Europie: Siergiej Prokofiew i inni twórcy rosyjscy

Twórczość Siergieja Prokofiewa (1891-1953) odegrała ważną rolę w roz­woju muzyki europejskiej 1.

Siergiej Taniejew

Wybitnym pedagogiem rosyjskim był Siergiej Taniejew (1856—1915), uczen Rimskiego-Korsakowa i Czajkowskiego, nastepca tego ostatniego w konserwatorium moskiewskim.

Siergiej Rachmaninow

Siergiej Rachmaninow (1873—1943), wielki pianista i kompozylor rosyjski, tworzył niemaldo konca życia w stylu zeszłego stulecia.

Siergiej Prokofiew

Twórczosc Siergieja Prokofiewa (1891—1953) należy do najchwalebniejszych kart muzykiradzieckiej.

ILJUSZYN DB-3 - samolot

przez Siergieja lljuszyna.

IŁ-10 SZTURMOWIK - samolot

Za skonstru­owanie samolotów Ił-2 i Ił-10 ich twórca Siergiej lljuszyn został uhonorowany orderem Bohatera Pracy Socjalistycznej i otrzymał Nagrodę Stalinowską w wysokości 150 tys.

MOSIN-NAGANT - karabin

przez puł­kownika armii rosyjskiej Siergieja Mosina i Belgów braci Nagant, stał się podstawowym typem karabinu armii rosyjskiej.

NKWD - (Narodnyj Komissariat Wnutriennych Dieł - Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych)

NKWD przekształcono w Ministerstwo Spraw Wewnętrz­nych (MWD), na którego czele sta­nął Siergiej Krugłow.

STALIN JÓZEF właśc. losif Wissarionowicz Dżugaszwili (1878-1953) - polityk

, wyko­rzystując śmierć Siergieja Kirowa, popularnego działacza partyjnego z Leningradu (wszystko wskazuje na to, że został zamordowany na rozkaz Stalina) zapoczątkował falę czystek, której największe nasilenie przypadło w latach 1937-38.

Polityczne znaczenie wystrzelenia w kosmos „Sputnika”

19:22 start odbyl się z nalezacego do ZSRR kosmodromu Bajkonur,rakieta nośna była zaprojektowana przez Siergieja Korolowa do przenoszenia glowic atomowych, rakieta R-7,wazyl 83kg,wyposazony był 2 nadajniki radiowe, wysłany na orbitę odległą o 250km od Ziemi -pierwszy miał być wystrzelony Sputnik 3,ale nie był gotowy na czas, Rosjanie wiedzieli o amerykańskim programie Vanguard i za wszelka cene musieli przyspieszyć prace i wyslac jakakolwiek satelitę -miał znaczenie ...

Św. ALEKSANDER NEWSKI

Aleksander Newski kantata (1938) Prokofiewa, użyta jako muzyka do słynnego filmu (1938) Siergieja Eisensteina pod tymże tytułem, z Nikołajem Czerkasowem w roli gł.

CZAPAJEW Wasilij

Film (1934) Gieorgija i Siergieja Wasiliewów.

KALERGIS Maria

Siergieja Muchanowa (od 1868 prezesa warszawskich Teatrów Rządowych), zaczęła wywierać pewien wpływ na życie teatralne Warszawy.

KATARZYNA IZMAJŁOWA

Po drodze, na promie płynącym przez Wołgę, zazdrosna o Siergieja Katarzyna spycha rywalkę do rzeki i tonie wraz z nią.

PUGACZOW Jemielian I.

1923) Siergieja Jesienina.

Pablo Picasso

W roku 1917 z Rzymu nadeszło zamówienie na wykonanie projektu kostiumów oraz scenografii do baletu Parada Siergieja Diagilewa.

Wielcy ludzie kina

W Związku Radzieckim nadal ^ielką sławą cieszyły się kolejne nieme osiągnięcia Siergieja Eisensteina Iwan Groźny (dwie części z lat 1942-1946).