Scindapsus pstry

Scindapsus pstry

Scindapsus pstry (Scindapsus pictus Hassk.) – gatunek wieloletnich, wiecznie zielonych pnączy z rodziny obrazkowatych, pochodzących z obszaru od południowo-wschodniego Bangladeszu do zachodniej i południowej Azji Południowo-Wschodniej. Scindapsus pstry jest szeroko rozpowszechnioną w uprawie rośliną pokojową. Roślina ta jest pnączem o atrakcyjnych, skórzastych, owalnych do sercowatych liściach...

Czytaj Dalej

Miodunka pstra

W cienistym zakątku bardzo ładnie lśnią biało nakrapiane liście miodunki pstrej (Pulmonaria saccharata).

Kroton pstry, trójskrzyn

Kroton pstry, zwany także krocieniem lub trójskrzynem, jest jedną z najbardziej kolorowych roślin doniczkowych.

Scindapsus złoty

Minimalna temperatura w zimie, jakiej wymaga scindapsus, to 10°C. Pnącza, takie jak scindapsus, można hodowaćna słupku z mchu.

Kroton pstry "Excellent"

Kroton pstry 'Excellent' gubi dolne liście, jeśli nie odpowiadają mu warunki uprawy, a w grupie roślin łatwiej ukryć jego nagą łodygę.

Aloes pstry

Aloes pstry ma krótkie, trójkątne liście z białymi plamkami, układające się w trzy spiralne rzędy.

Co to jest łupież pstry?

Chorobą skóry spowodowaną przez grzyby jest łupież pstry, czyli grzybica naskórkowa.

Dzięcioł pstry duży

Kuźnie dzięciołów Dzięcioł pstry duży, zwany też dzięciołem dużym, występuje na obszarze Europy i Azji - od Wysp Brytyjskich na zachodzie, po Chiny i Japonię na wschodzie. Dzięcioł pstry duży (Dendrocopus major) należy do rzędu Piciformes i rodziny Picidae.

Tołpyga pstra

W temperaturach poniżej 19°C tołpyga pstra żywi się przede wszystkim skąposzczetami, owadami, mięczakami, a nawet małymi rybkami. pstra mogą się krzyżować.

Czernidłak pstry

Na odpowiadających mu stanowiskach może występować masowo, podobnie jak czernidlak pstry [C. Picaceus oznacza „dzięciołowaty, pstry jak dzięcioł".

Maślak pstry

Zastosowanie: maślak pstry jest grzybem jadalnym, lecz średniej wartości. Uwagi ogólne: variegatus znaczy „różnorodny, pstry".

Lasówka pstra (Dendroica coronata)

Lasówka pstra żyje w Ameryce Północnej, inne zaś gatunki lasówek występują w Ameryce Południowej.

Mikołaj Rej – świetny obserwator otaczającej go rzeczywistości (Krótka rozprawa, Źwierzyniec, Żywot człowieka poćciwego).

W Żywocie człowieka poćciwego zwraca uwagę znakomity portret pyszałka : „a on idzie, nawieszawszy dziwnych pstrych chobotów około siebie, na ludzi nie patrzy, tylko sam na się pogląda, cień upatruje, spluwa, choć mu nie trzeba, rękawicę z tej ręki, na której sygnet, sejmie, a w drugiej ją dzierży (.

Adam Mickiewicz “Dziady”

Opis parady wojskowej i służalczego, pstrego tłumu dworzan.

Wojny Greków z Persami

po moście pontonowym; a w miarę jak się armia posuwała wzdłuż wybrzeża, towarzyszyła jej na morzu równie pstra flota, wioząca spyżę.

Szewcy

Czeladnicy w pstrych piżamach delektują się swoją nową komfortową sytuacją.

Zabawy logopedyczne:WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI - ABECADŁO

  Każda z liter jest potrzebna, bo słów przecież jest bez liku – zaraz to możecie sprawdzić, choćby tylko w tym wierszyku:   ara budzi cara, durne emu fika, gna hiena i jenot krokiem lunatyka, łypie mors na osę, pstry rak sadzi tuje, upiór woła yeti, zaś źrebak żongluje!

FLORA TATR - Zespoły łąk i trawników

Bardzo okazałym zespołem skalnych muraw wapiennych piętra kosówki i piętra halnego jest zespół kostrzewy pstrej, która wykształca się tam, gdzie na półkach i zboczach nagromadziła się warstwa gleby próchniczej, zawierającej wapno. Charakter nadaje tu kostrzewa pstra oraz długa trawa, mietlica alpejska.

FLORA TATR - Roślinność piętra turniowego

W tym najwyższym piętrze roślinności tatrzańskiej spotykamy fragmenty zespołu kosmatki brunatnej, z występującym aż po szczyt Gerlacha kozłowcem, oraz niewielkie wyleżyska, grupy roślin piargowych, a jako nowy zespól - zespół turniowy boimki. Oprócz boimki mamy tu do czynienia z goryczką...

Parki Narodowe w Polsce - Babiogórski Park Narodowy

W murawach naskalnych dominuje kostrzewa pstra.

BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY

Jednym z najciekawszych i charakterystycznych zespołów roślinnych Babiej Góry - jest zespół kostrzewy pstrej - Versicoloretum babiogorense.