Sceny dramatyczne, dramat S. Dramat zbudowany z luźnychscen o kontrastujących nastrojach, wymagający szybkiej zmianyplanów, nie wzbudził zainteresowania ludzi teatru.
Sceny dramatyczne, dramat S. Wielopłaszczyznowość utworu, zbudowanego z luźno związanych scen, stanowi gł. O układzie większości „scen dram.
Budowa tragedii podlegała ściśle określonym rygorom: na początku utworu znajdował się monologowy lub dialogowy prolog, zarysowujący sytuację w punkcie wyjścia fabuły, po nim następował parodos — pierwsza pieśń chóru, potem szły przeplatające się epejsodia (sceny dialogowe, monologi postaci) i stasima (pieśni chóru), zwykle od trzech do pięciu; tragedię zamykał exodos — końcowa pieśń chóru.
Komedia — to gatunek uformowany w starożytnej Grecji (Arystofanes), obejmujący utwory o pogodnej tematyce i żywej najczęściej akcji, zamkniętej rozwiązaniem pomyślnym dla bohaterów, operujące chwytami komizmu sytuacyjnego, charakterologicznego i językowego, karykaturalnego wyjaskrawienia i groteski...
Z intermediów wyrósł osobny gatunek sceniczny — farsa.
Dziady Mickiewicza, Kordian Słowackiego, Nie-Boska komedia Krasińskiego) wprowadzili fabułę dramatyczną o luźnej kompozycji, dającej znaczną swobodę poszczególnym epizodom, łączyli elementy ściśle dramatyczne z epickimi i poetyckimi, monumentalne sceny zbiorowe z kameralnymi fragmentami lirycznymi, splatali wątki realistyczne z fantastycznymi, tragizm z komizmem, patos z groteską.
Obejmuje utwory o wyraźnie zarysowanej i harmonijnierozplanowanej akcji, z niewielką liczbą przedstawionych osób, które sąwprowadzone w spójny układ dramatyczny.
17 listopada 1765 roku został otwarty polski teatr publiczny dla wszystkich. Powstał w budynku operalni saskiej. Pierwszą wystawioną sztuką była komedia „Natręty” Józefa Bielawskiego. Komedie tworzył Franciszek Bohomolec. Stworzył między innymi: „Małżeństwo z kalendarza”, utwór ośmieszający Polaków...
W okresie oświecenia teatr publiczny pełnił bardzo ważną rolę. Wychowywał ówczesnego obywatela. Uczył go krytycznie myśleć i widzieć wady ustroju, w którym żył. Walczył o język narodowy. Propagował postępowe reformy państwowe. Jego działalność szczególnie wzrosła w czasie Sejmu Czteroletniego...
Po ponownym otwarciu teatru w 1774 roku nastąpił rozkwit komedii warszawskiej. Twórcy teatralni to: Franciszek Zabłocki („Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, „Fircyk w zalotach”). Charakteryzuje się ona tym, że tematyka polityczna nie jest najważniejsza, a rzecz krąży wokół intrygi...
Scenografia, zabudowanie przestrzeni scenicznej, dawniej tylko dekoracje. Wydał książkę „O dramacie i scenie”. Utwory te rzadko pojawiały się na scenie.
Renesans dramatyczny obejmuje rodzace sie niepokoje natury egzystencjalnej oraz niepokoje na tle sporów w kwestii spraw panstwowych.
Fantazja dramatyczna, poemat filoz.
KODEKSY DRAMATYCZNE, zbiory rękopiśmienne zawierające autografy lub odpisy sztuk, wystawianych bądź przeznaczonych do wystawienia, napisanych przez jednego lub więcej autorów.
Poema dramatyczne we trzech aktach, dramat J.
O POEZJI DRAMATYCZNEJ, rozprawa F.
SCENA POLSKA, czasopismo teatr.
Wzrastające konsekwentnie napięcie tragiczne zostało na koniec rozładowane i zakwestionowane sielankowo-romansową sceną połączenia dwóch par (Salomea Gruszczyńska i Leon, syn Regimentarza; Księżniczka i Sawa).
Zabawka dramatyczna ze śpiewkami w 3 aktach, komedioopera J.
Baśń dramatyczna w 5 aktach, utwór dram. Przyjęty entuzjastycznie na premierze, był wielokrotnie wystawiany na scenach pol.