W dramacie satyrowym sylen występuje jako ojciec satyrów i przewodnik ich chóru. Satyr albo Dziki mąż Jana Kochanowskiego, satyra wierszem, napisana w 1563 w czasie sesji sejmu w Warszawie, pierwsza humanistyczna satyra polska.
A na wzór Satyra Kochanowskiego napisał satyrę: Satyr na twarz Rzeczypospolitej (1640).
horacjańskiego (—> satyra); w jej ramach stosował Krasicki różne konstrukcje: sarkastyczne kazanie (Świat zepsuty), przemówienie urozmaicone wizerunkami postaci satyr, i miniaturowymi dialogami, kierowane do ogółu czytelników (Złość ukryta i jawna) lub pewnej grupy (Przestroga młodemu), często ironicznie adresowane do reprezentantów krytykowanych przywar (Sczęśliwość filutów, Palinodia), konstrukcje ...
GŁOWY DO POZŁOTY, powieść satyr. powieści satyr, o rozbudowanym układzie fabularnym podporządkowanym założeniom satyr, była w literaturze pionierska.
SOWIZDRZAŁ, satyr, tygodnik ilustrowany, wyd. prowadzony przez niego stał się jednym z najlepszych pism satyr. Drukował obok drobnych wierszy satyr, i anegdot prozę typu felietonowego, recenzje teatr.
Korzystali z dorobku literatury satyr. Pierwsze w Polsce czasopismo czysto satyr, o istotnych społecznie zadaniach, zasilane przez znakomite pióra (wyróżnił się zwł.
ukazała się część pierwsza Satyr – 12 utworów, poprzedzonych wierszem Do króla, w 1784 r. Dialogi zwiększają tempo akcji satyr i wprowadzają element polemiki.
MAŁPIE ZWIERCIADŁO, tom satyr prozą A. W Idealnym variete i Samotnych ślepcach, czyli Upiorach z Bo very Street dokonał satyr, analizy objawów komercjalizacji i degeneracji sztuki naginanej do gustów mieszcz.
Anonimowe publikacje prozą i wierszem, w urozmaiconej formie satyr, felietonu, trawestacji (m. WRÓBLEWSKA Satyra polityczna Wielkiej Emigracji, Poz.
RÓŻOWE DOMINO, tygodnik satyr. , zamieszczało wiersze satyr.
SATYR, albo Dziki mąż, poemat polityczno-satyryczny J. Satyr, który po upadku antycznego świata schronił się w Polsce i przyjął chrześcijaństwo, wypłoszony z lasu hukiem wyrąbywanych drzew, udziela szlachcie ostrych a celnych pouczeń. też poemat satyrowy.
komiczny, gatunek satyr, uprawiany w literaturze staropol. Celowi satyr, i komizmowi służy już skontrastowanie dostojnych ram diariusza (protokołu) sejmowego i niewielkiego ciężaru gatunkowego tematu.
SZPILKI, tygodnik satyr. polskiej twórczości satyr.
ŚWISTEK KRYTYCZNY, felietony satyr. pisma satyr.
Od razu poznać, że satyrę tę pisał humanista rozmiłowany w literaturze starożytnej: przemawia tutaj nie wójt ani pleban, jak w Krótkiej rozprawie Reja, tylko półbożek grecki, «Satyralbo dziki mąż», który niby to od wieków zamieszkał w gęstych borach polskich, ale teraz, wystraszony łoskotem toporów wyrębujących stare drzewa, wybiega z lasu i głośno się skarży na Polaków,
Satyra to gatunek literacki znany od starożytności. Można wyróżnić następujące typy satyr: portretowe, sytuacyjne (zdarzenie jest ilustracją zjawiska), obyczajowe.
LIPA, konspiracyjne czasopismo satyr.
MEANDRY, cykl 195 krótkich wierszy satyr.
PARAFIAŃSZCZYZNA, cykl satyr, felietonów A.
WIELKI ŚWIAT CAPOWIC, powieść satyr.