Ropowica dna jamy ustnej

Czytaj Dalej

JAMA USTNA

Język, zęby i gruczoły ślinowe, których ujścia znajdują się w jamie ustnej, odgrywają ważną rolę przy pobieraniu i trawieniu pokarmu.

JAMA USTNA - Język

Język zbudowany jest z kilku warstw mięśni prążkowych, zorientowanych w różnych płaszczyznach, dzięki czemu może on wykonywać nawet bardzo skomplikowane ruchy.Podczas wysuwania języka mięśnie biegnące w górę i w dół oraz z boku na bok kurczą się, podczas gdy mięśnie biegnące z przodu do tyłu...

JAMA USTNA - Zęby

Na przodzie jamy ustnej znajduje się osiem dłutowatych zębów,tzw.

JAMA USTNA - Gruczoły ślinowe

Ślinianka przyuszna umieszczona jest w policzku tuż przed uchem i wydziela tylko ślinę wodnistą; ślinianka podszczękowa znajdująca się w przednim kącie żuchwy produkuje mieszaninę śliny wodnistej i śluzowatej, podobnie jak ślinianka podjęzykowa, występująca na dnie jamy ustnej pod językiem.

Jama ustna

Ze wszystkich jam czaszki jama ustna (ccwitas oris) jest w najmniejszym stopniu ograniczona częściami kostnymi. Ściany boczne właściwej jamy ustnej są ograniczone przez wyrostki zębodołowe szczęki, część zębodołową żuchwy i osadzone w nich zęby.

Pierwotna jama ustna

Jama ustna, jama nosowa i gardło rozwijają się w życiu zarodkowym z dwóch początkowo odrębnych części: i) z czaszkowego końca wysłanej przez cntodermę cewy pokarmowej zamkniętej od przodu błoną policzkowo-gardłową i a) z leżącej do przodu od tej błony tzw.

Rozwój jamy ustnej i nosa

Dolne ograniczenie szpary ustnej tworzą oba wyrostki żuchwowe. Szpara ustna jest pierwotnie bardzo szeroka, sięgając aż do okolicy ucha; stopniowo zwęża się, gdyż kąty ust zbliżają się do siebie w miarę zrastania się zawiązka wargi górnej (wyrostka szczękowego) z zawiązkiem wargi dolnej (wyrostka żuchwowego).

Jama ustna - budowa ogólna

przedsionek jamy ustnej (vestibnlum oris). Przy otwartych szczękach przedsionek i właściwa jama ustna zlewają się w jedną całość.

PRZEDSIONEK JAMY USTNEJ

Do przedsionka jamy ustnej uchodzi wydzielina przyusznicy i szeregu drobnych gruczołów ślinowych. Przy zamkniętych wargach i ujemnym ciśnieniu w jamie ustnej ciśnienie zewnętrzne utrzymuje ciężar żuchwy.

Granice jamy ustnej

Granice jamy ustnej (caoum oris): wargi, policzki, podniebienie, język i okolica podjęzykowa. Szczelina między policzkami i wargami z jednej strony a wyrostkami zębodołowymi szczęk i częścią zębodolową żuchwy z drugiej strony stanowi przedsionek jamy ustnej (uesłibulum oris).

Jaką rolę pełni jama ustna w procesie trawienia?

W jamie ustnej zawsze jest trochę śliny zwilżającej język, zęby i policzki, aby nie tarły o siebie podczas mówienia. Język przesuwa kęs w kierunku tylnej strony jamy ustnej, pokarm wpada do gardła.

Jama ustna

Jest ograniczona z przodu przez wargi (górna i dolna), bocznie przez policzki, od góry przez górny przedsionek jamy ustnej i podniebienie twarde, od dołu przez przedsionek dolny i dno jamy ustnej.

Choroby jamy ustnej

choroby układowe, nie mają bezpośredniej przyczyny w tkankach jamy ustnej, mogą manifestować się objawami w obrębie jamy ustnej.

Zapalenie jamy ustnej i gardła

Określenie to obejmuje wiele schorzeń charakteryzujących się stanem zapalnym błony śluzowejjamy ustnej, dziąseł, migdałków, gardła i krtani o różnym stopniu nasilenia, różnym obrazie(np.

Jak zbudowana jest jama ustna?

Granice jamy ustnej stanowią: od przodu dwie poziome fałdy wargi, górna i dolna, z boków policzki, z góry podniebienie, z dołu język i okolica pod-językowa, która tworzy dno jamy ustnej.

Umocowanie protezy w jamie ustnej

śruby, rygle), uniemożliwiających wyjmowanie ich z jamy ustnej przez pacjentów. W razie konieczności usunięcia protezy z jamy ustnej czynność tę wykonuje lekarz.

Jama ustna

5); początkowy odcinek przewodu pokarmowego, rozpoczyna się szparą ust prowadzącą do przedsionka ograniczonego wargami górną i dolną, policzkami oraz lukami zębowymi: górnym i dolnym oddzielającymi go od jamy ustnej właściwej, ta ostatnia od góry jest ograniczona podniebieniem twardym (kostnym), od dołu dnem utworzonym przez mięśnie, j.

Jama ustna

Przestrzeń zawarta między wargami ilukami zębowymi jest określana mianem przedsionka jamy ustnej, a przestrzeń między lukami zębowymi a podniebieniem miękkim — jamą właściwą.

Zapalenie jamy ustnej

Jeżeli to powikłanie wystąpi, należy kontynuować zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej, gardła i zębów (regularne częste mycie zębów, płukanie jamy ustnej i gardła środkami odkażającymi).

Opryszczkowe zapalenie dziąseł i jamy ustnej

Na dziąsłach i całej jamie ustnej pojawiają się pęcherzyki, pękające, szybko przechodzące w bolesne owrzodzenia, pokryte biało-żółtym nalotem. Często pojawia się ślinotok, nieprzyjemny, mdły zapach z jamy ustnej, uczucie palenia i swędzenia.