Bardzo szybko polska partia socjalistyczna zbudowała swe struktury w terenie i w 1893 do tej partii wstąpił Józef Piłsudski , który wkrótce stał się współredaktorem organu tej partii pt.
W 1898 roku na tajnym zjeździe w Mińsku powstała Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza Rosji ( SDPRR ). Sformułował on tezy dotyczące zasad działania partii, którą nazwał partią * nowego typu *.
Mimo poważnego osłabienia partia prowadziła działalność przez 2 lata do 1886r. Wtedy, w wyniku dalszych aresztowań, pierwsza w historii Polski partia robotnicza została rozbita.
Część z nich, zgrupowana wokół Lovetta, tak zwana partia siły moralnej, uważała, że społeczeństwo można pozyskać dla swych koncepcji drogą perswazji.
W grudniu 1945 roku odbył się I Zjazd Polskiej Partii Robotniczej. Pozycje najsilniejszej partii PPR zdobywała na ziemiach zachodnich i północnych.
Zmieniło się przywiązanie robotników do związków zawodowych, zaczęli powoli głosowa na partie mieszczańskie.
Sytuacja sprawy robotniczej w Niemczech: + do 1862 istniały tylko oświatowe związki robotnicze + ogromnym powodzeniem cieszyły się poglądy Hermana Schultze-Delitzscha, który poprawę robotników wiązał z zakładaniem spółdzielni + później wśród robotników popularność zdobył Ferdynand Lassalle, który głosił potrzebę demokratycznych wyborów + 1863 – Lassalle tworzy Powszechny Niemiecki Związek Robotniczy, jednak ...