Rafy koralowe

Czytaj Dalej

Rafy koralowe

Wszystkie rafy koralowe świata zajmują około 600 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzch­ni. Obecnie rafy koralowe stanęły się w obliczu nowego zagrożenia - działalności ludzi.

RAFY KORALOWE

Jednak nie wszystkie koralowce są budowniczymi raf niektóre je po prostu zamieszkują, tak jest w przypadku wysoko cenionego w przemyśle zdobniczym korala szlachetnego ( Morze Śródziemne), wachlarzokształtne, elastyczne gorgonie czy jaskrawokolorowe ukwiały, choć nierozerwalnie związane z rafami koralowymi same nie uczestniczą w ich budowie.

KORALOWE MORZE - bitwa 1942 r.

Siły amerykańskie w rejonie Morza Koralowego, dowodzone przez kontradm. Bitwa na Morzu Koralowym nie przyniosła decydującego rozstrzy­gnięcia, ale uniemożliwiła Japoń­czykom realizację planu „MO".

Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa, najdłuższy system raf i wysp koralowych na świecie, rozciąga się na prze­strzeni 2000 km, równolegle do północno-wschod­nich wybrzeży Australii (stan Queensland).

Czym są atole i wyspy koralowe?

Występuje jeszcze jeden rodzaj raf, zwany barierową. Większość raf barierowych powstaje wokół wysp chroniąc je przed falami oceanicznymi.