Psianka koralowa

Psianka koralowa

Psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum L.) – gatunek rośliny z rodziny psiankowatych. W Polsce jest uprawiany jako roślina doniczkowa. Roślina ozdobna uprawiana w doniczkach. W Polsce występują głównie dwie odmiany: 'New Patterson' – o owocach pomarańczowoczerwonych i 'Goldball' – o owocach dość dużych, kulistych i złotożółtych. Roślina trująca – zjadanie owoców może spowodować zaburzenia...

Czytaj Dalej

Śnieguliczka koralowa

Uwagi ogólne: Śnieguliczka koralowa jest spokrewniona z zadomowioną u nas śnieguliczką białą (Symphoricarpos albus).

Psianka crispum

Pachnące gwiazdkowate kwiaty są bardzo podobne do kwiatów ziemniaka i pomidora, z którymi psianka jest przecież spokrewniona. Młode pędy psianki mogą zostać zaatakowane przez mszyce.

Psianka jaśminowa

Psianka kwitnie od połowy lata. Mimo że wydaje się to mało prawdopodobne, psianka jest kuzynem naszego szarego, poczciwego ziemniaka. Psianka rośnie dobrze na wszystkich rodzajach gleby.

Psianka paprykowa

Psianka, będąca blisko spokrewniona z ziemniakiem i pomidorem, jest kilkuletnim krzewem, który jednak corocznie hoduje się z nasion. Nasiona psianki potrzebują 21-27°C i 14 do 21 dni, żeby wykiełkowały.

Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa, najdłuższy system raf i wysp koralowych na świecie, rozciąga się na prze­strzeni 2000 km, równolegle do północno-wschod­nich wybrzeży Australii (stan Queensland).

Niszcząca i budująca działalność morza

Wybrzeża w gorącym klimacie mogą być nadbudowywane przez rafy koralowe. Rafy koralowe mogą tworzyć rozległe bariery (np. u wschodnich wybrzeży Australii Wielka Rafa Koralowa osiąga długość ok.

Typy WYBRZEŻY morskich - ich charakterystyka

Największa rafa koralowa ciągnie się wzdłuż wschodnich wybrzeży Australii – jest to Wielka Rafa Koralowa, mająca ok.

Australia - STANY: Queensland

Wybrzeże Morza Koralowego (Wybrzeże Złote, Wybrzeże Słoneczne, Wielka Rafa Koralowa) należy do najbardziej atrakcyjnych obszarów turystyczno-rekreacyjnych tej części świata.

Australia - GOSPODARKA

Australia to wysoko rozwinięte państwo przemysłowo-rolnicze. Struktura użytkowania ziemi: użytki rolne stanowią 61,4% powierzchni kraju, grunty orne i sady - 6,4%, użytki zielone (łąki i pastwiska) - 54,4%, nieużytki - 24,6%. Znaczna część gruntów ornych jest sztucznie nawadniana ze źródeł...

Meksyk - Informacje ogólne

Najpiękniejsze są rafy koralowe koło wysp Cozumel i Isla de Mujeres, położonych na Morzu Karaibskim niedaleko Cancunu. Dla miłośników nurkowania z aparatem tlenowym atrakcją będzie druga co do wielkości rafa koralowa na świecie - El Palancar.

Morza i oceany kształtujące oblicza lądu

Po całkowitym zatopieniu, jedynym śladem po wyspie pozostaje atol koralowy z laguną. Największa i najsłynniejsza jest Wielka Ra-fa Koralowa, która rozciąga się na przestrzeni 2000 km wzdłuż wschodniego brzegu Queens-landu w Australii.

Parki Narodowe w Polsce - Poleski Park Narodowy

Utworzony 1 maja 1990r. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 1990r. (Dz. U Nr 27, poz. 155 z późn. zm.) do 1 stycznia 1999 r. w województwach chełmskim i lubelskim - obecnie województwie lubelskim. Na jego utworzenie oczekiwano od 1959r., tj. od zgłoszenia formalnego wniosku przez prof. Dominika...

RAFY KORALOWE

Czyli nazwa "rafa koralowa" nie jest całkiem ścisła gdyż koralowce budują tylko fundament tej misternej budowli jaką jest rafa. Polipy koralowe mogą się rozmnażać przez podział podłużny.

BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY - FLORA BABIEJ GÓRY

Rosnący na żywych i murszejących pniach buka grzyb - soplówka koralowa (Hericium coralloides) jest gatunkiem chronionym.

Związek Australijski - Gospodarka

Wysoko rozwinięte państwo przemysłowo-rolnicze. Struktura użytkowania ziemi: użytki rolne stanowią 61,4% powierzchni kraju, grunty orne i sady - 6,4%, użytki zielone (łąki i pastwiska) - 54,4%, nieużytki - 24,6%. Znaczna część gruntów ornych jest sztucznie nawadniana ze źródeł artezyjskich. Uprawia...

Koralowce - Zagrożenie

Te zagrożenia można by zmniejszyć, wprowadzając ściślejszy nadzór, jednak w tym celu należałoby otoczyć rafy koralowe ochroną prawną. Jak dotychczas, jedynie połowa krajów, u wybrzeży których znajdują się rafy koralowe, uznała je za rezerwaty przyrody.

Słówka

Though - wytrzymały Poor - biedny Rich - bogaty Voice - głos Airport- lotnisko In ten minutes - za 10 minut Ferry - propm Be in hurry - śpieszyć się Valleys - dolina enter - wejście Hill - wzgórze Coral reef - rafa koralowa skill - umiejętność Sandy - piaszczysty Famous - sławny director- reżyser International - między naród.

Kalina koralowa

Wygląd: Krzew o wysokości 2-4 metrów. Liście naprzeciwległe, w zarysie okrągła-we, trój- do pięciokla-powych z zatokowo ząbkowanymi łatkami. Białe kwiaty zebrane w podbaldachy o szerokości do 10 cm. Wewnętrzne kwiaty, wielkości 0,5 cm, są dzwonkowate, płodne; zewnętrzne, o średnicy 2 cm, kolisto...

Psianka słodkogórz

Wygląd: Półkrzew wysokości od 30 do ponad 200 cm z łodygą zdrewniałą u nasady, zwykle czepiający się, rzadko również płożący. Liście na ogonkach, jajowato--lancetowate, najwyższe często oszczepowate albo uszaste. Kwiaty fioletowe z 5 rozpostartymi płatkami, zebrane w wiechowate podbaldachy.l Jagody...

Psianka czarna

Wygląd: Roślina o wysokości 10 do 60 cm z rozgałęzionymi łodygami, które nie są, jak u podobnej psianki żółtej, owłosione gęsto, a nawet kutnerowało, lecz wydają się prawie nagie albo co najwyżej luźno owłosione.