Psianka

Psianka

Czytaj Dalej

Psianka paprykowa

Psianka, będąca blisko spokrewniona z ziemniakiem i pomidorem, jest kilkuletnim krzewem, który jednak corocznie hoduje się z nasion. Nasiona psianki potrzebują 21-27°C i 14 do 21 dni, żeby wykiełkowały.

Psianka jaśminowa

Psianka kwitnie od połowy lata. Mimo że wydaje się to mało prawdopodobne, psianka jest kuzynem naszego szarego, poczciwego ziemniaka. Psianka rośnie dobrze na wszystkich rodzajach gleby.

Psianka crispum

Pachnące gwiazdkowate kwiaty są bardzo podobne do kwiatów ziemniaka i pomidora, z którymi psianka jest przecież spokrewniona. Młode pędy psianki mogą zostać zaatakowane przez mszyce.

Psianka słodkogórz

Wygląd: Półkrzew wysokości od 30 do ponad 200 cm z łodygą zdrewniałą u nasady, zwykle czepiający się, rzadko również płożący. Liście na ogonkach, jajowato--lancetowate, najwyższe często oszczepowate albo uszaste. Kwiaty fioletowe z 5 rozpostartymi płatkami, zebrane w wiechowate podbaldachy.l Jagody...

Psianka czarna

Wygląd: Roślina o wysokości 10 do 60 cm z rozgałęzionymi łodygami, które nie są, jak u podobnej psianki żółtej, owłosione gęsto, a nawet kutnerowało, lecz wydają się prawie nagie albo co najwyżej luźno owłosione.

Psianka słodkogórz

 

Wygląd: Roślina wieloletnia, 30-200 cm wys., krzaczkowata, o pnących się, u podstawy zdrewniałych łodygach. Liście jajowa-to-lancetowate, nie-podzielone, najwyższe często lancetowate lub z uszkami. Płatki korony płasko rozpostarte. Owocem jest czerwona błyszcząca jagoda.

Siedlisko: Lęgi, wilgotne...

Psianka kosmata

  Wygląd: Roślina jednoroczna, 10-50 cm wysoka, bardzo podobna do psianki słodkogórz ale w przeciwieństwie do niej ma łodygę gęsto lub kosmkowato owłosioną.

Psianka czarna

 

Wygląd: Roślina jednoroczna, wzniesiona, o prawie nagich, rozgałęzionych łodygach, 20-60 cm wysokich. Liście owalne lub jajowate, zatokowo ząbkowane. Biała korona szeroko rozpostarta, żółte pylniki daleko wystające.

Siedlisko: Miejsca ruderalne, przydroża, pola.

Rozmieszczenie: Cała Europa.

Okres...