Prostowanie

Czytaj Dalej

Zapobieganie przeciążeniom w czasie pochylania się, prostowania i podnoszenia przedmiotów z ziemi

Przypomnę, że najważniejsze z nich to: • współudział w czynności zginania i prostowania kręgosłupa, zginania i prostowania stawów kończyn dolnych; • napinanie mięśni brzucha; • tłocznia brzuszna.

Ruchy zgięcia i prostowania w stawie kolanowym

U niektórych osób może występować nadmierne prostowanie (do 200 ). Prostowanie hamowane jest przez napięcie zginaczy.

Ruchy zgięcia i prostowania stawu biodrowego

Ruch prostowania hamują przede wszystkim oba pasma więzadła biodrowo-udowego; zarówno górne pasmo, poprzeczne, jak i przednie, podłużne, chociaż również pozostałe więzadła wzmacniające torebkę ograniczają te ruchy.

Ruchy zgięcia i prostowania w płaszczyźnie pośrodkowej

Ruchy zgięcia i prostowania odbywają się najwydatniej w części szyjnej i lędźwiowej, przy czym zakres ruchu zgięcia  do przodu jest mniejszy niż do tyłu (90°), szczególnie w odcinku lędźwiowym, gdzie wynosi niespełna jedną trzecią (23°) tego ostatniego.

Ruchy zginania i prostowania

Ruchy zginania i prostowania, czyli ruchy unoszenia do przodu i do tyłu, są to ruchy wahadłowe.

Test prostowania kciuka

Jeżeli jest on uszkodzony, dochodzi do osłabienia lub braku możliwości prostowania kciuka z powodu niedow ładu mięśni prostownika długiego i krótkiego kciuka.

Test prostowania przedramienia

Wskazuje na zespól bolesności przedziału przyśrodkowego stawu łokciowego.

Wykonanie: Pacjent siedzi. Zgina staw łokciowy i utrzymuje przedramię w odwróceniu. Badający chwyta dalszą część przedramienia. Pacjent stara się wbrew oporowi ręki badającego wyprostować kończynę górną w stawie...