Powojnik pnący

Powojnik pnący

Powojnik pnący (Clematis vitalba L.) – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje na większości obszaru Europy, w północno-zachodniej Afryce (w Algierii), na Kaukazie, i w zachodniej Azji. W Polsce występuje w wielu miejscach, głównie w zachodniej części kraju, na Śląsku, w dolinie Wisły. Wszędzie w Polsce jest rzadki, ale stopniowo rozprzestrzenia się. Status...

Czytaj Dalej

Powojnik prosty

Obecnie powojnik jest rzadko używany w lecznictwie. Powojnik jest trujący, ale suszenie zmniejsza toksyczność.

Powojnik

Gdy powojnik nie ma naturalnej "drabinki", np. Powojniki najlepiej sadzić wiosną, po zacienionej stronie pergoli albo zapewnić im sąsiedztwo niższych roślin (np.

Powojnik 'Nelly Moser'

Do dołu (o głębokości i szerokości 45 cm), w którym sadzimy powojnik 'Nelly Moser', dodajemy dużo nawozu. Powojnik jest odporny na mróz.

Powojnik górski

Niektóre gatunki powojników nadają się na kwiat cięty, możemy więc spróbować i w ten sposób wykorzystać powojniki górskie. Roślinom zagraża choroba powojników, która objawia się ich zamieraniem.

Powojnik alpejski

Powojnik alpejski (Clematis alpina) wytwarza w ciągu roku przyrosty długości 1-1,5 m.

Powojnik wschodni

Powojnik wschodni (Clematis orientalis) mają w sezonie nawet 6-metrowe przyrosty; mogą pokryć ogrodzenie w ciągu 8-10 tygodni.

Powojnik wielkokwiatowy

Powojnik wielkokwiatowy (Clematis macropetala) wytwarza w zależności od odmiany, roczne przyrosty długości od 1,5 do 8 m.

Powojnik pnący

Uwagi ogólne: Powojnik pnący jest jedną z rzadkich krajowych lian, za pomocą liści i ogonków liściowych czepia się stosownych podpór.

Powojnik alpejski

crispa) z dzwonkowatymi czerwonofioletowymi kwiatami i kędzierzawymi działkami okwiatu oraz również pochodzący z Chin powojnik Rehdera (C. Gatunkiem niezwykle odpornym i silnie rozrastającym się jest pochodzący z Himalajów powojnik górski (C.

Lasy iglaste

Są nimi przede wszystkim borówki (Vaccinium): brusznica, czarna i bagien­na, żurawina, wrzos i powojnik alpejski (Clematis alpina).

Rośliny czepiające się, Wąsy czepne

Powojnik wykształca inny typ wąsów czepnych.