Posąg Ceres

Posąg Ceres

Czytaj Dalej

Posag – rodzaje ustanowienia i sposoby

Posag (dos) – majątek wniesiony mężowi ze strony kobiety w związku z zawarciem małżeństwa. Posag służył przede wszystkim do tego, aby ulżyć mężowi w ponoszeniu onera matrimonii. Miał zabezpieczać trwałość małżeństwa.

W zależności od źródła jego pochodzenia wyróżniamy:

dos...

CERES

Cerera, italska bogini wegetacji i urodzajów, już na początku V w.pne. oficjalnie utożsamiana w Rzymie z grecką Demeter (zob.).

POSAG

Kapitał a. majątek wnoszony do małżeństwa przez żonę w dawnych społeczeństwach rolniczych uzupełniony przez wyprawę (zob.); por. Wiano.

Choćby koza biała, byle posag miała dawne przysł. Choćbyś była jako gwiazda, bez posagu za nic każda, choćbyś była jako miesiąc, bez posągu za mąż nie...

CERES

Rzymsko-italska bogini wzrostu roślinnego, ściśle związana z Tellus, od V w. prz.Chr. stopniowo utożsamiana z helleńską - Demeter.C. składano ofiary przed i po siewie oraz przed żniwami, a główne święto (Cerealia) obchodzono 19 IV w celu wyjednania łaski wzrostu zboża;

poświęcano jej też pierwszą...

Kolos, olbrzymi posąg

Nadnaturalnej wielkości posąg (przede wszystkim bogów lub władców), który symbolizuje siły nadnaturalne (np. siedzące posągi w Abu Simbel lub Kolos z Rodos, jeden z siedmiu cudów świata).