Portugalia

Portugalia

Czytaj Dalej

Władcy Hiszpanii i Portugalii

Portugalia W XI wieku z Portugalii zostali wyparci muzułmanie, a przed początkiem XII wieku wykształciła się tam odrębna państwowość.

Ruch turystyczny Portugalii

wpływem ataku terrorystycznego na Nowy Jork na światowy ruch turystyczny, · spadek liczby przyjazdów turystów z Niemiec, kraju tradycyjnie generującego znaczącą część przychodów dewizowych Portugalii z tytułu turystyki zagranicznej (o 25,7%), · spadek przeciętnych wydatków odwiedzających jednodniowych, spowodowany przede wszystkim słabnącym zainteresowaniem Portugalii, jako rynkiem zaopatrzeniowym, Zjawiska te spowodowały zmianę struktury łącznych ...

Podatki lokalne w Portugalii

Podatki lokalne w Portugalii Portugalia jest to państwo położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Rok podatkowy w Portugalii – tak jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym.

Skutki odkryć geograficznych w Portugalii

Za okres pa­nowania hiszpańskiego miała Portugalia za­płacić nie tylko utratą własnego rządu, ale stratami, które były konsekwencją polityki za­granicznej Hiszpanii.

Patronat Portugalii

Wszakże Portugalia wkładała wiele wysiłku w działalność misyjną, zwłaszcza gdy jej król otrzymał(1500) od Aleksandra VI uprawnienia apostolskiego komisarza dla Indii i Przylądka Dobrej Nadziei. Według ustalonej w 1529 linii demarkacyjnej miały należeć do Portugalii,lecz Hiszpanie z nich nie zrezygnowali.

Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - Portugalia

Jego miejsce zajął inny profesor, Marcelo Caetano, dyktator Portugalii do 1974 r. Już od początku lat 60-tych Portugalia rozpoczęła beznadziejną wojnę kolonialną w Afryce, a w r.

Hiszpania i Portugalia w II połowie XVIII wieku

Portugalia. Dążył do reakcyjnej zmiany stosunków w anachronicznej i słabej mimo kolonialnych bogactw Portugalii.

Portugalia - Informacje ogólne

Sardynki, kawa i wino nie są oczywiście jedynymi atrakcjami Portugalii. w gorącej Portugalii.

Europa Zachodnia w cieniu zimnej wojny (1945 - 1955) - Portugalia

  W Portugalii od 1932 r. W Portugalii panował zupełny zastój gospodarczy, nędza wsi powodowała znaczną emigrację, archaiczne stosunki agrarne hamowały rozwój gospodarki.

Hiszpania i Portugalia w latach 1833 - 1846

Sytuacja w Portugalii: + wojna domowa wybuchła w Portugalii, gdzie w 1826 zmarł Jan VI + cesarz brazylijski Don Pedro zrzekł się tronu portugalskiego na rzecz swej córki Marii, ale nie uznał tego brat Pedra Don Miguel i sam ogłosił się królem + w 1834 ogłoszono panowanie pełnoletniej Marii II da Gloria (1834-1853).

Kafelki, ceramika, festiwale w Portugalii

Przedstawiają one dumę Portugalii: descombrimentos, a więc odkrycia, życie królewskiego dworu, polowania na grubego zwierza. Nie ma już imperium, nie ma też niedźwiedzi – ostatniego upolowano w XVI wieku na Północy Portugalii.

Ruchy rewolucyjne 1848 roku w Portugalii, Hiszpanii, Belgii, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i na Półwyspie Bałkańskim

  Ruchy rewolucyjne w Portugalii: + od 1842 trwały rządy dyktatorskie Antoniego Costa-Cabrala + 1846 – wybucha powstanie, Costa-Cabral musi uciekać rządy obejmują liberałowie + 1847 – powstanie przeciwko rządom liberałów, ale upada ono na wskutek pomocy Wielkiej Brytanii dla rządu.

ALMEIDA, twierdza w Portugalii przy granicy z Hiszpanią

Po odwrocie Masseny z Portugalii wiosną 1811 Anglicy przystąpili 4 IV do oblegania A.

BUSSACO, m. w Portugalii, na drodze z Almeidy do Coimbry

Po zdobyciu twierdzy Almeida Massena z wolna ruszył w głąb Portugalii, dając czas przeciwnikowi na zajęcie ufortyfikowanej pozycji w sąsiedztwie klasztoru B.

JAN VI (13 V 1769 - 10 III 1826), regent, a potem król Portugalii

Kiedy korpus Junota wkroczył do Portugalii i kierował się ku Lizbonie, J.

PORTUGALII l MOGOŁÓW WOJNA 1631--1632

Hugli (Hooghly), miasto w delcie Gangesu i Brahmaputry, założone przez Portugalczyków w 1537, stało się wkrótce największym portugalskim portem w Zatoce Bengalskiej, we wschodniej części Indii. Sukces stał się również przyczyną jego upadku. Portugalczycy mieli monopol han­dlu solą, kontrolowali...

PORTUGALII l OMANU WOJNY W AFRYCE WSCHODNIEj 1652-1730

Usadowiwszy się na wyspie Mombasa, u wybrzeży dzisiejszej Kenii, Portugalczycy opanowali na wiele lat handel złotem i niewolnikami na wscho­dnim wybrzeżu Afryki. W 1652 tubylcy z Mombasy prosili sułtana Omanu na Pół­wyspie Arabskim, by pomógł im wypędzić Portugalczyków z wyspy. Sułtan wysłał flotę...

BADAJOZ, twierdza w Hiszpanii, na granicy z Portugalią strzegąca tzw. płd. korytarza

W czasie wojny na Płw. Iberyjskim była cztery razy oblegana. Pierwsze oblężenie rozpoczęli Francuzi 2611811, zmuszając 11 III do kapitulacji hiszp. garnizon gen. Menacho.

7 V Anglicy podjęli próbę odzyskania twierdzy, ale już 12 V musieli przerwać oblężenie, aby stawić czoło nadchodzącej z...

CINTRA, m. w Portugalii

Gdzie po klęsce pod Vimeiro 30 VIII 1808 gen. Junot podpisał konwencję z dow. wojsk ang. Dalrymplem. Na mocy tej konwencji żoł. 1 korpusu obserwacyjnego Giron-dy zostali przewiezieni na okrętach ang. do franc. portu Rochefort, unikając w ten sposób tragicznego losu swych kolegów z korpusu Duponta, który...