Pomnik Agnieszki Osieckiej w Opolu

Pomnik Agnieszki Osieckiej w Opolu

Pomnik Agnieszki Osieckiej w Opolu – rzeźba plenerowa poświęcona pamięci Agnieszki Osieckiej, pierwszy tego typu dedykowany jej obiekt w Polsce. Figura powstała z inicjatywy rektora Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisława S. Nicieji. Autorem rzeźby jest lokalny artysta plastyk Marian Molenda, rzeźbiarz z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Statua odsłonięta została 28 maja 2002 roku w...

Czytaj Dalej

Krakowskie Przedmieście

Przed kościołem i klasztorem Wizytek odsłonięty w 1987 pomnik kard. Karowej pomnik B. Na dziedzińcu pomnik ks. Na skwerze pomnik Adama Mickiewicza dłuta C.

„Pan Tadeusz” jako pomnik ojczystej przyrody, funkcje opisów przyrody

„PT” zyskał miano pomnika ojczystej przyrody.

Narwiański Park Narodowy - Pomniki przyrody

Pomnikami przyrody na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego uznano do 1998 r. , dąb zachował nadal status pomnika; dąb szypułkowy - obw.

Portugalia - Informacje ogólne

To Pomnik Odkryć, zbudowany ku czci "portugalskich zdobywców oceanów. Rzeźby na pomniku wykonano z szarego betonu, ale w mieście dosłownie wszędzie widać biało-granatowo-żółte kafelki, zwane azulejos (czytaj: azulehos).

Pomnik Wojciecha Bogusławskiego

Do dziś pomnik Bogusławskiego przyciąga wzrok wielu turystów.

Edynburg

Nieco poniżej znajduje się okrągła wieża z roku 1807 - pomnik admirała Nelsona, który pokonał flotę Napoleona w słynnej bitwie pod Trafalgarem.

Ochrona drzew

Stare drzewa, będące pomnikami przyrody, są wzmacniane, leczone środkami przeciwgrzybiczymi, zabezpieczane pio­runochronami, a ubytki w ich tkankach są uzupeł­niane różnorodnymi masami plastycznymi o cha­rakterze polimerów.

GAZETA OPOLSKA

w Opolu 1890-1923; początkowo ukazywało się 2 razy w tyg. ", Opole 1968; Z. ), Opole 1979.

INSTYTUT ŚLĄSKI W OPOLU

Słomczyńskiej Książka polska w Opolu 1800-1890. , albumy, wspomnienia Opolan oraz reportaże. Instytut Naukowo-Badawczy w Opolu, Studia Śl.

MONUMENTA POLONIAE HISTORICA. Pomniki Dziejowe Polski

Pomniki Dziejowe Polski, publikacja wzorowana na Monumenta Germaniae Historica, obejmująca nauk. Bielowskiego, który opublikował 1852 Program wydania pomników historycznych Polski, a 1864-72 wydał t.

Opole - związki z literaturą

pozostaną na długo autentyczne przeżycia Opolan, udokumentowane w wydanych zbiorowo Pamiętnikach Opolan (1954, red. i we Wspomnieniach Opolan (t.

PEREGRINUS Z OPOLA

PEREGRINUS Z OPOLA, ur.

MAREK AURELIUSZ

Pomnik Marka Aureliusza jedyny posąg konny władcy antycznego Rzymu, zachowany tylko dzięki nieporozumieniu, bo wzięty za pomnik chrześc. Gattamelata (Pomnik); Poniatowski Józef (Pomnik); por.

OPOLE

Stopniowe uwalnianie się dóbr feudalnych od ingerencji władzy książęcej, sprzyjające kolonizacji i oczynszowaniu gospodarstw chłopskich, przyczyniło się do upadku opola w ciągu XIII-XIV w. Od opola pochodzą liczne nazwy geogr.

POMNIK

Wolałbym, aby ludzie się dziwili, dlaczego nie mam pomnika, niż dlaczego mam pomnik odpowiedź Marka Katona na wyrażone przez kogoś zdumienie, że tylu nieznanych ludzi ma pomniki, a Katon nie ma żadnego (Żywot Marka Katona, 19,4, Plutarcha); por.

CHRZANOWSKA HANNA

Agnieszki Osieckiej ; drobne utwory poetyckie zamieszczała przed II wojną świat, w „Myśli Narodowej".

FICEK, Fiecek, Fietzek JAN ALOJZY ks.

Opola, zm. Kształcił się w seminarium nauczycielskim w Głogówku (1807-09) oraz w gimnazjum w Opolu i Wrocławiu, gdzie1814 rozpoczął studia teol.

Pomnik, monument

jest pomnik nagrobny (—» grobowiec;—> nagrobek).