Pomnik Agnieszki Osieckiej w Opolu

Pomnik Agnieszki Osieckiej w Opolu

Czytaj Dalej

„Pan Tadeusz” jako pomnik ojczystej przyrody, funkcje opisów przyrody

„PT” zyskał miano pomnika ojczystej przyrody.

Narwiański Park Narodowy - Pomniki przyrody

Pomnikami przyrody na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego uznano do 1998 r. , dąb zachował nadal status pomnika; dąb szypułkowy - obw.

Pomnik Wojciecha Bogusławskiego

Do dziś pomnik Bogusławskiego przyciąga wzrok wielu turystów.

INSTYTUT ŚLĄSKI W OPOLU

Słomczyńskiej Książka polska w Opolu 1800-1890. , albumy, wspomnienia Opolan oraz reportaże. Instytut Naukowo-Badawczy w Opolu, Studia Śl.

MONUMENTA POLONIAE HISTORICA. Pomniki Dziejowe Polski

Pomniki Dziejowe Polski, publikacja wzorowana na Monumenta Germaniae Historica, obejmująca nauk. Bielowskiego, który opublikował 1852 Program wydania pomników historycznych Polski, a 1864-72 wydał t.

Opole - związki z literaturą

pozostaną na długo autentyczne przeżycia Opolan, udokumentowane w wydanych zbiorowo Pamiętnikach Opolan (1954, red. i we Wspomnieniach Opolan (t.

PEREGRINUS Z OPOLA

PEREGRINUS Z OPOLA, ur.

OPOLE

Stopniowe uwalnianie się dóbr feudalnych od ingerencji władzy książęcej, sprzyjające kolonizacji i oczynszowaniu gospodarstw chłopskich, przyczyniło się do upadku opola w ciągu XIII-XIV w. Od opola pochodzą liczne nazwy geogr.

POMNIK

Wolałbym, aby ludzie się dziwili, dlaczego nie mam pomnika, niż dlaczego mam pomnik odpowiedź Marka Katona na wyrażone przez kogoś zdumienie, że tylu nieznanych ludzi ma pomniki, a Katon nie ma żadnego (Żywot Marka Katona, 19,4, Plutarcha); por.

Pomnik, monument

jest pomnik nagrobny (—» grobowiec;—> nagrobek).

Opis 5 Kieleckich pomników

Irmina Osowska KIELECKIE POMNIKI Pomnik "Homo Homini", autorstwa rzeźbiarza - prof. W pobliżu ulicy Sienkiewicza stoi dość nietypowy, ale na pewno jedyny w Polsce pomnik dzika.

Opole

Po podziale Śląska w 1922, Opole wraz z dużą częścią Górnego Śląska zostało po stronie niemieckiej. W najwyższym miejscu Opola, „na górce" zbudowany przed 1295 (na pamiątkę  pobytu w Opolu w 984 św.

OPOLE

OPOJE — zwykle niebolesne i niegorące uwypukleniana kończynach konia, powstałe wskutekrozszerzenia pochewek ścięgien lub torebek stawowychwf wyniku nadmiernej pracy zwierzęcia;u koni roboczych nie mają większego znaczenia.

POMNIK PRZYRODY

Do najsłynniejszych pomników w Polsce należą: najstarsze drzewo - cis rosnący w Henrykowie Lu-bańskim, liczący 1260 lat;-dąb „Bartek" o-obwo-dzie pnia 916 cm; jaskinia Wierzchowska Górna o łącznej długości korytarzy 975 m; jeden z największych na Mazurach głazów narzutowych w Starych Juchach o obwodzie 10,61 m.