Plemnik

Plemnik

Czytaj Dalej

Ruchy plemników

Pochwa, błona śluzowa której daje reakcję kwaśną, stwarza warunki niekorzystne dla ruchów plemników i plemniki w niej zamierają.

Jak przebiega proces rozwoju plemników?

Gotowy plemnik oddziela się od komórki podporowej i wędruje wzdłuż długiego, krętego przewodu (najądrza) umieszczonego z tyłu jądra, gdzie proces dojrzewania zostaje zakończony, a plemnik pokrywa się błoną z komórek.

Budowa plemnika

Dojrzały plemnik jest wysoce zróżnicowaną komórką niezdolną do podziału. Plemniki powstające podczas spermiogenezy i gromadzące się następnie w przewodzie najądrza są niedojrzałe (pozbawione zdolności ruchu i niezdolne do zapłodnienia).

Plemniki

60) można podzielić na 4 części: szyjkę, wstawkę, odcinek główny i odcinek końcowy ● obok plemników prawidłowo wykształconych wyróżnić można plemniki o budowie nieprawidłowej (posiadające zbyt krótką witkę, witkę złamaną, mające wady w budowie główki itp)

PLEMNIK, spermatozoid, spermatozoon

Plemniki ssaków zbudowane są z główki (z jądrem komórkowym), wstawki i witki (aksonema, narząd lokomotoryczny). Zmiany w budowie i ilości plemników mogą prowadzić do pełnej lub ograniczonej niepłodności osobnika.

Plemniki nieprawidłowe

W nasieniu zdrowych mężczyzn może występować spora liczba plemników nienormalnie ukształtowanych.

KAPACYTAOA (hiperaktywacja plemników)

Polega na zmianach w strukturze błony komórkowej plemnika, obejmujących przebudowę białek błonowych oraz zmiany w jej składzie fosfolipidowym (usuwanie glikoprotein j glicerolipidów), pod wpływem uwalnianych przez plemnik enzymów z grupy hydrolaz.

Plemniki

Plemnik, długość którego wynosi około 60   składa się  z główki, szyjki oraz witki.