Plamki Bitota

Plamki Bitota

Plamki Bitota (ang. Bitot's spots) – owalne, trójkątne lub nieregularne w kształcie plamki rozmieszczone na powierzchni spojówek, będące objawem niedoboru witaminy A.

Czytaj Dalej

Murówka maltańska

U samców grzbiet najczęściej pokryty rzędami lub siatką ciemnych plamek; z obu stron obrzeżony jaśniejszą smugą. Brzuch jest białawy, żółtopomarańczowy lub czerwony, a podgardle może być pokryte ciemnymi plamkami.

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej?

Chorobą siatkówki jest tak zwane zwyrodnienie plamki.

PLAMKA OCZNA

Plamka oczna usytuowana jest zwykle w chloroplaście, chociaż może występować również poza nim.

PLAMKA ŻÓŁTA

Skupione w plamce żółtej czopki aktywne są przy dużym natężeniu światła - przy niskim jego natężeniu obraz wydaje się mieć jedynie różne odcienie szarości. Plamka żółta jest obszarem najostrzejszego widzenia.

Układ nerwowy i narządy zmysłów

Na siatkówce znajduje się plamka żółta, będąca miejscem o największym skupieniu czopków i z tego powodu cechuje się największą wrażliwością na barwy i światło. Nieco niżej znajduje się plamka ślepa - miejsce pozbawione komórek światłoczułych i dlatego niewrażliwe na światło.

STRES W PRACY PRZYCZYNĄ PROBLEMÓW Z OCZAMI

Część badanych zgłaszała problemy okulistyczne w postaci okresowo występujących plamek przed oczami, łzawienia, podwójnego widzenia, swędzenia i bólów oczu.

Lunety i Mikroskopy - Informacje ogólne

W wyniku dyfrakcji obraz nieskończenie małego punktu świecącego ma kształt okrągłej jasnej plamki otoczonej kilkoma jasnymi pierścieniami.

PROMIENIE ROENTGENA

Zespół regularnie ułożonych plamek nazywa się obrazem Lauego. Regularne ułożenie małych zaczernionych plamek świadczy o tym,że tylko w pewnych kierunkach ugięte promienie X wzmacniają się, w innych zaś znoszą się.

BIOLOGIA ROZMNAŻANIA GLONÓW, MSZAKÓW I PAPROCI

Kupkach, widocznych jako brązowe plamki na spodzie liścia.

Budowa i funkcje narządu wzroku

z pręcików i czopków, plamka ślepa-miejsce niewrażliwe na promieniowanie świetlne, plamka żółta-miejsce najwyraźniejszego widzenia; funkcja:warstwa światłoczuła, bodziec świetlny powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych, które przewodzą impulsy nerwowe do mózgu, pręciki zawierają rodoksynę-wrażliwe na natężenie światła, czopki zawierają jodopsynę-wrażliwa na barwy i światło.

Budowa ludzkiego oka - BUDOWA I FUNKCJE POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI OKA

Nieco niżej znajduje się plamka ślepa - miejsce pozbawione komórek światłoczułych i dlatego niewrażliwe na światło.

Budowa ludzkiego oka - DZIAŁANIE OKA

W miejscu gdzie połączenia nerwowe elementów światłoczułych z mózgiem tworzą wspólny nerw wzrokowy powstaje plamka ślepa pozbawiona zupełnie czopków i pręcików.

Budowa oka i ucha

W miejscu gdzie połączenia nerwowe elementów światłoczułych z mózgiem tworzą wspólny nerw wzrokowy powstaje plamka ślepa pozbawiona zupełnie czopków i pręcików.

Charakterystyka chwastów - Jasnota purpurowa

, purpurowa, o wardze dolnej z ciemniejszymi plamkami i dwoma ząbkami, króciutko owłosiona na wardze górnej i pod gardzielą.

Charakterystyka chwastów - Owsica omszona

Kwiaty mają po jednej ości grzbietowej, barwy purpu-rowoczerwonej, a więc kłoski są najczęściej 3-ościste; przeważnie bywają one mozaikowate w zielonawe, fiole-towe i złotobrunatne plamki, rzadziej - jednobarwne.

Charakterystyka plechowców

jajowe) i przelewa do niej swą zawartość - przedstawiciele: roztoczek (SaprolegniaI); drzewnik winorośli (Plasmopara viticola); fitoftora (Phytophthora infestans) Skoczkowce (Chytridiomycetes) - przedstawiciele (Synchytrium endobioticum) Sprzęźniaki (Zygomycetes) - wybitnie lądowe - rozmnażanie bezpłciowe - nieruchliwe zarodniki - rozmnażanie płciowe - kopulacje całych organów płciowych (+, -); powstaje wielojądrowa zygospora; kiełkując przechodzi mejozę i ...

Charakterystyka ptaków - ROZMNAŻANIE I ODŻYWIANIE

Dzięki ciepłu, które oddziałuje na jajo podczas inkubacji, plamka ta zmienia się, nabiera życia i przekształca się w embrion, pobierający przez pewien czas pokarm z żółtka, z którym jest połączony.

Choroby wzroku - ZAPALENIA I ZWYRODNIENIA SIATKÓWKI

Zwyrodnienia plamki powodują po-garszanie się ostrości wzroku i mroczki w polu widzenia.

Choroby zakaźne - OSPA WIETRZNA

- Objawy i przebieg: Na skórze pojawiają się czerwone plamki, które po pewnym czasie ulegają przekształceniu w małe pęcherzyki.

Euglena i toczek - Informacje ogólne

EUGLENA, klejnotka, Euglena, rodzaj pierwotniaków z gromady wiciowców zwierzęcych; komórki dł. do 500 um, owalne, wrzecionowate, spłaszczone; na przednim biegunie komórki 2 wici (1 zwykle krótsza), osadzone na ciałkach podstawowych (kinetosomach), w ich bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się fotoreceptor...