Plamka oczna usytuowana jest zwykle w chloroplaście, chociaż może występować również poza nim.
Reakcje alergiczne mogą także objawiać się w oku, i generalnie ich objawami są podrażnienie i zaczerwienienie białka oka. Czasami pojawia się silna opuchlizna, ale zazwyczaj występuje tylko łzawienie i tkliwość. Katar sienny jest wywoływany przez pyłki kwiatowe niektórych roślin. Objawy kataru...
Chorobą siatkówki jest tak zwane zwyrodnienie plamki.
oczna (a. oczna kie-ruje się skośnie do przodu i nieco bocznie w kierunku kanału wzrokowego. oczna skośnie, prawie poprzecznie zwraca się przyśrodkowo, krzyżuje n. ocznej.
Dzięki temu, że możemy poruszać gałkami ocznymi, podobnie jak głową, dokładnie widzimy interesujące nas obiekty.
oczna górna przyjmuje cały szereg gałęzi bocznych. musculares): wszystkie one odpowiadają tętnicom tej samej nazwy: poza tym uchodzą do niej żyły gałki ocznej i powiek.
oczna dolna powstaje z sieci żylnej w przedniej części dna i ściany bocznej oczodołu: biegnie ona w jego dolnej części i dzieli się na dwie gałęzie.
Natomiast przednie przyczep) są przymocowane do gałki ocznej w odległości przeciętnie 7 mm od rąbka, w położeniu zgodnym z ustawieniem wskazówki zegara kolejno na godzinie 12, 3.
Gałka oczna ma postać prawie kulisia, o przeciętnym wymiarze osi przednio-tylnej 25 mm, osi poziomej 23 mm.
Prawidłowe ciśnienie oczne nie powinno być wyższe niż 22 mmHg, ale istnieje duża indywidualna tolerancja podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego.
lekarz rozchyla powieki palcami, nic uciskając gałki oczne; (ryc.
Pacjent badany jest w pozycji siedzącej, po uprzednim znieczuleniu oka jak przy tonometrii impresyjnej, ale z dodatkiem barwnika - fluoresceiny. Pacjent siada przy lampie szczelinowej, w którą wmontowany jest tonometr. Następnie opiera głowę i czoło o podpórki, patrząc na wprost na specjalny wskaźnik. Oczy...
Obszar siatkówki oka, w którym nem wzrokowy, za pośrednictwem rego przekazywane są impulsy nerwowe generowane przez komórki światłoczułe siatkówki (pręciki i czopki), opuszcza gałkę oczną.
Jest to je miejsce na siatkówce, w którym nie występują komórki fotoreceptorowe (światłoczułe), więc...
Skupione w plamce żółtej czopki aktywne są przy dużym natężeniu światła - przy niskim jego natężeniu obraz wydaje się mieć jedynie różne odcienie szarości. Plamka żółta jest obszarem najostrzejszego widzenia.