Pierwiosnek

Czytaj Dalej

Pierwiosnek lekarski

Odwar z korzeni pierwiosnka: 1/2-1 łyżkę rozdrobnionych korzeni zalać 1szklanką wody zimnej i gotować łagodnie 5 min pod przykryciem. Odwar z kwiatów pierwiosnka: 1 łyżkę kwiatów zalać 1 szklanką wody gorącej.

Pierwiosnek ząbkowany

Pierwiosnki są mrozoodporne, ale warto okryć je na zimę gałązkami iglaków. Pierwiosnki można rozmnażać z nasion, wysiewanych zaraz po zbiorze. Pierwiosnki są dość odporne i rzadko chorują.

Pierwiosnek tracki

Do rodziny pierwiosnkowatych należy blisko 500 gatunków roślin, a wśród nich pierwiosnek tracki, który zachwyca swoją delikatnością i niezwykłym urokiem. Zagrożeniem dla pierwiosnka mogą być żerujące na liściach chrząszcze opuchlaki.

Pierwiosnek kubkowaty

Maksymalna temperatura hodowli pierwiosnka to około 20°C. Chcąc zachować pierwiosnka, przesadźmy go po przekwitnięciu do mieszanki na bazie gliny albo torfu.

Pierwiosnek obrzeżony

Na docelowe miejsce wysadzamy pierwiosnki późną jesienią. GDY ZAUWAŻYSZ Ślimaki mogą dziesiątkować ten gatunek pierwiosnka.

Pierwiosnek ślimakowaty

W okresie od grudnia aż po kwiecień smukłe, kwitnące łodygi pierwiosnka ślimakowatego wznoszą się wdzięcznie ponad gniazdem bladozielonych liści. GDY ZAUWAŻYSZ Mszyce mogą atakować ten pierwiosnek.

Pierwiosnek bezłodygowy

Pierwiosnki to wspaniałe rośliny pokojowe późną zimą i na wiosnę. Pierwiosnki lubią dużo światła w czasie kwitnienia i cień od wczesnego lata do późnej zimy. Kwitnące pierwiosnki nie potrzebują nawozu.

Pierwiosnek lekarski

Przemysł farmaceutyczny produkuje wyciągi i nalewki z pierwiosnka. Bardzo zbliżona do pierwiosnka lekarskiego pierwiosnek wyniosły (P.

Pierwiosnek, Prymula

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa primus - pierwszy; dotyczy ono przede wszystkim niewielkich, pełnych wdzięku pierwiosnków ogrodowych. Istnieje około 500 gatunków z rodzaju Primula, która należy do rodziny Primulaceae.

RDZA PIERWIOSNEK

RDZA PIERWIOSNEK — choroba grzybowapierwiosnek.

Pierwiosnek

Pierwiosnek gnieździ się dwa razy do roku.

Pierwiosnka bezłodygowa

 

Wygląd: Roślina wieloletnia, niska, wysokości 5-10 cm. Liście odziomkowe z wierzchu nagie, od spodu owłosione, odwrotnie jajowate, bez wyraźnego ogonka. Brak łodygi kwiatostanu albo jest bardzo krótki, kwiaty jasnożółte z koroną o średnicy 2-3,5 cm, na kosmkowato owłosionych, długich...

Pierwiosnka lekarska

 

Wygląd: Roślina wieloletnia, 10-30 cm wysokości. Podługo-wate, do 15 cm długie, ząbkowane liście od spodniej strony nagie lub miękko owłosione, zwężające się nagle w oskrzydlony ogonek, zgrupowane w przyziemnej rozetce. Złotożółte, dzwonkowate kwiaty z 5 pomarańczowoczerwony-mi plamkami u...

Pierwiosnka wyniosła

 

Wygląd: Wieloletnia roślina 10-30 cm wysokości z rozeto-wato ułożonymi liśćmi odziomkowymi, do 20 cm długimi, zwężającymi się stopniowo w oskrzydlony ogonek. Siarkowożółte kwiaty o średnicy do 2 cm, z płasko rozpostartym rąbkiem korony, który przy gardzieli jest koliście ciemniej...

Pierwiosnka omączona

 

Wygląd: Drobna wieloletnia roślina, do 15 cm wysokości. Liście łopatkowate, do 5 cm długości, przeważnie nieregularnie ząbkowane, z wierzchu ciemnozielone, od spodu biało mączyście owłosione (nazwa!), w przyziemnej rozecie. Kwiat średnicy 1-1,5 cm różowy lub czerwonofioletowy, rurka korony prawie...

Pierwiosnek

Wiosenny kwiat przede wszystkim płn. strefy umiarkowanej, najczęściej i żółtymi baldaszkami na silnych łodygach, co upodabnia tę roślinę w pewnym stopniu do klucza.

U Germanów poświęcony Bogini-MatceFriji. W średniowieczu był rośliną leczniczą i czarodziejską, w szczególności uchodził za...