Pelikan

Czytaj Dalej

Pelikan kędzierzawy

Lęgi: Pelikan kędzierzawy gnieździ się w mniejszych koloniach niż pelikan różowy i miewa kolonie także na jeziorach średniej wielkości.

Pelikan

Nie mówi się już o śmierci młodych pelikanów, opowiada się natomiast, że stare pelikany tak długo karmią swe pisklęta własną krwią, aż wycieńczone same umierają — symbol Chrystusa, który ofiarował za nas swe życie.

Pelikan różowy

Lęgi: Wszystkie gatunki pelikanów gnieżdżą się gromadnie; pelikan różowy jest wyjątkowo towarzyski i tworzy często ogromne kolonie: najsłynniejsze są w delcie Dunaju, na jeziorze Kus (Manyas) w Turcji i jeziorze Srebyrna w Bułgarii.

Pelikan brunatny (Pelecanus occidentalis)

Jak wszystkie pelikany lata dobrze. Młode wykluwają się po trzydziestu trzech dniach, ślepe i nagie, jak i inne pelikany.

PELIKAN

W związku z tą legendą pelikan stał się chrześc.

Pelikan

zabijanie młodych ustąpiło miejsca legendzie, zgodnie z którą pelikan karmi swe potomstwo własną krwią tak długo, aż sam umiera; dlatego stał się szeroko rozpowszechninym symbolem ofiarnej śmierci Chrystusa. W tajemnym języku alchemików pelikan był obrazem kamienia mędrców, który się rozpuszcza, tj.

PELIKAN JARMIL

PELIKAN JARMIL, ur.