Jana, ostatnia księga Nowego Testamentu, zapis wizji, jakiej autor doznał przebywając na wygnaniu. Jana, miało miejsce na wyspie Patmos, dokąd został on karnie zesłany z Efezu za rządów Domicjana w 95.
Jana.
Jeśli bierze się pod uwagę częstotliwość pojawiania się terminu "Ja jestem" i sposób jego używania to staje się jasnym, że u Jana chodzi o sformułowanie przemyślane,o istotnym znaczeniu teologicznym.
Według Jana, Chrystus zawsze prezentuje wierzącym swoje podwójne pochodzenie niebieskie i ziemskie. Jest to jedno z centralnych sformułowań chrystologicznych Ewangelii janowej, także dlatego, że łączy istotne dla pism Janowych tematy (prawda, życie).
Temat synostwa Bożego tak jak u Pawła znajduje się również u Jana, z pewną jednak różnicą. Dla Jana termin syn jest zarezerwowany dla Chrystusa, Jednorodzonego Syna Bożego. Tytuł Syn jest charakterystyczny dla Jana.
Chrystologia Apokalipsy jest dość dobrze rozwinięta. Tym, co pozwala zrozumieć głęboki sens historii jest misterium śmierci i zmartwychwstania Jezusa oraz Jego powszechne panowanie. To właśnie jest objawieniem pozwalającym na odczytanie sensu zdarzeń (Jezus jest kluczem otwierającym księgę Boga...
Jana Chrzciciela (1695) w Jarosławiu n. Jana Chrzciciela oraz Trójcy Świętej, skomponowanej w innej płaszczyźnie i w innej skali. Słowacki w Genesis z Ducha przepowiada nadejście epoki Jana, która ma nastąpić po upadku Kościoła Piotra (—> Joachim z Fiore), wywołanym apokalipt.
Jana rozpoczynały się sejmy. Jana Zachwatowicza, konsekrował w 1960 prymas Stefan Wyszyński. Jana oraz historię kościoła.
W gmachu dawnego kolegium jezuickiego. Założone w 1902, udostępnione w 1908, eksponuje zabytki religijnej sztuki katolickiej, bizantyjsko-ukraińskiej i żydowskiej. Najstarsze to krzyż romański z XII w., bizantyjskie pastorały, portrety czterech ewangelistów (gobeliny mediolańskie), gotyckie naczynia...
Michała Archanioła i Jana Chrzciciela przy skrzyżowaniu ulic Dwornej i Giełczyńskiej. ), obraz Wojciecha Gersona Matka Boska Nieustającej Pomocy, krucyfiks z 1677, XVI-wieczne rzeźby Jana Chrzciciela i Stanisława biskupa, XVII--wieczna ambona, liczne tablice pamiątkowe.
Na wsch. od Ostrowa Tumskiego, nieopodal ruchliwego Ronda Śródka. Kościół wzniesiony na przełomie XII i XIII w. przez joannitów (Zakon Kawalerów Maltańskich) jest jedną z pierwszych w Polsce budowli z cegły. Wcześniej istniał tu kościół św. Michała, przy którym Mieszko Stary założył pierwszy w...
Gotycki kościół wznieśli po 1318 Franciszkanie. W czasie reformacji kościół przekazano protestantom, a w klasztorze umieszczono szpital. Obiekt kilkakrotnie remontowany, w XIX w. i w 1929-30. W ostatniej wojnie nie ucierpiał. Obecnie należy do Palotynów. W 1982-85 powstało nowe skrzydło...
Być może to oni będą właśnie godnymi następcami dzieła legendarnego Jana i Cecylii, którzy dzięki mi–łości i wspólnej pracy dali początek rodowi Bohatyrowiczów.
Udowodnij na podstawie znanych ci utworów, że poezja Jana Kochanowskiego może być bliska współczesnemu człowiekowi Poezja Jana Kochanowskiego może być bliska współczesnemu człowiekowi ponieważ opisuje sprawy dotyczące również teraźniejszości.
Jan Paweł II “Bywa nie raz, że stajemy w obliczu prawd, dla których brakuje słów” – słowa Jana Pawła II-ego czy literatura XX w.
Wyraz renesansowego poglądu stanowiła twórczość Jana Kochanowskiego. Twórczość Jana Kochanowskiego jest przepojona poglądami renesansowymi na świat i życie.
Kościół zakładał pierwsze szkoły ( parafialne, klasztorne i katedralne ) i uniwersytety.
Jest to ostatnia księga Biblii. „Apokalipsa” znaczy objawienie, odsłonięcie. Jest to jedyne proroctwo Nowego Testamentu.
Jest tam wiele znaków, symboli, alegorii oraz nawiązań do ksiąg Starego Testamentu. Wizja sądu ostatecznego. Prezentuje walkę dobra ze złem, upadek ludzkości i przywracanie ładu...
Rozdał swój majątek i ruszył na wędrówkę po świecie. Cały czas spędzał na modlitwie, żebrał, inni ludzie go nie obchodzili. Chodziło mu o całkowitą anonimowość. Chciał aby nikt go nie znał i mógł całkowicie poświęcić się Bogu. Został uznany za świętego (Maryja zeszła z ołtarza i kazała...
W Asyżu założył zakon franciszkanów. Rozdał swój majątek. Wędrował po kraju wygłaszając kazania, które nawoływały do miłości do bliźniego.