Palczatka cytrynowa

Palczatka cytrynowa

Czytaj Dalej

Kwas cytrynowy

Jednowodny: Zawartość kwasu cytrynowego: 91-92%; ciężar właściwy 1,244; popiół <0,05%.

Pałczatka szorstka

Pałczatka szorstka pochodzi z Chile i Peru. W ciepłym klimacie można ją uprawiać jako krzew, lecz w Polsce, zwłaszcza w jej pólnocno-wschodniej części, lepiej traktować jak roślinę jednoroczną.. Ta egzotyczna roślina będzie rosła całkiem dobrze w szklarnii lub oranżerii. Jeśli zdecydujemy się, na...

Cytrynowe drzewko

Środowiskiem naturalnym roślin cytrusowych jest Azja Wschodnia. Stąd rozprzestrzeniły się po krajach Starego Świata. Pierwsze egzemplarze pojawiły się w Europie Zachodniej w domach arystokracji na początku Odrodzenia. Latem pielęgnowano je w pięknie zaprojektowanych ogrodach, na zimę przenoszono je...

Co to jest olejek cytrynowy?

Olejek cytrynowy, uzyskiwany ze skórek cy­tryny, jest używany głównie w przemyśle che­micznym i kosmetycznym, do aromatyzowania mydeł, szamponów, proszków i innych środków czyszczących.

Muchomor cytrynowy

Wyraźnie rozróżnialna jest podstawa trzonu: u muchomora sromotnikowego pochwa jest otwarta, a u muchomora cytrynowego z odcinającą się bulwą.

Jaskrawieć cytrynowy

  Wygląd: Plecha początkowo łuskowata, wkrótce ziarnisto-skorupiasta, cytrynowoźółta do żółtozielonawej, spękana, pomarszczona; areol-ki około 0,8 mm średnicy, brzeżne z soraliami drobno izidiowymi lub ziarnisto-proszkowatymi; przedplesze niewyraźnie btaławe; apotecja 0,3-1,5 mm średnicy ; tarczka początkowo plaska, później: wypukła, zlotożółła; gatunek zmienny, także z odmianami nie tworzącymi apotecjów, o piesze ...

Palczatka kosmata

 

Wygląd: trawa trwała, okazała, tworząca murawy, o kłączu płożącym się i wznoszących się, tęgich źdźbłach wysokości 80-100 cm. Języczek liściowy zastąpiony rządkiem włosków. Pochwy liściowe szarozielone, na stronie grzbietowej zaokrąglone.

Blaszki liściowe wąskie, szerokości ok. 3 mm...

Pomrów cytrynowy

Limax tenellus Miill., rodzina pmacidae — pomrowcowate. Leśny i ślimak, wielkości 40—65 mm, którego Często można: znaleźć na grzybach na pogórzu, ale również wysoko w lasach tatrzańskich. Żyje w Europie Środkowej i Północnej.

Kwas cytrynowy

Do otrzymania 1 kg kwasu cytrynowego zużywano 30-40 kg cytryn. Na początku naszego wieku produkcja kwasu cytrynowego wynosiła ok. światowa produkcja kwasu cytrynowego wynosiła 10 400 t, z czego zaledwie 1800 t kwasu otrzymywano z cytryn (Włochy) zaś resztę w wyniku fermentacji (5,1 tys.