Palczatka cytrynowa

Palczatka cytrynowa

Palczatka cytrynowa, inne nazwy: palczatka cytronelowa, trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus) — gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych. Kwiatostan złożony z kłosów palczasto ustawionych na szczycie źdźbła. Jest uprawiana szeroko m.in. w krajach śródziemnomorskich. W Gruzji, Indiach, Malezji, i Afryce dostarcza olejku cytronelowego, zawierającego cytral, używanego w przemyśle perfumeryjnym i...

Czytaj Dalej

Kwas cytrynowy

Jednowodny: Zawartość kwasu cytrynowego: 91-92%; ciężar właściwy 1,244; popiół <0,05%.

Pałczatka szorstka

Pałczatka szorstka pochodzi z Chile i Peru. W ciepłym klimacie można ją uprawiać jako krzew, lecz w Polsce, zwłaszcza w jej pólnocno-wschodniej części, lepiej traktować jak roślinę jednoroczną.. Ta egzotyczna roślina będzie rosła całkiem dobrze w szklarnii lub oranżerii. Jeśli zdecydujemy się, na...

Co to jest olejek cytrynowy?

Olejek cytrynowy, uzyskiwany ze skórek cy­tryny, jest używany głównie w przemyśle che­micznym i kosmetycznym, do aromatyzowania mydeł, szamponów, proszków i innych środków czyszczących.

Muchomor cytrynowy

Wyraźnie rozróżnialna jest podstawa trzonu: u muchomora sromotnikowego pochwa jest otwarta, a u muchomora cytrynowego z odcinającą się bulwą.

Melisa lekarska

Cała roślina wyróżnia się silnym, przyjemnymzapachem cytrynowym. cytral i cytronelal o miłym zapachu cytrynowym,kariofilen i kopaen).

Kwas cytrynowy

Do otrzymania 1 kg kwasu cytrynowego zużywano 30-40 kg cytryn. Na początku naszego wieku produkcja kwasu cytrynowego wynosiła ok. światowa produkcja kwasu cytrynowego wynosiła 10 400 t, z czego zaledwie 1800 t kwasu otrzymywano z cytryn (Włochy) zaś resztę w wyniku fermentacji (5,1 tys.

HYDROKSYKWASY

kwasek cytrynowy, ocet, woda sodowa), niektóre są trujące (stężone kwasy porażają zmysł smaku).

Ogniwo galwaniczne

Dla jej poparcia zrekonstruowano owe hipotetyczne ogniwa galwaniczne i wypełniono je roztworami kwasów znanych w tamtych czasach w Mezopotamii (kwasami: octowym, cytrynowym i winnym).

Lasy i zarośla twardolistne

DRZEWO CYTRYNOWE Wierzy się, że drzewo cytrynowe było przesadzone z Środkowego Wschodu do Europy i Afryki w Wiekach Średnich.

SAHARA - Informacje ogólne

W oazach dzięki wodzie na poletkach uprawia się pszenicę, proso, jęczmień, a w ogródkach można spotkać drzewka brzoskwiniowe, pomarańczowe, cytrynowe i palmę daktylową bez której nie może obejść się żadna oaza.

WYSPY JOŃSKIE - KERKIRA

Naturalne piękno wyspy, kształty i zapachy drzew cytrynowych i pomarańczowych, figi, cyprysy, trzy miliony drzew oliwnych, to wszystko robi wrażenie, mimo iż na Kerkirze jest więcej hotli dla grup turystycznych oraz willi do wynajęcia, niż na innych wyspach greckich.

Czym jest Cykl Krebsa

Cykl Krebsa rozpoczyna się kondensacją acetylokoenzymu A z kwasem szczawiooctowym na kwas cytrynowy przekształcany kolejno w kwasy: szczawiobursztynowy, a-ketoglutarowy, bursztynowy, fumarowy, jabłkowy i (znowu) w kwas szczawiooctowy.

Nasienie

Oprócz składników nieorganicznych w nasieniu znajdują się liczne składniki organiczne, jak węglowodan fruktoza zużywany przez plemniki w ich przemianie materii, kwas cytrynowy, wolne kwasy aminowe i białka, między innymi enzymy, które powodują ścinanie się a następnie upłynnianie nasienia.

Malina właściwa

Jako ważne składniki owoców należy wymienić kwas cytrynowy i inne kwasy organiczne, witaminę C i różne rozpuszczalne węglowodany.

Porzeczka czerwona

Czerwone jagody zawierają wiele kwasu cytrynowego.

Dąb szypułkowy

Substancje zawarte w roślinie: Kora: kwas garbnikowy dębowy i kwas elagowy, kwercyna i kwercetyna, lawulina, pektyna, skrobia; żołędzie: dodatkowo kwas cytrynowy i tłusty olej.

Bylica Boże Drzewko

Niegdyś gałązki tej bylicy wieszano w szafach, gdyż ich cytrynowy zapach odstrasza mole.