Owies zwyczajny

Owies zwyczajny wywodzi się prawdopodobnie od owsa głuchego {Avena fatua). W znaleziskach z epoki brązu na dużo większym obszarze zawsze spotykano po kilka ziaren; w Nadrenii znamienne, że za każdym razem znajdowano obok siebie owies zwyczajny i owies głuchy.

Owies zwyczajny

Nalewka z ziela owsa służy jakośrodek uspokajający oraz ułatwiający zasypianie w wyczerpaniu nerwowym i przepracowaniu. Nalewka z ziela owsa, Tinctura Avenae: 20 g ziela owsa zalać 100 ml spirytusu 70-procentowego, przykryć szczelnie i odstawić na 7-10 dni, często wstrząsając.

Czym jest owies?

Z re­guły owies wysiewa się na wiosnę, często na zmia­nę z żytem i pszenicą. Owies jest bogaty w składniki odżywcze. Zaledwie 2% produkcji owsa jest przedmiotem wymiany międzynarodowej.

OWIES

OWIES (Avena) — roślina z rodziny traw (Gramineae);do rodzaju A\ena należą wieloletnie gartunki traw kępowych i jednoroczne gatunki uprawneoraz dzikie, a także powszechnie uprawianyu nas owies siewny, czyli zwyczajny (Arena sarha),jak też gdzieniegdzie tylko w Karpatach uprawianyowies szorstki ( Avena strigosa).

Owies zwyczajny

Zastosowanie i działanie: Ziarno owsa: łagodny środek uspokajający; tworzy ochronny śluz przy nieżytach żołądka; wzmacniający podczas rekonwalescencji. Przyrządzanie i zastosowanie: Ziarno owsa: homeopatyczna esencja; niełuskane płatki owsiane jako środek spożywczy.

SUCHA PLAMISTOŚĆ OWSA

SUCHA PLAMISTOŚĆ OWSA — chorobafizjologiczna owsa spotykana w podobnej postacina wielu innych roślinach, najwrażliwszy jednakjest owies; w wyjątkowych wypadkach bardzoszkodliwa.

Głownia zwarta owsa

Głownia zwarta owsa — chorobagrzybowa znacznie mniej rozpow szechniona niżgłownia pyłkowa ow sa, nie w yrządza większychszkód. Z w a l c z a n i e : ja k głow ni pyłkowej owsa.

Owies płony

 

Wygląd: trawa jednoroczna, rosnąca w luźnych kępkach lub pojedynczo, o wzniesionych, gładkich źdźbłach wysokości 60-150 cm, z 2-4 kolankami. Dolne pochwy liściowe lekko owłosione. Blaszki liściowe długo zaostrzone, długości do 50 cm i szerokości ok. 6-8 mm, nieowłosione, mocne, dość szorstkie...

Owies brodaty

 

Wygląd: trawa jednoroczna, rosnąca kępkowo lub pojedynczo, o źdźble wzniesionym lub u podstawy lekko zgiętym, wysokości ok. 30-120 cm, dość silnym, z 3-5 kolankami. Języczki liściowe tępe, długości do 6 mm, skórzaste. Pochwy liściowe na stronie grzbietowej zaokrągli W- lone, jedynie dolne luźno...

Owies głuchy

 

Wygląd: trawa jednoroczna, dość tęga, rosnąca w luźnych kępkach lub pojedynczo, o źdźbłach wzniesionych lub lekko wznoszących się, wysokości 40-120 cm, gładkich.

Języczki liściowe całobrzegie, tępe, długości ok. 5 mm. Pochwy liściowe luźno przylegające, w dolnej części trochę...