To różnicowanie ujawnia się wyraźnie już u pierwszych tkankowców, ale nawet pojedyncza komórka tworząca organizm pierwotniaka, potrafi elastycznie dostosowywać się do zmian środowiska i specjalizować w kierunku tych funkcji życiowych, które przynoszą największe korzyści i dają organizmowi największe szanse na przeżycie.
Osoby o ciemniejszej skórze, po to by ich organizm mógł wytworzyć wystarczającą ilość witaminy mogą potrzebować dziesięciokrotnie dłuższego wyeksponowania na działanie promieni słonecznych.
- 900 mln - 570 mln lat temu: środkowy proterozoik - 900 mln Udokumentowano pojawienie się w tym czasie pierwszych organizmów zwierzęcych zwanych protozoa.
Stanowi jeden z podstawowych składników wszystkich żywych organizmów, umożliwiając przemianę materii i biorąc udział w wielu jej procesach. Wodna gospodarka organizmu zwierzęcego zależy głównie od środowiska, w jakim organizm żyje.
Organizmy te wydatkują na wydalanie zbędnych produktów znikomo małe ilości energii, w odróżnieniu od zwierząt posiadających wyspecjalizowane narządy wydalnicze.
Odwodnić organizm można też stosując nierozważnie przeróżne diety. Organizm odwadnia się szczególnie podczas wielkich upałów. Codziennie nasz organizm traci wiele wody - ok.
Niestety, Homo Sapiens ze względu na swą "korzystną" budowę jest znakomitym środowiskiem dla innych organizmów, zarówno jako miejsce bytowania szkodliwego, jak i tego pożytecznego.
Jedna z nich traktuje ją jako organizm żywy, system egzystujący w szerszym otoczeniu, od którego jest uzależnione pod względem zaspokajania różnych potrzeb.
Oddziaływanie prądu elektrycznego na organizm ludzki Prąd przemienny o częstotliwości 50 Hz i napięciu 400/230 V jest najbardziej rozpowszechnionym środkiem przenoszenia energii elektrycznej.
Pocenie się jest wówczas sposobem odprowadzenia ciepła z organizmu, przy tym z jednym cm3 wyparowanej wody organizm traci 0,58 kcal (2,5 kJ).
poziom układ narządów Organizm wielokomórkowy Komórka jest podstawową jednostką budującą organizm a w niej odbywają się wszystkie procesy biochemiczne stanowiące czynności życiowe organizmu.
Jednakże choroba popromienna przy postępującym spadku sił organizmu może doprowadzić do śmierci nawet po wielu miesiącach.
Jeżeli odżywiamy się nieregularnie, jemy szybko i co popadnie – nasz organizm zacznie domagać się zmiany, będzie nas alarmować, co objawi się złym samopoczuciem.
Organizmy wchodzące w skład planktonu Organizmy wchodzące w skład planktonu zdane są na łaskę prądów morskich, ale mogą wpływać na to, jakiemu prądowi się poddają.
Należą do nich między innymi białe krwinki, zwane komórkami pomocniczymi T4, jak również inne komórki układu odpornościowego, które normalnie pomagają chronić organizm przed bakteriami, wirusami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Mocz zawiera jej więcej, podczas gdy organizm odzyskuje mniej płynu.
W organizmie niektóre procesy muszą być utrzymywane na takim samym poziomie niezależnie od zmieniających się warunków zewnętrznego środowiska. Organizm wykonuje jednak wiele czynności skierowanych na otoczenie.
Kiedy temperatura otoczenia jest wyższa niż temperatura skóry, organizm nie może pozbywać się nadmiaru ciepła drogą konwekcji lub przewodnictwa.
Analizując złożony wpływ alkoholu na organizm, należy wspomnieć o jego oddziaływaniu na nasz system nerwowy.
- wspomaga organizm w sytuacjach stresowych.