Nizina Szczecińska

Czytaj Dalej

Charakterystyka gospodarcza Niziny Mazowieckiej

Przemysł elektromaszynowy Niziny Mazowieckiej reprezentowany jest przez różnorodne jego rodzaje, z wyraźną dominacją gałęzi maszynowej, środków transportu, elektrotechnicznej oraz elektronicznej. Na Nizinie Mazowieckiej nie występują żadne surowce mineralne o większym znaczeniu gospodarczym.

Charakterystyka środowiska geograficznego Niziny Mazowieckiej

Gleby Niziny Mazowieckiej zalicza się w większości do mało urodzajnych. Nizina Mazowiecka charakteryzuje się dość znacznymi różnicami termicznymi, ale głównie w zimie.

Nizina Mazowiecka

Formy utworzone w wyniku działalności lodowców, zwłaszcza w południowej i wschodniej części Niziny Mazowieckiej , uległy znacznemu zdenudowaniu w warunkach klimatu peryglacjalnego. Gleby Niziny Mazowieckiej zaliczane są w większości do mało urodzajnych.

Nizina Śląska

W obrębie Niziny Śląskiej wyróżniamy 9 mezoregionów: Wysoczyznę Rościsławską, Pradolinę Wrocławską, Równinę Wrocławską, Dolinę Nysy Kłodzkiej, Równinę Niemodlińską, Równinę Oleśnicką, Równinę Opolską, Płaskowyż Głubczycki i Kotlinę Raciborską.

Niziny, wyżyny, góry

Nizina Amazonki 5 mln km. Do nizin zalicza się również depresje, czy obszary położone poniżej poziomu morza.

Historia Niziny Mazowieckiej

Mazowsze weszło w skład państwa polskiego w X w. W czasie panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, Płock - stolica Mazowsza - pełnił rolę stolicy całego kraju. Dążenia do uniezależnienia Mazowsza od władzy centralnej zwyciężyły za rządów najwybitniejszego z lokalnych Piastów -...

NIZINY, powieść społ. E. Orzeszkowej

NIZINY, powieść społ.

STARGARD SZCZECIŃSKI

Miasto nad Iną (dopływ Odry) na Równinie Stargardzkiej, w woj. szczecińskim; gród pomorski wzmiankowany w 1124, w 1243 na prawie magdeburskim, w 1292 na lubeckim, w XIV w. miasto hanzeatyckie, okres świetności; od 1283 własny port na Inie; od 1454 długotrwały konflikt handlowy ze Szczecinem, przegrany w...

BRZESKO SZCZECIŃSKIE

Parafia w dekanacie pyrzyckimw diecezji szczecińsko-kamieńskiej (od 1972).

B. wzmiankowane 1186, od 1227 było własnością klasztorunorbertanek z Trzebiatowa, nast. rodziny Schoningów z Lubiatowa,w końcu Fundacji Maryjnej w Szczecinie. Parafię erygowanoprzy kościele Narodzenia NMP, zbudowanym z...

Niziny Polskie-Pożytki

Pożytki z polskich nizin Nizina Wielkopolska jest obszarem, na którym występują złoża węgla brunatnego (wydobywany w okolicach Bełchatowa) oraz soli kamiennej (Kłodawa).

Nizina Amazonki

: - kauczukowiec - orzech - mahoniowiec Resztę niziny Amazonki pokrywają sawanny Nizina Amazonki jest słabo zamieszkana głównie przez Indian i metysów, którzy są w Brazylii nazywani Kaboklami.

Nizina Amazonki

AMAZONKI, NIZINA, Plancie Amazonica, największa na Ziemi aluwialna nizina, w Ameryce Pd. 5 mln km2; większa część Niziny Amazonki leży na wys. na Nizinie Amazonki stanowią drogi wodne i linie lotn.

Starograd Szczeciński

Miasto powiatowe w pn. części Równiny Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną, duży węzeł kolejowy i drogowy. 70,4 tys. mieszkańców. W IX w. gród i osada. Pierwsza wzmianka w 1124. Prawa miejskie od 1 253. Od XIV w. członek Hanzy. Od 1648 pod pano­waniem Brandenburgii. Podczas II wojny światowej duży obóz...