Niegonokokowe zapalenie cewki moczowej

Czytaj Dalej

Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej może wynikać ze stanu zapalnego lub z podrażnienia. Chory na zapalenie cewki moczowej powinien zachować wstrzemięźliwośc dopóki zapalenie nie zostanie wyleczone.

Cewka moczowa męska

Do cewki moczowej uchodzą dwa rodzaje gruczołów: po pierwsze śluzowe gruczoły cewki moczo w ej (glandu-lae urethrales), które zwilżają i chronią błonę śluzową cewki, po drugie swoiste gruczoły, które opróżniają się tylko okresowo w czasie wytrysku nasienia; wydzielina ich stanowi istotny składnik nasienia.

Cewka moczowa męska

U obu swych końców jest ona poszerzona; u tylnego wytwarza dół opuszki (fossa bulbi), do którego uchodzą gruczoły opuszkowo-cewkowe, u przedniego — dni łódkowaty (fossa naiiculańs) położony tuż ku tyłowi od ujścia zewnętrznego cewki, jak i ono ustawiony strzałkowo.

Cewka moczowa kobieca

Cewka moczowa kobieca (urethra feminina) jest znacznie krótsza od cewki męskiej. Pod względem morfologicznym tylko początkowy odcinek cewki męskiej od ujścia wewnętrznego do wzgórka nasiennego odpowiada cewce kobiecej.

Długość cewki moczowej kobiecej

Cewka rozpoczyna się w ścianie pęcherza ujściem wewnętrznym (ostium urethrae internum); najdłuższa cześć leży w miednicy małej, dalszy odcinek wspólnie z pochwą przebija przeponę moczowo-płciową i wreszcie bardzo krótka część końcowa, zewnątrzmiedniczna ujściem zewnętrznym (ostium urethrae externum) położonym na niewielkiej brodawce cewkowej (papilla urethralis) otwiera się do przedsionka pochwy.

Ujścic zewnętrzne cewki moczowej

Ujścic zewnętrzne cewki moczowej (ostium urethrae ex ter nu m),, leży w przedsionku pochwy na niewielkiej brodawce cewkowej (papilla urethralis) w odległości około 2,5 cm ku tyłowi od łechtaczki a do przodu od ujścia pochwy.

Zwieracz cewki moczowej

U kobiety zwieracz cewki jest słabszy; włókna zewnętrzne biegną na ogół podobnie jak u mężczyzny, włókna wewnętrzne natomiast obejmują cewkę i pochwę wytwarzając zwieracz cewkowo-pochwowy (m.

Zwieracz części błoniastej cewki moczowej

Zwieracz części błoniastej cewki moczowej (m. Mięsień poprzeczny krocza głęboki statycznie umocowuje cewkę moczową w przeponie moczowo-płciowej.

Tętnica cewki moczowej

cewki moczowej  jest naczyniem cieńszym od poprzedniej; z t. W ciele gąbczastym obie tętnice, prawa i lewa, biegną do przodu bocznie i nieco poniżej kanału cewki moczowej aż do żołędzi, gdzie zespalają się z t.

ZAPALENIE PĘCHERZA MOCZOWEGO

 Podstawą rozpoznania jest stwierdzenie zmian zapalnych w moczu bez obecności objawów zapalenia górnych odcinków dróg moczowych oraz cewki moczowej.

Rak cewki moczowej

Rak cewki moczowej spotykany jest stosunkowo rzadko. Powoduje on utrudnienie oddawania moczu, krwawienie braz ropny wyciek z cewki. U kobiet raka cewki można leczyć promieniami.

Cewka moczowa

Natomiast wT miejscu przejścia cewki moczowej przez przeponę moczowo-płciową znajduje się zwieracz, który jesl zbudowany dla odmiany z mięśni poprzecznie prążkowanych (zwieracz prążkowany albo zwieracz cewki moczowej, ew.

Budowa układu moczowego człowieka

Układ moczowy człowieka składa się z:- nerek- moczowodów- pęcherza moczowego- cewki moczowej Mocz powstaje w nerkach. Z nerek moczowodami odprowadzany jest do pęcherza moczowego.

Zapalenia płuc

Mikoplazmatyczne zapalenie płuc Mikoplazmatyczne zapalenie płuc jest łagodnie przebiegającym śródmiąższowym zapaleniem płuc, wywołanym przez Mycoplasma pneumoniae.

Układ moczowy

Układ moczowy składa się z nerek oraz dróg wyprowadzających mocz: miedniczek nerkowych, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Drogi wyprowa­dzające mocz stanowią kielichy, miedniczka nerkowa, moczowód, pęcherz moczowy oraz cewka moczowa.

Kamica moczowa

W większości przypadków kamienie tworzą się w kielichach nerki, skąd mogą przedostawać się do miedniczki, moezowodu, pęcherza lub cewki moczowej.

Pęcherz moczowy

Pojemność pęcherza moczowego wynosi około 250–500 ml, ale może on jednak rozciągnąć się do objętości 1000–1500 ml. Od tyłu leżą symetrycznie ujścia moczowodów, kąt przedni dna zajmuje ujście wewnętrzne cewki moczowej.

RZEŻĄCZKA u mężczyzn

Zapalenie cewki moczowej f|)S urethritis gonorrhoića.  U mężczyzn najczęściej występuje obfity wyciek gęstej, białożółtawej wydzieliny ropnej z cewki moczowej, a przy oddawaniu moczu — pieczenie, nieraz ból; ujście cewki bywa zaczerwienione.

NIERZEŻĄCZKOWE ZAKAŻENIA DOLNYCH ODCINKÓW DRÓG MOCZOWO-PŁCIOWYCH

Najwcześniej obudził zainteresowanie problem zapaleń cewki moczowej u mężczyzn, dlatego zagadnienie to jest poznane lepiej.

Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

Bakterie stwierdzane w cewce są w większości niepatogenne. 717), mogą powodować ostre zapalenie cewki (pseudo-gonorrhoea); są wyraźnie mniej wrażliwe na penicylinę niż gonokoki.