Nefryt

Nefryt

Nefryt (gr. nephros – nerka) – nazywany także żadem amfibolowym. Jest to skała metamorficzna utworzona w wyniku wielu skomplikowanych procesów metasomatycznych oraz związanych z tektoniką uskokową i działalnością ciśnień kierunkowych tzw. stressu. Jest skałą prawie monomineralną utworzoną w większości z amfiboli wapniowo żelazowo - magnezowych szeregu aktynolitu tj. tremolit i znacznie...

Czytaj Dalej

Nefryt

nefryt był symbolem duszy, ducha, serca; ze względu na jego zieloną, przejrzystą barwę łączono go także z wegetacją, wodą, deszczem, a ze względu na występującą niekiedy wymienność symbolicznego znaczenia czerwieni i zieleni, także z krwią.

Nefryt, nerkowiec

Nefrytowe wyroby drobnej plastykikultowej i dekor.

Szklarska Poręba – Karkonosze - BUDOWA GEOLOGICZNA

W samych Karkonoszach bądź też w ich bezpośrednim sąsiedztwie znaleźć można następujące minerały: agat, ametyst, kryształ górski, kwarc dymny i różowy, nefryt, piryt, rubin, szafir.

Tajlandia - Informacje ogólne

Wykonana z nefrytu statuetka jest talizmanem panującej dynastii Chakri.

Wytwarzanie narzędzi na przestrzeni dziejów

Na wyspach Oceanii do tego celu używano skóry rekina przymocowanej do kawałka drewna, na­tomiast Maorysi z Nowej Zelandii potrafili ciąć i rzeźbić nefryt za pomocą piasku i cięciwy ze sznurka łub trzciny.

Pekin

Są to głównie dywany, porcelana, figurki z kości sło­niowej, nefrytu, laki oraz słynne, bogato zdobione naczynia emaliowane.

Sztuka chińska

Brąz, nefryt, lakaTradycje sztuki okresu Shang przetrwały za pano­wania dynastii Czou i Warring (1027-221 p. Nefryt trzeba było sprowadzać z za­granicy, a poza tym był on trudny w obróbce.

Wietnam a literatura polska

Nguyen Du Klejnot z nefrytu (1966, wyd.

KAMIEŃ

szafir miał leczyć serce, nefryt - nerki (gr.

Rzeźba

Artyści Dalekiego Wschodu specjalizują się w rzeźbiarstwie miniaturowym, a materiałem, jakiego najchętniej używają, jest nefryt lub kość słoniowa.

SZANG

Honan) z 1934 dowiodły wysokiego stopnia cywilizacji za czasów tej dynastii; świadczą o tym przedmioty z brązu, rzeźby w nefrycie, ceramika itd.

Cywilizacje Środkowej i Południowej Ameryki

Drewniane świątynie uległy zniszczeniu, ale potężne rzeźby kamienne Olmeków - podobnie jak mniejsze wyroby z nefrytu, bazaltu i obsydianu - przetrwały do dziś.

Cywilizacja chińska

Kwitło rzemiosło, przede wszystkim ceramika, jedwabnictwo, wyroby z brązu i nefrytu.

CHINY - SZTUKA SAKRALNA

używano zwierciadeł z brązu, z dekoracją geometryczną i zwierzęcą; z nefrytu (prócz talizmanów i ozdób) rzeźbiono symbole Nieba (w kształcie krążków) oraz ziemi (w kształcie prostopadłościanów z przewierconym, cylindrycznym otworem); ołtarzom Nieba nadawano kształt kolisty, a ołtarzom Ziemi — kwadratowy.

Jadeit, żadeit

Minerał, przeświecający, zbity, spoisty,właściwościami zbliżony do nefrytu; barwy białejlub zielonkawej, czasem białej z jaskrawymi zielonymiplamami; twardość w skali Mohsa 6,5.

Dziura

tarcza z nefrytu ,,pi" jest symbolem nieba: dziura reprezentuje tu wnikanie świata duchowego do świata ziemskiego.

Kamienie szlachetne

Jako twarde, trwałe, błyszczące, dające się polerować względnie szlifować rzadkie minerały są często symbolami ,,ziemskich gwiazd", niebiańskiego światła na ziemi lub prawdy (przy tym mają liczne specyficzne znaczenia: ametyst, diament, jaspis, kryształ, nefryt, szafir, szmaragd, turkus).

Tarcza

W Chinach symbol niebiańskiej doskonałości; tarcza z nefrytu z otworem w środku (pi) symbolizuje niebo.

Rodzaje metamorfizmu,skały,minerały...

NEFRYT- ciemnozielony, daję się obrabiać dzięki niewielkiej twardości, ma zwięzłość, w okolicach Jordanowa.

Kamienie szlachetne i ozdobne

akwamaryn, heliodor, kunzyt, chryzolit); do kamieni ozdobnych zalicza się głównie minerały półprzezroczyste występujące w formie konkrecyjnej, masywnej (nefryt, jadeit, agat, chalcedon, malachit itd.