Napoleon posłał do Paryża Neya i Caulaincourta, aby bronili tam praw jego syna do tronu. , którą Napoleon, po nowych sporach z marsz. Pobity pod Water-loo, załamany fizycznie i psychicznie Napoleon przybył 21 VI do Paryża.
W 1802 wrócił do Paryża, pogodził się z Napoleonem, ale znowu popadł w niełaskę, kiedy poślubił Alexandrine de Bleschamps, 1° v. Na rozkaz Napoleona pozbawiono go wszelkich franc.
w Ajaccio, towarzyszył Napoleonowi podczas pierwszej kampanii wł.
Pod naciskiem Napoleona poślubiła 1803 wł. o złagodzenie losu Napoleona na Wyspie Św.
Ur. w Sens. Kolega Bonapartego ze szkoły wojsk, w Brienne, dyplomata, studiował języki w Lipsku i Warszawie.
1797 połączył się z Bonapartem w Leoben, pomagał redagować warunki traktatu pokojowego w Campo Formio. W Egipcie kierował drukarnią wojsk., był członkiem Instytutu Egipskiego. Towarzyszył...
Od tej pory towarzyszył stale Napoleonowi, zarówno w pałacu Tuileries, jak też podczas kampanii. W IV 1814, po abdykacji Napoleona, uciekł z Fontainebleau, zabierając ze sobą srebra i biżuterię.
Tym szlakiem Napoleon, po wylądowaniu 1 III 1815 w zat.
Wierny i pełen poświęcenia, stawił się w pałacu Tuileries 20 III 1815, gdy Napoleon dotarł tam z Elby.
18 X 1810 i 19 I 1813 Napoleon wydał tu 2 dekrety zaostrzające postanowienia blokady kontynentalnej. Napoleon podpisał 6 IV 1814 swą pierwszą abdykację, zatwierdzoną 11 IV specjalną konwencją.
Seria 10 innych płaskorzeźb przypomina dokonania Napoleona: ustanowienie Legii Honorowej, wielkie roboty publiczne, handel i przemysł, powołanie Trybunału Obrachunkowego, Uniwersytetu, zawarcie konkordatu, Kodeks Napoleona, administrację cesarską, uspokojenie wewnętrzne kraju.
Kiedy jednak Maria Walewska dała Napoleonowi syna, cesarz zorientował się, że nie jest bezpłodny, i podjął decyzję o przecięciu więzów małżeńskich. Musiała ustąpić miejsca drugiej żonie Napoleona, Austriaczce Marii Ludwice.
W 1854 Napoleon III zakupił L. W pomieszczeniach odtworzonych według stanu z 1821 znajduje się muzeum, w większości wypełnione autentycznymi sprzętami, z których korzystał Napoleon.
Napoleon nie zapomniał o M.
20 III 1811 urodziła syna (Franęois-Charles-Joseph Bonaparte - Napoleon II), który jako następca tronu otrzymał tytuł króla Rzymu.
Dokonał reorganizacji administracji, wprowadził nowy kodeks, zwany Kodeksem Napoleona, 15-16 VII 1801 podpisał konkordat z Piusem VII, ogłosił amnestię dla większości rojalistycznych emigrantów, zakończył wojnę domową w Wandei.
Napoleon, który bez wątpienia kochał swego syna i wiązał z nim wielkie nadzieje, po raz ostatni widział go 24 I 1814, kiedy wyruszył z Paryża do armii.
Napoleon rezydował w pałacu Tuileries.
Nie były zbyt liczne, jeżeli weźmiemy pod uwagę osobistą odwagę cesarza, to, że nie oszczędzał się na placu boju, a nawet - jak w 1814 - świadomie szukał śmierci w walce.
Po raz pierwszy Bonaparte był ranny 15 XI 1793 w Tulonie, podczas ataku na fort Eguilette. Został wówczas trafiony w czoło...
13 IV 1814 w Fontainebleau, po nieudanej próbie zażycia trucizny, Napoleon zażądał od niego pistoletów.
zalicza się często pierwsze 20 dni III 1815, kiedy to Napoleon po wylądowaniu w zat.