Naczynie kapilarne

Czytaj Dalej

Naczynia i nerwy kości

z naczyniami biegnącymi w kanałach odżywczych Podobne jest unaczynienie większości kości płaskich i wielu kości krótkich; i tutaj poza układem naczyniowym okostnej tych kości jest jeden otworek lub więcej otworków, przez które biegną naczynia do szpiku czerwonego.

NACZYNIA I NERWY OSIERDZIA

Naczynia tętnicze układają się symetrycznie. Naczynia chłonne towarzyszą naczyniom krwionośnym.

Układy krążenia u zwierząt

Serce przednie pompuje krew w naczyniach ciała, a serca skrzelowe, znajdujące się u podstawy każdego skrzela, wprawiają w ruch krew przypływającą z ciała i wtłaczają ją w naczynia krwionośne skrzeli, gdzie następuje wymiana gazowa.

Tętnica pośladkowa dolna

pośladkową dolną przez otwór podgruszkowy przechodzą obie żyły towarzyszące oraz naczynia chłonne, a poza tym nerwy: pośladkowy dolny, skórny tylny uda i kulszowy, jak również naczynia sromowe wewnętrzne oraz n.

POWIERZCHOWNE NACZYNIA I WĘZŁY

Oprócz powyższych naczynia chłonne skórne przednio-bocznej ściany brzucha towarzyszą również naczyniom krwionośnym powierzchownym okalającym biodro, które biegną wzdłuż grzebienia biodrowego .

GŁĘBOKIE NACZYNIA I WĘZŁY ŚCIANY BRZUCHA

Podpowięziowe naczynia chłonne ściany brzucha i miednicy towarzyszą naczyniom krwionośnym. Poza tymi drogami naczynia chłonne międzymięśniowe przednio-bocznej ściany brzucha towarzyszą segmentalnym naczyniom krwionośnym.

Naczynia włosowate, tętniczki i żyły

● widoczne naczynia przed- i pozawłosowate łączą  system tętniczo-żylny i naczynia włosowate ● naczynia włosowate mają ścianę złożoną z komórek śródbłonka położonych na blaszce podstawnej i perycytów – komórek przydanki o gwiaździstym kształcie ● tętniczka (arteriola) ma trójwarstwową budowę ściany – błonę środkową stanowi pojedyncza warstwa mięśniówki gładkiej ● ...

KAPILARY, naczynia włosowate

Najcieńsze naczynia krwionośne i limfatyczne, w których zachodzi wymiana substancji między płynami ustrojowymi (krew, limfa) a tkankami.

NACZYNIA WIEŃCOWE

Naczynia krwionośne odżywiające i dostarczające tlen do mięśnia sercowego. Dzielą się na mniejsze naczynia, tworząc bogatą sieć naczyń wieńcowych.

NACZYNIA WŁOSOWATE (kapilarne, włośniczki)

Najmniejsze i najwęższe, cienkościenne naczynia krwionośne, o średnicy ok.

Alkohole

Stwierdzono bowiem, że alkohol: rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu krew może szybciej krążyć w naszym organizmie. Rozszerzy naczynia krwionośne, co usprawni krążenie krwi.

WITAMINY - Witamina P - bioflawonoidy

- wraz z witaminą C wpływa na wzmocnienie naczyń kapilarnych oraz tkanki łącznej.

Zastosowanie naczyń połączonych

Rurka wodowskazowa umieszczana przy zbiornikach-zazwyczaj nieprzezroczystych zamkniętych naczyniach służy do wskazywania poziomu cieczy w zbiorniku.

BUDOWA SERCA

Drobne naczynia limfatyczne zbierają się w większe, ale doprowadzają limfę do pni chłonnych. Obydwa naczynia chłonne wpadają do dużych żył w pobliżu serca.

Układ krążenia bezkręgowców

U wyższych skąposzczetów połączenie pomiędzy naczyniem grzbietowym i brzusznym utworzone jest przez naczynia pierścieniowe, które np.

Witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu

- chroni naczynia krwionośne przed zakrzepami. Witamina P - bioflawonoidy - wraz z witaminą C wpływa na wzmocnienie naczyń kapilarnych oraz tkanki łącznej.

Wczesny okres rozwoju serca i naczyń krwionośnych

Krew zaczyna krążyć w całym układzie krwionośnym, który różnicuje się na naczynia tętnicze (arteriae), wyprowadzające krew z serca aż do sieci naczyń włosowatych (vasa capillaria), i na naczynia żylne (venae), odprowadzające krew z tej sieci do serca.

Krew

jak i naczyniom krwionośnym.

Naczynia mięśni

Naczynia chłonne mięśni biegną obok naczyń krwionośnych.

Pochewki naczyń

Cały powrózek jest nieruchomy, natomiast trzewa poruszają się ku górze oraz ku dołowi i mogą uciskać naczynia.