Muzeum Marcepanu w Szentendre

Muzeum Marcepanu w Szentendre

Muzeum Marcepanu w Szentendre – muzeum produkcji i zdobienia marcepanu, zlokalizowane przy Dumtsa Jenő utca 12 w Szentendre na Węgrzech. Muzeum i cukiernia, a także sklep z artystycznymi wyrobami z marcepanu, mieszczą się w jednym budynku. Każdy eksponat jest opisany szczegółowo, co do wagi zużytego surowca. Oglądać można np. miniaturę parlamentu budapeszteńskiego, czy też znane figury ze...

Czytaj Dalej

Francja - Historia Francji

, obecnie muzeum); MARSYLIA - miasto w Prowansji, nad M. Unite d'Habitation (1946-52, Le Corbusier); muzea; MONTPELLIER - miasto w Langwedocji, ośr.

Narwiański Park Narodowy - Muzeum przyrodnicze

Zwierzęta, które trafiają do naszego muzeum są najczęściej ofiarami zderzenia się z samochodami poruszającymi się po drogach Parku, ogrodzeniami, liniami energetycznymi (duże ptaki).

GRECKA SZTUKA - STAROŻYTNOŚĆ

Pozostali artyści: Timotheos, Bryaksis iLeochares należeli do szkoły attyckiej ; Timotheos był najprawdopodobniejtwórcą Ledy z łabędziem (Muzeum Kapitolińskie,Rzym) oraz akroterionów świątyni Asklepiosa w Epidauros,natomiast przypisywanie Leocharesowi oryginałówApollona Belwederskiego (Muzea Wat.

Muzeum

W 1862 wWarszawie powstało Muzeum Sztuk Pięknych, którew 1916 przekształcone zostało w Muzeum Narodowe. W 1875 otwarto Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, a w1879 - Muzeum Narodowe w Krakowie.

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak ul. Żwakowska 8/66 43-100 Tychy, Poland

Muzeum gromadzi następujące rodzaje zbiorów, w tym zabytki:1)    malarstwo;2)    rysunek;3)    grafika;4)    rzeźba;5)    ceramika;6)    medale;7)    odznaczenia;8)    odznaki;9)    znaczki okolicznościowe;10)    pinsy;11)    naszywki;12)    mundury;13)    broń biała.

Muzeum i Biblioteka Aleksandryjska

Założenie tego Muzeum i Biblioteki stanowi jedną z wielkich epok w dziejach ludzkości. Odkrycia poczynione w Muzeum zagrzebano w rękopisach i nigdy już nie przedostały się one do szerokich warstw; dopiero odrodzenie zainteresowań naukowych w czasach Renesansu zwróciło na nie uwagę.

Kraków - Muzea

Przechowywaniem dzieł sztuki i ich prezentacją zajmują się liczne muzea, z których najważniejsze to: Muzeum Narodowe, Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki, Muzeum Historyczne, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Farmacji, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archidiecezjalne.

KRETA - PLATIA ELEFTHERIAS I MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Muzeum Archeologiczne znajduje się tuż za placem, naprzeciw biura EOT. Zazwyczaj muzeum jest pełne zwiedzających, zwłaszcza gdy zjawi się grupa z przewodnikiem, lecz warto nawet przeczekać ich pobyt.

KRAKÓW - nauka, kultura, oświata, literatura

" zapoczątkowała działalność Muzeum Hist. Szczególnie liczne w mieście muzea na czele z Państw. Zbiorami Sztuki na Wawelu, Muzeum Nar. i Muzeum UJ są niezwykle ważnymi dla pol.

MUZEA LITERACKIE

wartość zbiorów - muzea właściwe i punkty muzealne („Izby pamiątek"), skromniej wyposażone i stanowiące raczej ośrodki pamięci. Wybickiego (Będomin pod —> Kościerzyną, 1962, później muzeum rozszerzyło zbiory, od 1978 Muzeum Hymnu Nar.

MUZEUM DOMOWE, albo Czytelnia Wieczorna

MUZEUM DOMOWE, albo Czytelnia Wieczorna.

MUZEUM LITERATURY IM. A. MICKIEWICZA

Dąbrowskiego; placówka sprawuje także opiekę merytoryczną nad Muzeum - Domem Kraszewskiego w Dreźnie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, ekspozycjami I. Krasickiego w Dubiecku i Lidzbarku, współpracuje z muzeami Mickiewicza w Nowogródku i Wilnie.

MUZEUM NARODOWE POLSKIE W RAPPERSWILU

Obiekty muzealne umieszczono na Zamku, a zbiory bibliot. Bocheńskiego powstała nowa fundacja i muzeum reaktywowano 1975 p. Muzeum Polskie.

TORUŃ i jego związki z literaturą polską

W 1881 powstało Muzeum Pol. , zapełnili natomiast muzea zbiorami, które miały świadczyć o niem. Działa sięgające tradycją ubiegłego wieku Muzeum Miejskie (od 1950 p. Muzeum w T.

MUZEUM

Jana w Krakowie; od 1950 Muzeum stało się oddziałem krakowskiego Muzeum Narodowego. Muzeum Kórnickie zob. Muzeum Narodowe zob. Muzeum Romantyzmu zob.

Muzeum

1 Historia Pierwszymi muzeami były kolekcje publiczne w starożytnej Grecji (Pinakoteka i Muzeum Aleksandryjskie).

AKWAMANILE

gryfa (Berlińskie Muzeum), psa (Sigmaringen), konia (Norymberga), rycerza na koniu (Palazzo Bargello we Florencji, Museo Civico w Bolonii, prawdopodobnie pochodzenia franc, z XIII w. Gąsiorowski, Zabytki sztuki islamu w byłym Muzeum Czartoryskich w Krakowie, SPAU 53 (1952) 120-122.

„ARCHIWA, BIBLIOTEKI i MUZEA KOŚCIELNE" (ABMK)

Treścią publikacji ABMK są prace metodyczne z dawnej i aktualnej problematyki zbiorów kośc, studia z dziejów instytucji archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych, przechowujących zabytki kultury kat.

BARBARA Św.

(muzeum w Barcelonie),które wyobrażają chrzest B. w muzeumw Brukseli, lewe skrzydło w muzeum w Brugii). ,flam, skrzydło ołtarza, Paryż, Muzeum Sztuki Dekoracyjnej).

BOGUSZEWSKI KRZYSZTOF ALEKSANDER ks.

Katalog wystawy Muzeum Narodowego w Poznaniu, Pz 1952, 24-27; Sztuka sakralna w Polsce. , w: Muzeum i twórca, Wwa 1969, 443-457; SAP I 198-199; MPol II 14,27-28,332-334.