Muzeum Fabryki w Łodzi

Muzeum Fabryki w Łodzi

Muzeum Fabryki – muzeum przy ul. Drewnowskiej 58 w Łodzi (na terenie CH „Manufaktura”), prezentujące historię kompleksu fabryczno-mieszkalnego Izraela Poznańskiego, który w latach 2002–2006 został przekształcony w Centrum Handlowe „Manufaktura”. Dawne imperium fabrykanta składało się z budynków przemysłowych, domów dla robotników, szpitala, kościoła oraz pałacu fabrykanckiego, tworząc „miasto...

Czytaj Dalej

Francja - Historia Francji

, obecnie muzeum); MARSYLIA - miasto w Prowansji, nad M. Unite d'Habitation (1946-52, Le Corbusier); muzea; MONTPELLIER - miasto w Langwedocji, ośr.

Narwiański Park Narodowy - Muzeum przyrodnicze

Zwierzęta, które trafiają do naszego muzeum są najczęściej ofiarami zderzenia się z samochodami poruszającymi się po drogach Parku, ogrodzeniami, liniami energetycznymi (duże ptaki).

GRECKA SZTUKA - STAROŻYTNOŚĆ

Pozostali artyści: Timotheos, Bryaksis iLeochares należeli do szkoły attyckiej ; Timotheos był najprawdopodobniejtwórcą Ledy z łabędziem (Muzeum Kapitolińskie,Rzym) oraz akroterionów świątyni Asklepiosa w Epidauros,natomiast przypisywanie Leocharesowi oryginałówApollona Belwederskiego (Muzea Wat.

Muzeum

W 1862 wWarszawie powstało Muzeum Sztuk Pięknych, którew 1916 przekształcone zostało w Muzeum Narodowe. W 1875 otwarto Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, a w1879 - Muzeum Narodowe w Krakowie.

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak ul. Żwakowska 8/66 43-100 Tychy, Poland

Muzeum gromadzi następujące rodzaje zbiorów, w tym zabytki:1)    malarstwo;2)    rysunek;3)    grafika;4)    rzeźba;5)    ceramika;6)    medale;7)    odznaczenia;8)    odznaki;9)    znaczki okolicznościowe;10)    pinsy;11)    naszywki;12)    mundury;13)    broń biała.

VIS wz. 1935 - pistolet

Produkcja była konty­nuowana przez Niemców w radom­skiej fabryce, zarządzanej w czasie okupacji przez firmę Steyer-Daimler-Puch.

Muzeum i Biblioteka Aleksandryjska

Założenie tego Muzeum i Biblioteki stanowi jedną z wielkich epok w dziejach ludzkości. Odkrycia poczynione w Muzeum zagrzebano w rękopisach i nigdy już nie przedostały się one do szerokich warstw; dopiero odrodzenie zainteresowań naukowych w czasach Renesansu zwróciło na nie uwagę.

Kraków - Muzea

Przechowywaniem dzieł sztuki i ich prezentacją zajmują się liczne muzea, z których najważniejsze to: Muzeum Narodowe, Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki, Muzeum Historyczne, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Farmacji, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archidiecezjalne.

KRETA - PLATIA ELEFTHERIAS I MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Muzeum Archeologiczne znajduje się tuż za placem, naprzeciw biura EOT. Zazwyczaj muzeum jest pełne zwiedzających, zwłaszcza gdy zjawi się grupa z przewodnikiem, lecz warto nawet przeczekać ich pobyt.

Fabryki mezonów B

Obecnie przygotowywane sa na swiecie dwa akceleratory, zwane "Fabrykami B", w laboratoriach SLAC (USA) i KEK (Japonia).

Czołgi Lekkie Radzieckie

Produkcję T-60 przeniesiono do zakładów nr 176 GAZ (Gorkovskiy Avtomobil'niy Zavod), po zakończeniu technologicznych przygotowań 26 października 1942 rozpoczęto produkcję w fabryce. Pierwszy eksperymentalny czołg wyprodukowano w fabryce szybowców w Tumen.

JAN Z KĘPY, ŁODZIA

JAN Z KĘPY, ŁODZIA, zm. 14 IV 1346, poeta; biskup poznański (1335). Biografia mało znana. Brał udział w procesach przeciw Krzyżakom w Inowrocławiu (1321) i w Warszawie (1339). Długosz w katalogu biskupów pozn. gani go za zbyt wesoły tryb życia, przyznając, że był wyksztąłcony. Przytacza też...

MUZEA LITERACKIE

wartość zbiorów - muzea właściwe i punkty muzealne („Izby pamiątek"), skromniej wyposażone i stanowiące raczej ośrodki pamięci. Wybickiego (Będomin pod —> Kościerzyną, 1962, później muzeum rozszerzyło zbiory, od 1978 Muzeum Hymnu Nar.

MUZEUM DOMOWE, albo Czytelnia Wieczorna

MUZEUM DOMOWE, albo Czytelnia Wieczorna.

MUZEUM LITERATURY IM. A. MICKIEWICZA

Dąbrowskiego; placówka sprawuje także opiekę merytoryczną nad Muzeum - Domem Kraszewskiego w Dreźnie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, ekspozycjami I. Krasickiego w Dubiecku i Lidzbarku, współpracuje z muzeami Mickiewicza w Nowogródku i Wilnie.

MUZEUM NARODOWE POLSKIE W RAPPERSWILU

Obiekty muzealne umieszczono na Zamku, a zbiory bibliot. Bocheńskiego powstała nowa fundacja i muzeum reaktywowano 1975 p. Muzeum Polskie.

PAMIĄTKA Z CELULOZY

Uparte, dramatyczne starania ojca Szczęsnego, aby zdobyć w mieście możliwości życia i pracę w fabryce celulozy, zajmują początek powieści. Szczęsny jest naturą bujną, gwałtowną, skłonną do buntu, stąd powikłane dzieje jego związku uczuciowego, perypetie w fabryce, w organizacjach polit.

PONIŃSKI ANTONI, Łodzia

PONIŃSKI ANTONI, Łodzia, ur. w końcu XVII w., zm. 1744, poeta; wojewoda poznański. Nadworny panegirysta Augusta II, niezwykle sprawnym wierszem łac. uświetniał wydarzenia dworskie, często nader błahe (Opera heroica, W. 1739). Najwybitniejszym jego dziełem były jednak Sarmatides seu Satirae (W. 1741)...

TORUŃ i jego związki z literaturą polską

W 1881 powstało Muzeum Pol. , zapełnili natomiast muzea zbiorami, które miały świadczyć o niem. Działa sięgające tradycją ubiegłego wieku Muzeum Miejskie (od 1950 p. Muzeum w T.

MUZEUM

Jana w Krakowie; od 1950 Muzeum stało się oddziałem krakowskiego Muzeum Narodowego. Muzeum Kórnickie zob. Muzeum Narodowe zob. Muzeum Romantyzmu zob.