MIÓD

Słynne staropolskie miody, jak kapucyński czy dębniak (zob. ), sycono w miodosytniach wg specjalnych receptur, wysokiej jakości były też miody litewskie, zwł.

Mleko i miód

W życiu świeckim istniał też zwyczaj ludowy podawania nowo narodzonym dzieciom miodu i mleka ałbo soli i miodu na znak przyjęcia (susceptio) ich do rodziny.

MIÓD

Nie należypodgrzewać miodu do temperatury powyżej 50 stopni C, bowiem zawarte wnim liczne enzymy tracą swą moc. Bardzo ciekawe jest porównanie wartościcukru i miodu: Miód składa sig w 80% z łatwo przyswajalnych cennychcukrów prostych jak glukoza i fruktoza.

Miód

W obrzędach inicjacyjnych czasami spotyka się zwyczaj obmywania rąk nie wodą, lecz zrazu symbolicznie miodem, co wynika z jego znaczenia jako leku i substancji oczyszczającej wewnętrznie. Jung widzi w miodzie symbol jaźni (cel dojrzewania w procesie indywiduacji).

ZAFAŁSZOWANIA MIODU

ZAFAŁSZOWANIA MIODU — dodawaniedo miodu obcych substancji, dolewanie wody itp. Procentową zawartośćwody stwierdza się za pomocą -► refraktometr u,zaś procent sacharozy — za pomocą polarymetru;wykrycie innych rodzajów zafałszowaćmożliwe jest przy zastosowaniu odpowiednichanaliz miodu (badań analitycznych).

Odstojnik miodu

Odstojnik miodu — wysokie blaszanenaczNTiic-zbłomik z kranem wm ontowanymna wysokości kilku centymetrów od dna;służy do oczyszczania odwirowanego miodu. Przy odstawaniu sie miodu lżejsze zanieczyszczeniawypływają na wierzch, a cięższe opadająna dno.

ROZLUŹNIACZ DO MIODU WRZOSOWEGO

ROZLUŹNIACZ DO MIODU WRZOSOWEGO— przyrząd, skonstruowany na wzórszczotki lub złożony z ruchomych prętów doporuszania galaretowatego miodu w odsklepionychkomórkach plastra w celu łatwiejszegoodebrania go; miodu wrzosowego bez rozluźnienianie da się odwirować.