Meduzy

Meduzy – dramat obyczajowy produkcji izraelsko-niemieckiej z 2007 roku, w reżyserii Shiry Geffen i Etgara Kereta (w życiu prywatnym są parą). Treść filmu przedstawia wątki ludzi mieszkających w Tel Awiwie i nieopodal. Bohaterką jest młoda dziewczyna pracująca jako kelnerka. Większa uwaga zostaje poświęcona również dwóm innym kobietom: unieruchomionej na skutek złamania nogi młodej mężatce oraz...

Czytaj Dalej

MEDUZA

Tratwa „Meduzy" obraz (1819) Theodore Gericaulta, który pod pretekstem przedstawienia aktualnego wydarzenia - dramatycznych losów gromady rozbitków z korwety „Meduza" - daje romantyczną metaforę treści ogólnoludzkich; najsłynniejszy obraz malarza; Paryż, Luwr.

Co to są meduzy?

Najgroźniejszym gatunkiem wśród meduz jest Physalia zwana również portugalskim żeglarzem. Meduzy te posiadają pęcherz pławny, który pomaga utrzy­mać się w wodzie i działa jak żagiel, co umożliwia szybsze poruszanie się.

MEDUZA

Meduzy określa się jako formy planktoniczne, choć poruszają się także dzięki skurczom parasola (komórki nabłonkowo-mięśniowe). Meduzy rozmnażają się przez gamety.

GORGONY

Khnopff KrewMeduzy, 1895 Bibliothèque Royale de Belgique, Bruksela;F. von Stück Meduza, 1892, Galleria d ' A r t e Moderna, Wenecja).

"Mity greckie" streszczenie

Był ojcem cudownych rumaków: Arejona (z Demeter) i Pegaza (z Meduzą).

ZESTAWIENIA, ZAGADNIENIA FILOZOFII W POCZĄTKU XIX WIEKU

Ale pojawiły się już pierwsze oznaki, że przychodzi czas sztuki zupełnie innej: w 1819 Gericault wystawił romantyczną i malowniczą Tratwę Meduzy, a w 1822 Delacroix - Barkę Dantego.

Cyklady - SERIFOS

Nic się nie zmieniło od legendarnych czasów, kiedy Perseusz powrócił tutaj z głową Meduzy, by w ostatniej chwili obronić swą matkę Danae przed niegodziwym królem P olidektesem.

Rozwój organizmów w proterozoiku - Formy życia w prekambrze

Są to przede wszystkim przedstawiciele jamochłonów, meduzy edicaria i mawronites, organizmy przypominające koralowce ośmiopromienne i skamieniałości jeżowców i rozgwiazd, przypuszczalnie spokrewnione z szkarłupniami i pierścienice, np.

Rozwój organizmów w proterozoiku - Chronologiczny rozwój organizmów

Rozmnażają się płciowo i bezpłciowo, występuje przemiana pokoleń (pokolenie płciowe- meduza i bezpłciowe polip). Do prymitywnych parzydełkowców prekambryjskich zaliczamy odciski form meduzowatych o tarczowych kształtach - protomedusae.

Gwiazdozbiory

Wracał właśnie do domu do Argos - po dokonaniu bohaterskiego czynu, jakim było zabicie Gorgony Meduzy.

BEZKRĘGOWCE - EWOLUCJA UKŁADU ODDECHOWEGO

Wyspecjalizowane narządy oddechowe nie są potrzebne przy niedużych rozmiarach ciała, znacznej jego powierzchni w stosunku do objętości lub znikomej ilości materii organicznej w stosunku do masy ciała, jak u meduzy.

Charakterystyka jamochłonów

- Meduza dojrzałej chełbii przypomina parasol bez rączki. Jedynie u większych meduz sprawia to problemy.

Gromady jamochłonów

Na brzegach ciała meduzy znajdują się ciałka brzeżne (ropalia). W ciągu wielokrotnych podziałów powstają efiry- małe meduzy i z nich powstają dorosłe osobniki.

Jamochłony

MEDUZA: kształt dzwonu, na spodzie czworokątny otwór gastralny, z jego rogów rozchodzą się na boki grube ramiona do chwytania zdobyczy; ciało półprzezroczyste, czasem zabarwione; na krawędziach ciałka brzeżne - funkcje zmysłowe; tryb życia mało aktywny (może pływać).

Jamochłony – charakterystyka

- Meduza dojrzałej chełbii przypomina parasol bez rączki. Jedynie u większych meduz sprawia to problemy.

Przegląd zoologii

Polip jest w przybliżeniu symetryczny , a meduza dzwonowata ; warstwa mezoglei polipa jest cienka , a meduzy gruba ; dla polipa naturalne jest położenie otworem gębowym do góry , a dla meduzy do dołu .

Przystosowanie zwierząt do wymiany gazowej z uwzględnieniem wpływu środowiska

Wszystkie prowadzą wodny tryb życia i występują w postaci osiadłego polipa lub wolno pływającej planktonicznej meduzy.

Rozmnażanie bezkręgowców w odniesieniu do warunków egzystencji

Po zapłodnieniu tworzy się orzęsiona larwa planulla a z niej polip który następnie strobilizując wytwarza pokolenie płciowe meduz.

Sposoby i osobliwości pokrycia ciała u bezkręgowców - Parzydełkowce (Cnidaria)

Z reguły występuje to u postaci larwalnych, ale także ektoderma dorosłych polipów i meduz może być okryta rzęskami.

Żyły przypępkowe

głowę meduzy (caput medusae) widoczną poprzez skórę brzucha; wtedy też zmienia się kierunek prądu krwi w żyłach przypępkowych, krew płynie w kierunku odwrotnym — od wątroby ku ścianie brzucha.