Magellan

Czytaj Dalej

MAGELLAN Ferdynand

W czasie zimowania w Patagonii (III-VIII 1520) Magellan brutalnie zdławił bunt: Mendozę kazał udusić, Quesadzie ściąć głowę w obecności 14 majtków zakutych w łańcuchy, a Cartagenę pozostawił na brzegu wraz z księdzem.

Ferdynand Magellan i jego podróż dookoła świata

Magellan dopłynął do Wysp Świętego Łazarza, czyli dzisiejszych Filipin. Magellan zginął, najpierw ugodzony zatrutą strzałą w nogę, a następnie przebity wieloma ciosami włóczni.

Wyprawa Magellana (XVI w.)

Portugalczyk Ferdynand Magellan, uczestnik wypraw portugalskich do Indii, wiedząc już o istnieniu poza Ameryką Oceanu Spokojnego,' rzucił projekt dotarcia do Indii drogą morską na zachód, omijając od południa Amerykę. Na Filipinach, w potyczce z tubylcami został zabity Magellan.

Wielkie odkrycia geograficzne - Wyprawy Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana, Vasco da Gamy i Amerigo Vespucciego

Listy i dzienniki podróży Kolumba opublikowano jako Raccolta di documenti e studi pubblicati dalla Reale Commissione Colombiana (tom 1-15, 1892-1894), a ich fragmenty w Pismach (wydanie polskie 1970 b) Ferdynand Magellan - portugalski żeglarz i odkrywca w służbie hiszpańskiej.

Odkrycia geograficzne (w czasach Kolumba i Magellana)

Przyczyny odkryć geograficznych: Ekonomiczne:  Ujemny bilans w handlu z krajami orientu  Odpływ szlachetnych kruszców z europy  Utrudnianie przez Turków kontaktów handlowych ze Wschodem Społeczne:  Zakończenie wojen z Maurami i pozbawienie źródeł utrzymania rycerstwa hiszpańskiego i portugalskiego – poszukiwanie korzyści materialnych  Dziedziczenie majątku przez najstarszego synów(pozostali musieli szukać innych źródeł utrzymania) Inne:  Postęp ...

Międzynarodowe cieśniny i kanały morskie - Cieśnina Magellana

Łączy Ocean Atlantycki z Pacyfikiem, ale znaczenie jej zmalało po wybudowaniu Kanału Panamskiego.

Umowa z 1881r. Między Argentyną a Chile określa status cieśniny. Pozostaje ona zneutralizowana na wieczne czasy, swoboda żeglugi dla wszystkich państw. Porozumienie z 1941r. zniosło neutralizację cieśniny...