Lilia

Księga Wyjścia podając przepisy dotyczące sporządzeni świecznika siedmioramiennego, wspomina też o liliach mających wychc dzić z jego trzonu (25,31—34; Wig), a Pierwsza Księga Królewska opisi jąc kolumny odlane dla świątyni Salomona, podaje, że ich głowice miał kształt lilii, chociaż podobne były one raczej do egipskich kwiatów lotos (por.

LILIA

Wg tradycji miała ona wyrosnąć ze spadłych łez Ewy opłakującej wygnanie z Raju; w scenach Zwiastowania często wyobrażano archanioła Gabriela z lilią w ręku, podczas gdy druga lilia stoi w wazonie obok klęczącej Marii; lilia bywa również atrybutem św.

Lilia wodna (lotos)

Z tego powodu w Pierwszej Księdze Królewskiej w rozdziale 7 przez „lilie”, o których mowa w wierszu 19, 22, 26, należy rozumieć architektonicznie wystylizowane kwiaty lotosu.

Lilia

henryi i lilii sargentyjskiej L. Lilia pozłacana (Lilium auratum). Lilia jest niezwykle podatna na infekcje wirusowe.

Lilia trąbkowa

W czasie intensywnego wzrostu lilie wymagają systematycznego podlewania i dokarmiania. Lilie uprawia się na działce nie tylko na kwiat cięty, ale przede wszystkim do tworzenia grupowych kompozycji z odmian o różnej porze kwitnienia.

Lilia azjatycka

GDY ZAUWAŻYSZ Choroby wirusowe Zawsze kupuj cebule dobrej jakości, gdyż lilie mogą zapadać na wiele nieuleczalnych chorób wirusowych.   UWAGA: Cebule lilii są trujące !

Lilia

Lilia, która w przedstawieniach Chrystusa jako sędziego świata wychodzi z jego ust, jest symbolem łaski. Lilia jest poza tym prastarym symbolem królewskim i również w heraldyce odgrywa ważną rolę o zmiennym znaczeniu: i tak może np.

Lilie wodne (grzybieniowate)

Lilie wodne, bo taka jest popularna nazwa tej rodziny, prawdopodobnie były jednymi z pierwszych dwuliściennych na Ziemi. Jednym z najpiękniejszych gatunków lilii wod­nych jest lotos, charakteryzujący się wspaniałymi różowymi kwiatami.

Lilia (heraldyczna)

o kształcie stylizowanegotrójpłatkowego kwiatu lilii, skomponowanegona zasadzie ścisłej symetrii, o płatkach związanychu dołu listewką i trójlistnym zwykle zakończeniemzamiast łodygi.

ODZNAKA LILII (Fleur de Lys)

Były też przyznawane same srebrne lilie, czasem z koroną.

Lilia złotogłów

 

Wygląd: Roślina wieloletnia, od 30 do ponad 100 cm wysokości, okazała z dużą, żółtą, jajowatą cebulą o wielu łuskach. Okrągła łodyga przeważnie czerwono plamiasta, z podługowato-łopatko-watymi lub jajowato-lancetowatymi liśćmi, zebranymi w okółki pośrodku łodygi, poza tym ze...