La MADELEINE

(wym. madlęin) a. Kościół Św. Marii Magdaleny w Paryżu, o fasadzie wychodzącej na rue Royale i plac Zgody, na wzór antycznej świątyni gr., otoczony 52 kolumnami korynckimi, z bogato zdobionym fryzem. Rozpoczęty w 1764 przez Pierre d'Ivry, miał mieć kształt krzyża łac. z kopułą; budowlę rozebrano...

SOUVENIRS DE LA POLOGNE, historiques, statistiques et litteraires, czasopismo, wyd. w języku franc.

SOUVENIRS DE LA POLOGNE, historiques, statistiques et litteraires, czasopismo, wyd. Gadon w Wielkiej Emigracji w pierwszych latach po powstaniu listopadowym wymienia jako red.

TRYBUNA LUDÓW, właśc. „La Tribune des Peuples", franc. dziennik polit.

ogłosił po raz pierwszy, w liczbie 39, syn autora Władysław w tomie La politique du dix-neuvieme siecle (Paryż 1870), edycję pełną tenże 1907; tłumaczyli je: L. Mickiewicz: La tribune des Peuples, Paryż-Kr.

WARSZAWIANKA, La Varsovienne, ou la Polonaise, pieśń C. Delavigne'a

WARSZAWIANKA, La Varsovienne, ou la Polonaise (inc. 1830 La Parisienne i La Bruxelloise; odśpiewana, z muzyką D.

La NOUVELLE REVUE FRANCAISE

przegląd literacko-krytyczny XX wieku ukazujący się w Paryżu w 1909-43, a po dziesięcioletniej przerwie pod tytułem „La Nouvelle Nouvelle Revue Franęaise" (w 1959 przywrócono tytuł pierw. Wpływ pisma w dziedzinie krytyki, powieści i teatru był szczególnie znaczny w latach bezpośrednio poprzedzających 1.

La PASIONARIA

Pseudonim Dolores Ibarruri, ur. 1895, działaczki hiszpańskiego i międzynarodowego ruchu robotniczego; hiszp., bot. 'męczennica (Passiflora)'.

La PERICHOLE

Młoda chłopka, której śpiew usłyszano na ulicach Limy w Peru, stała się słynną aktorką i śpiewaczką, znaną także z lekkomyślności, przygód, zachcianek, kokieterii, przymilną, temperamentną kochanką wicekróla.

La ROCHELLE

laroszęl) Miasto nad Zatoką Biskajską w zach. Oblężenie La Rochelle.

ROLAND DE LA PLATIERE Jeanne - Manon

Poślubiwszy starszego od siebie o 20 lat inspektora manufaktur Jean Marie Roland de la Platiere'a, spędziła 10 lat domowego szczęścia z mężem i córką w Amiens, później pod Lyonem.

La SALPETRIERE

Słynny szpital paryski, gł. dla umysłowo chorych i dla opieki nad starcami i nieuleczalnie chorymi. Wzniesiony ok. 1650 na miejscu dawnego arsenału i wytwórni saletry (fr. salpetre, stąd nazwa) powstałych za Ludwika XIII. (Mały budynek, służący dziś jako pralnia, jest resztką arsenału.)

Było to...

La SCALA

Właśc. Teatró alla Scala, teatr operowy w Mediolanie (płn. Włochy), na 3200 miejsc, uważany za najznakomitszą scenę operową i centrum sztuki operowej o znaczeniu światowym, jeden z najpiękniejszych teatrów lożowych, zbud. przez Piermariniego w 1776-78 na miejscu kościoła S. Maria delia Scala.

La Scala

Pomimo chronicznego braku uwagi, publiczność bardzo chętnie dawała wyraz swojemu niezadowoleniu, a niektóre z oper, jakie poniosły kompletną klęskę na deskach La Scali - zwłaszcza Madame Butterfly - dopiero później okrzyknięto arcydziełami.

SHANGRI LA

(wym. sząn...) Nazwa mitycznej, himalajskiej Utopii w powieści Stracony horyzont, ang. Lost Horizon (1933) Jamesa Hiltona.

La TRICOLORE

(wym. trikolor) Sztandar trójkolorowy, zwł. francuski, niebiesko-biało-czerwony, przyjęty w 1789, symbolizujący wówczas zgodę między królem i Paryżem: kolor dynastii - biały, kolor herbu Paryża - niebieski i czerwony; fr. od tri'trój-' i łac. color 'barwa'.

La Rochelle

Po odwołaniu Edyktu nantejskiego miasto zaczęło chylić się ku upadkowi; sytuację pogorszyła utrata w 1763 przez Francję Kanady, albowiem ucierpiał na tym handel transatlantycki, w który zaangażowane było La Rochelle.

Turenne Henri de la Tour d’Auvergne

 

Wicehrabia de (1611-75), marszałek Francji. Wybitnie uzdolniony wódz, zdobył sławę na polach bitewnych podczas wojny trzydziestoletniej.

W czasie Frondy przystał na krótko, pod wpływem perswazji Madame de Longueville, siostry Kondeusza, do stronnictwa antykrólewskiego, lecz ostatecznie poparł Mazarina...

La Salle René Robert Cavalier, sieur de (1643 - 87)

W 1666 udał się do Kanady i po zbadaniu Wielkich Jezior ruszył w 1682 z biegiem Missisipi docierając do jej ujścia; całą dolinę tej rzeki zajął w posiadanie króla Ludwika XIV i na jego cześć nazwał Luizjaną (Ludwik to po francusku Louis).

AKWIZGRAN, Aachen, Aix - la - Chapelle

; później ustalił się zwyczaj odbywania ich co 7 lat w święto poświęcenia kaplicy Karola Wielkiego (17 VII).

ALANUS de RUPE, Alain de la Roche OP

ur. ok. 1428 'w Bretanii, zm. 8 IX 1475 w Zwolle (Niderlandy), Pisarz ascetyczny. Ustalił obowiązującą do dziś formę odmawiania różańca, ujmując go w 15 dziesiątek Zdrowaś Maryjo przedzielonych Ojcze nasz, zamiast powszechniejszych wówczas 5 dziesiątek; zorganizował też pierwsze bractwa - różańcowe...

BARRIÈRE JEAN de la SOCist

Bazv, Vie du vénérable Jean de la B.