KWIAT

Typowy pojedynczy kwiat składa się z następujących elementów: dna kwiatowego, okwiatu, pręcikpwia i słupkowia.

Zapylanie kwiatów

Kiedy ten sam owad odwiedzi kwiat z dojrzałym znamieniem na końcu słupka, który w miarę dojrzewania wydłuża się tak, że jego zna­mię znajduje się bliżej wylotu od pręcików, pyłek z ciała owada trafia na znamię i tak dochodzi do skutecznego zapylenia krzyżowego. Kwiaty dwulistnika nawet pachną jak samice os.

Co to jest kwiat

Kwiaty roślin nagonasiennych są przeważnie niepozorne, rozdzielnopłciowe (z wyjątkiem kwiatów wymarłych benetytów), wiatropylne; kwiat żeński ma postać łusek (owocolistków) z zalążkami, zebranymi w kwiatostan szyszkę; kwiat męski to drobna szyszeczka, która wytwarza pyłek, po czym opada.

Kwiaty na przykładzie traw

Wspaniały kwiat z barwnym okwiatem nie spełnia tego zadania i byłby przeszkodą zarówno w startowaniu ziaren pyłku z worków pyłkowych jak i przy lądowaniu ich na znamieniu innego kwiatu.

KWIAT

Kwiat paproci bajeczny kwiat, który ma zakwitać raz w roku, w noc świętojańską; ten, kto go znajdzie i zerwie, stanie się szczęśliwy i bogaty, a kiedy zechce - także niewidzialny. Chciałem ci kwiat paproci oddać w tym bukiecie - Niestety, kwiat ten szczęścia na ziemi nie rośnie.

CZARNE KWIATY. BIAŁE KWIATY

7,1973); oprac, i wstęp tenże w: Białe kwiaty, wyd. LIBERAO „Czarnych i Białych kwiatach", „Przegl.

Kwiat, kwiecie

Różniące się barwami żółte kwiaty pozostają w symbolicznym związku ze słońcem, białe — ze śmiercią lub niewinnością, czerwone z krwią, a niebieskie z marzeniem sennym i tajemnicą (błękitny kwiat).

Kwiaty które otwierają się w nocy lub w dzień - GRZYBIENIE

i trujące, o kwiatach białych, wonnych; ich kwiaty, a częściej kłącza, stosuje się w lecznictwie (zawierają alkaloidy działające uspokajająco); w delcie Nilu występują gł.

Budowa organów roślin okrytonasiennych w związku z funkcją - Kwiat

ŽKwiat jest zmodyfikowanym pędem, którego liście przekształciły się w poszczególne elementy kwiatu, którego zadaniem jest wytwarzanie nasion.

KWIAT

KWIAT — 1) narząd u roślin okrytonasiennych(-♦okrytonasienne) służący do rozmnażania płciowego;składa się z okwiatu, tj. Kształt kwiatów możebyć różny (np.

Kwiaty które otwierają się w nocy lub w dzień - CEREUS

królową nocy, Selenicereus grandiflorus o pędach cienkich, zwisłych, dużych, białych, wonnych kwiatach otwartych przez 1 noc, Selenicereus pteranthus, czasem zw.

Kwiaty które otwierają się w nocy lub w dzień - GORYCZKA WIOSENNA

Ciemno-lazurowo-błękitne kwiaty umieszczone są pojedynczo na końcu łodygi. Kwiaty goryczki są wrażliwe na chłód i wilgoć; na noc, przed deszczem i wiatrem zwijają się śrubowato w spiczasty pęd.

Drzewa - Zapylanie kwiatów i rozprzestrzenianie się nasion

Rozsiewają masy pyłku, które są przenoszone przez wiatr z kwiatów męskich na kwiaty żeńskie.

Kwiaty które otwierają się w nocy lub w dzień - MACIEJKA

Jednoroczna roślina ozdobna z rodzaju lewkonia, wysiewana wprost na miejsca stałe; łodyga rozgałęziona, płożąca; kwiaty niepozorne, w luźnych gronach, karminowofioletowe, otwierają się wieczorem i wówczas silnie pachną; kwitnie krótko, ale może być wysiewana sukcesywnie, np.

KWIATY POLSKIE, poemat J. Tuwima

KWIATY POLSKIE, poemat J.

KWIATY POLSKIE, pismo lit.

KWIATY POLSKIE, pismo lit.

Kosz z kwiatami

); w tkactwiewywodzi się zapewne od motywu wazonu zkwiatami z XV-wiecznych wł.

Kwiat wiśni

W Japonii oznacza czystość, piękno, szczęście: kwiat wiśni niesiony przez wiatr jest symbolem idealnej śmierci.