Krusznica jadalna

Czytaj Dalej

Smardz jadalny

Możliwość popełnienia pomyłki: również i smardz jadalny jest bardzo zmienny. Esculenta znaczy „jadalna".

Żółw jadalny, żółw zielony

Rozród: w okresie godowym żółwie jadalne gromadzą się w pobliżu brzegów, na których znajdują się plaże będące ich tradycyjnymi miejscami lęgowymi.

Kasztan jadalny

Uwagi ogólne: Kasztan jadalny bywa nazywany przez botaników również Castanea vesca albo Castanea vulgaris.

Ananas jadalny

Ananas jadalny należy do naziemnych ananasowatych i ma trzyletni cykl życiowy, kończący się produkcją kwiatu i owocu.

Co to jest maniok jadalny?

Maniok jadalny (Manihot esculenta), to krzew uprawiany w Ameryce Południowej, Meksyku, Afryce, Indiach i na Archipelagu Malajskim.

Kasztan jadalny

Siedlisko: Kasztan jadalny wymaga wilgotnego i łagodnego klimatu, a zwłaszcza lekkiej zimy. Uwagi ogólne: Owoce (kasztany jadalne, marony), dojrzewają mniej więcej od końca września i nadają się do sporządzania różnych bardzo delikatnych potraw.

Gąska zielonka

auratum są dobrymi grzybami jadalnymi.

Gołąbek jadalny

Zastosowanie: gołąbek jadalny zasłużył na swą nazwę, ponieważ można przyrządzać potrawy tylko z tego grzyba, jak i w mieszance z innymi. Uwagi ogólne: vesca oznacza „jadalna".

Pieprznik jadalny

Zastosowanie: grzyb jest jadalny. Cibarius znaczy „jadalny".

MANNA

Ten długotrwały cud usiłowano wyjaśnić racjonalnie, utożsamiając mannę z sokiem tamaryszku bądź ze słodką wydzieliną różnych owadów żyjących na krzewach pustynnych, bądź z krusznicą jadalną (porostem mannowym, dawn.

Własność ziemska i pałac w Krasnobrodzie od XVII wieku

Całą szerokość domu zajęła przylegająca do sieni i biblioteki od strony zachodniej sala jadalna. Ściany sali jadalne; i biblioteki pokryto boazerią, podobnie jak w sieni.

Uprawa roślin bulwiastych

  TARO=KOLOKAZJA: uprawia się na obszarach bagiennych, w rejonach tropikalnych Afryki, Azji i Oceaniii, jadalne są bulwy, młode liście i pędy, jest to roślina mało wydajna, uprawiana jako roślina alimentacyjna.

Uprawa roślin oleistych

ciepłym, potrzebuje dosyć dużo wody w okresie wzrostu, optymalne warunki do jego uprawy są tam, gdzie występuje krótka pora deszczowa, wymaga dobrych gleb (czarnoziemy, brunatne), jego nasiona zawierają 45-55% tłuszczu, dostarcza cennego oleju jadalnego i makuchów, łodygi stanowią surowiec do wyrobu papieru.

Kabaret przeniesiony do wiersza

Tę cechę jego poezji – zdolność panowania nad różnorodnością – zauważyłi wysoko ocenił Witold Gombrowicz: „utwory Gałczyńskiego – pisał – są dla mnie bardziejod innych jadalne, gdyż jest w nich silna dawka prozy, anegdoty, psychologii, nawet polityki– tak zresztą silnie stopionych z poezją w całość organiczną, że świadczy to jeszcze raz o do-głębnej rasowości autora”.

Podstawowe rodzaje uwagi - Uwaga selektywna

  Można wyróżnić dwie formy uwagi selektywnej: - skanning percepcyjny - poszukiwanie bodźców spełniających określone kryteria, na przykład poszukiwanie grzybów w lesie (oczywiście jadalnych - jaka to lista kryteriów?

Tłuszcze

Tłuszcze jadalne są pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Tłuszcze jadalne są pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.

Tłuszcze, zbędny czy konieczny składnik naszego pożywienia

masło, smalec, słonina, oleje jadalne), surowce do otrzymywania mydeł, detergentów, pokostów, farb olejnych, linoleum (liczba jodowa).

Tłuszcze, zbędny czy konieczny składnik naszego pożywienia - ŹRÓDŁA TŁUSZCZÓW

Tłuszcze jadalne są pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.

Oznaczanie tłuszczu w produktach spożywczych

do określenia "świeżości" olejów jadalnych. OZNACZANIE LICZBY NADTLENKOWEJ W OLEJU JADALNYM.

Antarktyda - CZLOWIEK I ANTARKTYDA

Niemożliwe są tutaj uprawy roślin jadalnych.