Kormoran etiopski

Kormoran etiopski

Czytaj Dalej

Cantedeskia etiopska

Cantedeskia etiopska pochodzi z Afryki Południowej. Cantedeskie etiopskie kwitną w lutym i marcu, ale kwitnienie można przyśpieszyć, podwyższając temperaturę.

Kormoran

Pożywienie: Kormorany są wyłącznie rybożer-ne, ich dzienne zapotrzebowanie na ryby wynosi ok. Inne informacje: Kormorany można wykorzystać do łowienia ryb.

Kormoran czubaty

Środowisko: Kormoran czubaty jest ptakiem wyłącznie morskim; tereny lęgowisk zaczynają się od Maroka, gdzie latem temperatura wody w morzu dochodzi do 26'C, aż do Przylądka Północnego na Półwyspie Skandynawskim, gdzie temperatura morza nie przekracza 4°C.

Kormoran mały

Wygląd: Najmniejszy z europejskich kormoranów; długość ciała 48 cm - niewiele ponad połowę wielkości kormorana. W Afryce występuje bardzo podobny kormoran etiopski (Phalacrocorax afri-canusj.

Pełnopłetwe - Dżamety, Kormorany, Fregaty

Kormorany również występują na przybrzeż­nych wodach morskich, chociaż niektóre gatunki wolą zbiorniki śródlądowe. Blisko spokrewnione z kor­moranami są wężówki, których dzioby, w prze­ciwieństwie do dziobów kormoranów, są proste jak sztylety i po bokach spłaszczone.

ETIOPIKI, Historie etiopskie

ETIOPIKI, Historie etiopskie, romans gr.

ETIOPSKA WOJNA DOMOWA 1868-1872.

Po samobójstwie cesarza Etiopii Teodora (Tewodros) II (1818-1868) między regional­nymi wodzami plemiennymi wybuchła woj­na domowa o tron cesarski. Jeden z preten­dentów pośpiesznie się koronował i przekup­stwem usiłował zdobyć poparcie innych. Wódz plemienia Tigre odrzucił tytuł ras (książę)...

WŁOSKO-ETIOPSKA WOJNA 1887-1889

Włosi wspierani przez Brytyjczyków, którzy usiłowali pokonać mahdystów, muzułmań­skich fanatyków z Sudanu, założyli w 1885 bazę w Massaui (Erytrea) na wybrzeżu Mo­rza Czerwonego. Włosi kupili ponadto od miejscowego władcy port Assab w Erytrei. Pragnąc korzystać nie tylko z terenów nad­brzeżnych...

WŁOSKO-ETIOPSKA WOJNA 1895-1896

Włochy przysłały posiłki liczące około 20 tysięcy żołnierzy, którzy l marca 1896 spotkali się z osiemdziesię-ciotysięcznymi siłami etiopskimi w bitwie pod Aduą.

WŁOSKO-ETIOPSKA WOJNA 1935-1936.

Włosi zabili arcybiskupa Etiopskiego Kościoła Koptyjskiego, zmasakrowali zakonników i zdziesiątkowali mieszkańców Addis Abe-by.

ETIOPSKI KOŚCIÓŁ

Wspólnota chrześcijańska o charakterze eklezjalnym, należąca do grupy Kościołów przedchalce-dońskich, mająca od 1959 autonomię; uznaje honorowe zwierzchnictwo koptyjskiego patriarchy Aleksandrii.

ETIOPSKI KOŚCIÓŁ - DZIEJE

) i wywołały rozłam na tle doktryn chrystologicznych głoszonych przez mnichów z Debrę Libanos w Szeua oraz z klasztorów Godżamu i Tigre ( -> etiopski Kościół II).

ETIOPSKI KOŚCIÓŁ - DOKTRYNA i DUCHOWOŚĆ

Angelologia etiopska ma charakter judeochrześc. Religijność etiopska ma charakter wybitnie lud.

ETIOPSKI RYT

za najbardziej popularny uchodzi etiopski synaksarion, będący przekł.

Chrześcijaństwo etiopskie

Niewielka grupa etiopskich chrześcijan będących w łączności z Rzymem tworzy etiopski Kościół katolicki, posługuje się obrządkiem etiopskim, a od roku 1961 ma własną stolicę metropolitalną w Addis Abebie.

Kormoran [k. czarny] (Phalacrocorax carbo)

Zdolności rybackie kormoranów są wykorzystywane przez ludzi, Japończycy mianowicie łowią ryby przy pomocy oswojonych kormoranów uwiązanych za szyje na długich jedwabnych sznurach.

Kormoran peruwiański (Phalacrocorax bouhainuillei)

Kormorany gnieżdżą się milionami na wybrzeżach Peru.

Kormoran czarny

), rodzina Phalacrocoracidaem - kormorany.