Kopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła

Czytaj Dalej

Przewroty w Polsce

Do najbardziej dramatycznych walk doszło w kopalni węgla kamiennego Wujek w Katowicach- zginęło 9-ciu górników.

HOLANDIA, Nederland - DUSZPASTERSTWO POLONIJNE

po 1908; w związku z rozwojemkopalń węgla kamiennego ok.

Co to są koparki zgarniakowe?

W końcu ewolucja tych maszyn doprowadziła do powstania największej na świecie maszyny do prac naziem­nych, ogromnej koparki zgarniakowej pracującej w odkrywkowej kopalni węgla Muskingum we wschodniej części Ohio w USA, zwanej tam piesz­czotliwie Big Muskie. Na drugim krańcu w skali wielkości znajdują się ogromne amery­kańskie odkrywkowe kopalnie węgla kamiennego.

DYNÓW

); za powiększone 1462 przez Małgorzatę z Kmitów uposażenie kościoła proboszcz miał obowiązek utrzymywania 4 wikariuszy w celu codziennego odprawiania mszy i śpiewania oficjum o NMP; 1604-17 z fundacji Katarzyny Wapowskiej i syna Stanisława wzniesiono murowany kościół późnorenesansowy, orientowany, jednonawowy z prezbiterium zamkniętym 3-bocznie, o sklepieniu kolebkowym z lunetami o dekoracji późnorenesansowej i 2 kopułowymi kaplicami; 1891-94 ...

Julian Ursyn Niemcewicz (1757-1841)

Na literaturę polityczną Sejmu Czteroletniego składają się nie tylko pisma pro­zaiczne, ale i utwory poetyczne (a przynajmniej wierszowane), i nigdy jeszcze w Polsce poezja nie była tak silną i skuteczną bronią do oddziaływania na opinię publiczną jak podczas Sejmu Czteroletniego. Jedni poeci...

CESARSTWO RZYMSKIE W WIEKU I i II (OD TYBERIUSZA DO KOMMODUSA)

Do cesarzy należały kopalnie, złomy porfiru nad Morzem Czerwonym, wielka ilość pałaców, will i majątki ziemskie na terenie całego cesarstwa.

Wieś i jej mieszkańcy jako temat literacki

Dramat ten jest kopalnią informacji o ziemiaństwie – ich zwyczajach towarzyskich, zabawach i zalotach.

Motyw wsi w literaturze

Wieś staje się tematem literackim już w literaturze staropolskiej. Od samego początku można też wyodrębnić dwa różne spojrzenia na wieś i tematykę wiejską. Już w mitologii znany był motyw Arkadii krainy wiecznej szczęśliwości, gdzie ludzie tyli szczęśliwie na łonie natury a daleka od trosk...

Dwa spojrzenia na literaturę - Sienkiewicz - Żeromski

Henryk Sienkiewicz

urodzony dnia 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu, w rodzinie ubożejącego szlachcica, po matce spokrewniony był ze znanymi w dziejach Polski rodami. Studia historyczne i umiłowanie tradycji dały pisarzowi poczucie silnego związku z ojczysta przeszłością, "spokrewnienie" z...

Których bogów greckich chetnie widzialbym jako swych przyjaciól, a których nie i dlaczego?

Glównie ze wzgledu na to, ze interesuje sie morzem i zeglarstwem, a Posejdon w tych dziedzinach bylby prawdziwa kopalnia wiedzy.

Wieś i jej mieszkańcy jako temat literacki

Dramat ten jest kopalnią informacji o ziemiaństwie – ich zwyczajach towarzyskich, zabawach i zalotach.

Rola tańca w wybranych utworach

"PAN TADEUSZ" Adama Mickiewicza  Emil Orzechowski nazywa "Pana Tadeusza" istną kopalnią wiadomości o świecie, który już nawet dla współczesnych Mickiewiczowi był historią.

Hawaje

Hawaje to wulkany, piaszczyste plaże, zielone doliny, zamykające horyzont tęcze i niebezpieczne, ale malownicze wybrzeża klifowe. Krajobraz jeden z najpiękniejszych na świecie, na dużych obszarach jeszcze słabo zaludniony i nietknięty cywilizacją. Choć położone na Pacyfiku wyspy oddalone są od...

Kraków - Sztuka

Stwosza: ołtarz Zaśnięcia Matki Boskiej w kościele Mariackim (1477-1489), kamienny krucyfiks tamże oraz nagrobek króla Kazimierza IV Jagiellończyka w katedrze.

"MROKI ŚREDNIOWIECZA"- Józef Putek

Za więzienia służyły piwnice, lochy, wieże , strażnice, a po wsiach spichlerze, chlewy, a nawet specjalne kamienne areszty.

CZARNY

Kolor uważany na Wschodzie, wg tradycji, za symbol niższości, niewoli, niskiego urodzenia; czerń dla żałoby to zwyczaj rzymski (por. Juwenal, 10,245), zapożyczony u staroż. Egipcjan; przydomek niektórych władców a. rycerzy, np. Leszek Czarny, Zawisza Czarny; por. Barwa (Czarna).

Czarna bandera piracka...

DON JUAN

Uwodziciel z Sewilli i Kamienny Gość, hiszp. Don Juan, czyli Kamienny Gość, fr. Kamienny gość, ros.

PODHALE a literatura polska

1835) wprowadził do poezji temat pracy w kopalniach w Kopie Magury i w zakładzie metalurgicznym w Kuźnicach, wątek rannego żołnierza z powstania listopadowego ukrywającego się pod Tatrami stworzył kanon motywów poet.

MIŁOŚĆ

2), porównuje autor do procesu krystalizacji gałęzi wrzuconej w czeluść kopalni soli w Salzburgu; po paru miesiącach gałąź wydobywa się okrytą lśniącymi kryształkami; tak zakochany stroi w tysiące powabów ukochaną kobietę.

ŚWINIA

Gdyby była natura świni rogi dała, / Jeszcze by się jej krzywda bez skrzydeł widziała przysł. Jak świnia w deszcz (wesoły; pobożny; ładny) przysł.

Nie pasłem z nim (z tobą itd.) świń więcej poufałości niż znajomości. Nie wszyscy możemy być filozofami, bo któż by świnie pasał? z powieści...