Karolina Kędzia

Karolina Kędzia

Karolina Kędzia (ur. 8 lipca 1990) – polska lekkoatletka specjalizująca się w wielobojach. Reprezentantka Polski w pucharze Europy w wielobojach. Medalistka mistrzostw Polski seniorów – dwa srebrne (Opole 2010 i Toruń 2011) oraz jeden brązowy (Białogard 2012) medal w siedmioboju. Posiada jeden tytuł halowej mistrzyni Polski seniorek w pięcioboju (Spała 2010), w 2013 sięgnęła po srebro halowych...

Czytaj Dalej

"Przedwiośnie" - streszczenie

W Nawłoci nikt nie dostrzega jego kombinacji i nocnych wycieczek prócz Karoliny, która coraz boleśniej przeżywa jego oziębłość i pilnuje wręcz każdego jego kroku. Pewnego razu, po powrocie z całodziennej wyprawy z Hipolitem, Cezary zostaje nagle wezwany przez księdza Anastazego do pokoju Karoliny.

PAWŁOWA KAROLINA KARŁOWNA, z JAENISCHÓW

PAWŁOWA KAROLINA KARŁOWNA, z JAENISCHÓW, ur.

Nienarodzony.Aborcja-wzruszające opowiadanie nienarodzonego chłopca

Wstydż sie,Karolina! Uświadamiał mojej Mamie że aborcja stanowi akt zabójstwa bezbronnej osoby ludzkiej i jest zarazem krańcowym przejawem ideologii pogardy dla życia ludzkiego ,,Karolinko,wiem że jest ci teraz bardzo,bardzo ciężko.

Błogosławiona Karolina Kózkówna

Karolina Kózkówna, dziewica, męczennica (1898 - 1914). Jan Paweł II beatyfikował Karolinęw Tarnowie.

Powstanie styczniowe, sytuacja w państwach niemieckich w połowie XIX, zjednoczenie Włoch,wojna secesyjna

Do marca 1865 wojska Unii zajęły obie Karoliny (Północną i Południową), a 2-3 kwietnia 1865 stolicę Konfederacji - Richmond (Wirginia).

Motyw tańca

Gdy na prośbę księdza Anastazego i innych gości Karolina ma zatańczyć kozaka, wybiera na swego partnera Cezarego. Taniec ten wyraża językiem ruchów, mimiką, gestykulacją niemalże wszystkie uczucia Karoliny Szarłatowiczówny.

MOTYW: RODZINA

Rozkochał w sobie dwie młode dziewczyny, Karolinę Szarłatowiczówną i Wandę Okszyńską. Karolina została otruta, a podejrzana o spowodowanie tego Wanda opuściła Nawłoć.

Bohater wybranej powieści Stefana Żeromskiego wobec swoich czasów.

Nie tylko zginęła otruta Karolina Szarłatowiczówna, ale Cezary stracił również Laurę, która wyszła za mąż.

20 lecie międzywojenne

Jednocześnie w Cezarym kochają się Wanda Okszyńska (krewna z miasta ludzi dworskich) oraz Karolina Szarłatowiczówna (cioteczna siostra Hipolita, która utraciła swój majątek na Ukrainie). Sielankowe życie przerywa śmierć Karoliny o którą obwiniana jest Wanda oraz pośrednio również Cezary.

Stefan Żeromski „Przedwiośnie”

Doprowadza to do tragedii: Karolina umiera otruta przez nią.

20 lecie międzywojenne. Zagadnienia

Jednocześnie w Cezarym kochają się Wanda Okszyńska (krewna z miasta ludzi dworskich) oraz Karolina Szarłatowiczówna (cioteczna siostra Hipolita, która utraciła swój majątek na Ukrainie). Sielankowe życie przerywa śmierć Karoliny o którą obwiniana jest Wanda oraz pośrednio również Cezary.

Przedwiośnie

Nikt z otoczenia, oprócz Karoliny, nie wiedział o ich związku i tajemniczych spotkaniach. Wkrótce mieszkańcami Nawłoci wstrząsnęła nieoczekiwana śmierć Karoliny.

Bohater wybranej powiesci Stefana Zeromskiego wobec swoich czasów

Nie tylko zginela otruta Karolina Szarlatowiczówna, ale Cezary stracil równiez Laure, która wyszla za maz.

Ekspansja Stanów Zjednoczonych

W październiku 1864 Sherman przełamał lewe skrzydło konfederatów i przemaszerował od Tennessee przez Georgię aż do wybrzeża, przez cały kraj konfederatów, po czym wrócił przez Karolinę, zachodząc z tyłu wojskom skonfederowanym.

Oglelhorpe James Edward (1696—1755)

Chcąc stworzyć azyl dla ludzi, którzy byli niewypłacalni, i dla uciskanych protestantów, zaprojektował kolonie w Ameryce między Karoliną a Florydą.

Rozwój świadomości ideowej Cezarego Baryki

Jednocześnie w Cezarym kochają się Wanda Orszynska i Karolina Szarlatowiczowna. Karolina po niedługim czasie umiera za co mieszkańcy Nawloci obwiniają Wandę a pośrednio również Cezarego.

Na czym polega nowatorstwo "Sonetów krymskich" A. Mickiewicza

Witta i jego znajomych (była w tym kręgu pani Karolina Sabańska - jak się okazało później: agentka policji carskiej) Mickiewicz udał się na wycieczkę - romantyczną wyprawę na Krym.

„Przedwiośnie” St. Żeromskiego jako powieść: oskarżenie, ostrzeżenie, zapytanie

Ojca Karoliny aresztowali bolszewicy, osadzili w więzieniu w Kijowie, a gdy go zwolnili, zmarł. Karolina nienawidzi rewolucji, która odebrała jej majątek, poniżyła i zniszczyła rodzinę.

LEIBNIZ

Nie tylko sfery naukowe, ale i dwory monarsze interesowały się jego filozofią (zwłaszcza Zofia hanowerska, Zofia Karolina pruska, księżna Walii, Eugeniusz Sabaudzki), zabiegały o jego rady (Piotr Wielki), obdarzały go tytułami i łaskami.