Jej portret

Czytaj Dalej

Aktywność ruchowa i jej znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Ma ona postać zwartej substancji i dopiero obserwacja mikroskopowa pozwala dostrzec istniejące w niej przerwy. Sercowy – wydłużone, cylindryczne komórki, rozgałęzione, z jednym lub dwoma centralnie ułożonymi jądrami.

Polaków portret literacki— obiektywizm .Rozwiń temat na podstawie jednej lub wielu epok

Literacki portret Polaków okresu pozytywizmu Zbiorowy portret Polaków, który wyłania się z literatury pozytywizmu, jest zdecydowanie bardziej obiektywny od romantycznego. Zdoła pomóc jednemu czy drugiemu Wysockiemu, nie dźwignie jednak z nędzy tysięcy ludzi w niej pogrążonych.

„SAMOTNOŚĆ, cóż po ludziach?” – najciekawsze Twoim zdaniem literackie portrety bohaterów skazanych na samotność z wyboru.

Ale właśnie owa samotność, którą wybrał, spowodowała, że był w stanie skoncentrować się na jednym wybranym celu i je–mu poświęcić całe swoje życie. Los jednak skazuje go na to, że zmuszony jest wybrać samotność.

Radość ŻYCIA – jej źródła i przejawy w literaturze polskiej.

W ciągu roku przewidział również Rej zaję–cia dla gospodarza, który wiosną sadzi drzewa i krzewy w ogrodzie, szczepi je, obcina gałęzie, zbiera mszyce itp. Mimo że w jednym grobie leżą Andrzej Korczyński oraz Jerzy Bo–hatyrowicz, Benedykt procesuje się z zaściankiem o szkody przez nich wyrządzone.

Wieś i jej mieszkańcy jako temat literacki

Najważniejszą chyba epoką dla tematu wsi jest Młoda Polska, która popada w ludomanię – czyli zachwyt folklorem wiejskim, zajmowanie się życiem wiejskim i chłopskim światopoglądem.

Portrety kochanków dawniej i dziś.

Podziwiam go za to, że miłość jest dla niego ważniejsza niż posłuszeństwo królowi. Dlatego właśnie uważam, że jest ona najcenniejszą i najważniejszą wartością w życiu każdego człowieka - jednak niektórzy z nas nie potrafią tego docenić.

Portrety matek w literaturze.

Zalękniona i Zrozpaczona, gotowa jest za bezcen oddać drogocenny naszyjnik, rodzinny klejnot, nie wiedząc, że brutalny gestapowiec perfidnie wykorzystuje sytuację, drwi z jej macierzyńskich uczuć, obiecując uwolnić więżnia, który jak się później okazało już wcześniej "wymknął im się z rąk", gdyż zmarł w trakcie tortur.

Portret inteligenta w literaturze polskiej.

Ten ujemny portret polskiego inteligenta uzupełnia wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego zatytułowany "Śmierć inteligenta": Przeziębiony.

EPIKA ANTYCZNA I NAJDOSKONALSZY JEJ TWÓRCA - HOMER - HISTORIA WOJNY TROJAŃSKIEJ I JEJ PRZEBIEG („ILIADA”)

On zaś został schowany przez matkę i długo go szukano. Achilles mścił się za to jeszcze okrutniej. Ukrytych w nim był 12 żołnierzy z Odyseuszem na czele.

EPIKA ANTYCZNA I NAJDOSKONALSZY JEJ TWÓRCA - HOMER - WĘDRÓWKI ODYSA („ODYSEJA”)

Księgi V-VIII to opowieści o jego przygodach na wyspy Ogigia, gdzie przez 7 lat był więziony (z miłości) przez Kalipso. Z niej dociera do wyspy Feakow i znajduje się na dworze króla Alkinosa.

EPIKA ANTYCZNA I NAJDOSKONALSZY JEJ TWÓRCA - HOMER - CECHY CHARAKTERYSTYCZNE EPOSU HOMERYCKIEGO

1.  liczne opisy, bardzo plastyczne, szczegółowe

2.  obiektywizm

3.  obecność inwokacji

4.  ingerowanie bogów w świat ludzki

5.  styl utworu podniosły i uroczysty, chwilami patetyczny

6.  specyficzna charakterystyka bohaterów i ich idealizacja

7.  regularność występowania mów bohaterów

8.  wiersz...

OBYCZAJOWOŚĆ POLSKI XVI WIEKU - WIEŚ I JEJ UROKI - JAN KOCHANOWSKI

„Na lipę” Poeta wyznał, że w jej dobroczynnym cieniu chronił się chętnie, tu bowiem nie dochodziły promienie słoneczne nawet w południe, w największy upał.

OBYCZAJOWOŚĆ POLSKI XVI WIEKU - WIEŚ I JEJ UROKI - MIKOŁAJ REJ

Człowiek poczciwy według Reja powinien osiąść wraz z rodziną w cichym wiejskim majątku, bo celem ziemianina jest praca na własnym wiejskim gospodarstwie.

OBYCZAJOWOŚĆ POLSKI XVI WIEKU - WIEŚ I JEJ UROKI - SZYMON SZYMONOWIC

Chłop zależny jest bowiem od starosty. Musi go słuchać (ile pracować, kiedy jeść, co mówić). Zależny jest od pana, który jest surowy, ostry i nie żałuje bata czy korbacza.

FORMA UTWORÓW J. A. MORSZTYNA I JEJ ZWIĄZEK Z TREŚCIĄ

Treść utworów Morsztyna jest mało istotna. Ważna jest natomiast ich forma.

„KORDIAN” - PORTRET PSYCHOLOGICZNY TYTUŁOWEGO BOHATERA (DYNAMIZM POSTACI)

Cechuje go: 1. niezgoda z zastanym światem, próba zmiany go 3.

„LALKA” - PORTRET STANISŁAWA WOKULSKIEGO

jego tragiczna i romantyczna miłość do Izabeli zakończyła się prawdopodobnie samobójstwem 7. zagadkowość i tajemniczość jego losów 8.

Portrety XVIII-wiecznych Polaków w utworach pisarzy oświecenia

Uważa się za dobrego polityka, ale jego poglądy świadczą o jego obskurantyzmie, co potwierdza cytat: „Polska nigdy się z nikim łączyć nie powinna: Niech cicho siedzi, ale niech nie będzie czynna, A jeżeli koniecznie o przymierze chodzi, Niech się z dalekim łączy, co jej nie zaszkodzi.

Portrety i karykatury Polaków w twórczości pisarzy oświecenia

Najwyższa pora, aby szlachcic z satyry Pijaństwo wytrzeźwiał, Starosta przestał się bezpodstawnie upierać przy swoich anachronicznych zasadach, Starościna wydoroślała i zaczęła żyć w realnym świecie, a nie w bajkowej krainie miłości, a „żona modna” zastanowiła się, czy rzeczywiście niezbędny jest jej osobny pokój „od zabaw prywatnych”, czy może warto przeznaczyć fundusze na bardziej pożyteczny cel.

Polaków portret własny na podstawie Pieśni o spustoszeniu Podola J. Kochanowskiego

Kochanowski jest tego świadom, ale wie, że jeśli dzieci nie chcą bronić swej matki – trzeba wynająć płatnych obrońców.