Jaśmin lekarski

Jaśmin lekarski

Jaśmin lekarski, jaśminek lekarski, dzielżamin lekarski (Jasminum officinale) – gatunek rośliny z rodziny oliwkowatych. Pochodzi z Azji, z obszarów od Iranu po Chiny. Krzew do 4 metrów wysokości. Liście pierzaste, złożone są z 5-7 jajowatych i owłosionych listków. Kwiaty o mocnej i przyjemnej woni zebrane w szczytowe podbaldachy. Korona kwiatowa biała. Owoc – jagoda zawierająca 2...

Czytaj Dalej

Jaśmin lekarski

Jasmin lekarski kupiony późną wiosną sadzimy w dobrze przygotowanej glebie w odległości około 30 cm od murku lub ściany budynku. Jaśmin lekarski rozmnażamy przez sadzonki półzdrewniałe lub pędy, które zakorzeniły się u podstawy rośliny.

Wstęp do motywu cierpienia

Gdy wygłosił na ten temat wykład u doktora Czernisza, warszawskie środowisko lekarskie nie poparło jego poglądów.

Badania lekarskie

Kodeks pracy nakłada na kandydata obowiązek poddania się wstępnym badaniom lekarskim, a na pracodawcę obowiązek pokrycia kosztów tych badań oraz obowiązek przechowywania orzeczeń wydanych na ich podstawie. Badania lekarskie nie mogą stanowić podstawy do dyskryminacji np.

Katyń - SOWIECKIE ZBRODNIE DOKONANE NA POLSKICH JEŃCACH WOJENNYCH W KWIETNIU I MAJU 1940 R. W KATYNIU, MIEDNOJE I CHARKOWIE

Obok komisji międzynarodowej i zespołu Polskiego Czerwonego Krzyża działała również niemiecka specjalna komisja sądowo-lekarska.

Obowiązek badań lekarskich

Okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzone na koszt pracodawcy, w miarę możliwości w godz. pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzeń zwrot kosztów podróży związanych z badaniem lekarskim ponosi pracodawca.

Jaśmin

W obrębie Jasminium są gatunki, które można uprawiać w ogrodzie i takie, które nadają się głównie do gorących szklarni, a także nieco mniej wrażliwe. Jaśmin pochodzi z Azji Wschodniej oraz Indii i Chin. Jest często mylony z dobrze znanym ogrodowym jaśminen, którego prawidłowa polska nazwa to...

Jaśmin nagokwiatowy

To dziwne krzewiaste pnącze zakwita zimą, wtedy gdy inne drzewa i krzewy zapadają w okres spoczynku. Jeśli tepoeratura otoczenia nie obniży się poniżej 0°C, kwitnie już w grudniu, później na przedwiośniu. 

Kwiaty jaśminu nagokwiatowego osadzone są na zielonych, bezlistnych, cienkich...

Pierwiosnek lekarski

Bardzo zbliżona do pierwiosnka lekarskiego pierwiosnek wyniosły (P.

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska jest używana przeciw chorobom żołądka i jelit, gdyż łagodzi procesy zapalne, przeciw biegunce, wzdęciom i nadmiernej nocnej potliwości.

Jaśmin wielokwiatowy

Rodzaj jaśmin należy do rodziny Oleaceae. Znanych jest około 20 gatunków, pochodzących z tropikalnych lub umiarkowanych rejonów świata.   

Jaśmin wielokwiatowy pochodzi z Chin, skąd sprowadzony został w roku 1891. Na tej pięknej pnącej rośllnie, w okresie od grudnia do marca, tworzą się pachnące...

Szałwia lekarska "Icterina"

Spośród wielu odmian szałwi, najatrakcyjniejsza jest chyba szałwia lekarska 'Icterina'.

Co to jest etyka lekarska?

Przysięga została uaktualniona w roku 1947 w Deklaracji Genewskiej przez Światowe Stowarzyszenie Lekarzy, a jednocześnie sformu­łowano Międzynarodowy Kodeks Etyki Lekarskiej.

Jakie są zasady etyki lekarskiej?

Jeśli chodzi o zwykłe badanie lekarskie i drobne zabiegi me­dyczne, za wyrażenie zgody przyjmuje się sam fakt zgłoszenia się pacjenta do placówki służby zdrowia.

Kim był wynalazca szczepionki - Edward Jenner?

Jenner coraz bardziej angażował się w popula­ryzowanie idei szczepień ochronnych kosztem wła­snej praktyki lekarskiej. Jenner wycofał się z życia publicznego i powrócił do swojej praktyki lekarskiej w Berkeley.

Co to jest termometr lekarski?

Obecnie lekarskie termometry rtęcio­we zastępowane są urządzeniami elektronicznymi, które są bezpieczniejsze w użyciu i bardziej wytrzy­małe mechanicznie.

Jaśmin krzewiasty

 

Wygląd: Mały, zawsze zielony albo zi-mozielony, nieco promienisty, nagi krzew 1-2 m wysokości, z ostrokanciastymi 4--kątnymi, rózgowaty-mi zielonymi gałązkami.

Liście skrętoległe, trójdzielne, rzadziej tylko z 1 albo 2 listkami; mają one długość 1-2 cm i są podługowato-eliptyczne do...

Badania lekarskie

Pracodawca także powinien w trybie natychmiastowym przenieść pracownika na inne stanowisko, jeśli orzeczenie lekarskie będzie stwierdzało, iż dana praca zagraża jego zdrowiu.

Zwolnienie lekarskie

w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS (Dz.

CIĄŻA - ASPEKT BIOMEDYCZNY

z punktu widzenia społecznego, prawnego i lekarskiego, Wwa 1926; A. Midak, Bezpośrednie i późne następstwa zabiegów przerywania c, Polski Tygodnik Lekarski 21 (1966) 1063-1065; W.

CIĄŻA - ASPEKT PAŃSTWOWO - PRAWNY

gdy zachodzą przeciwwskazania lekarskie (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 3 lat), lub kto dokonuje zabiegu wbrew przepisom prawnym, choćby za zgodą kobiety ciężarnej (np.