Jadwiga Dziubińska

Czytaj Dalej

Królowa Jadwiga

  Królowa Jadwiga, małżonka Jagiełły z rodu Andegawenów, była już za życia otoczona opinią świętości. W świecie zła, którego źródłem byli w tym czasie przede wszystkim Krzyżacy, Jadwiga jest <!

Panna Młoda – Jadwiga Mikołajczykówna

Panna Młoda – Jadwiga Mikołajczykówna, najmłodsza siostra Anny Tetmajerowej – odbiega od rzeczywistego pierwowzoru.

Jadwiga, święta (między 1178 a 1180 - 1243)

Jadwiga, święta (między 1178 a 1180-1243), żona Henryka I Brodatego, córka Bertolda IV, hrabiego Diessens-Andechs, tytularnego księcia Merano.

JADWIGA ANDEGAWEŃSKA - Informacje Ogólne

Uniwersytet organizowali uczeni mężowie, Jadwiga zaś uzyskała od papieża zgodę na otwarcie katedry teologii oraz dostarczyła środków materialnych na uruchomienie uczelni. Jadwiga prowadziła też szeroko zakrojoną działalność fundacyjną i charytatywną.

ŁUSZCZEWSKA JADWIGA, pseud. Deotyma

ŁUSZCZEWSKA JADWIGA, pseud.

PAPI (TEODOZJA) JADWIGA, pseud. Teresa Jadwiga, Teresa Gałęzowska

PAPI (TEODOZJA) JADWIGA, pseud. Teresa Jadwiga, Teresa Gałęzowska, ur.

Św. JADWIGA

Jadwidze w obrazach (XIV w. Jadwigi, łac.

JADWIGA

Długosz pisze, że gdy Jagiełło kazał zwrócić wszystko, co bezprawnie zabrano uciśnionym wieśniakom, którzy zbiegłszy do Gniezna (gdzie przebywała właśnie para królewska) z żonami i dziećmi, jęłi rozwodzić płacze i narzekania, Jadwiga „w goryczy serca" rzekła: „A któż im łzy powróci?

ŻYLIŃSKA JADWIGA

ŻYLIŃSKA JADWIGA, ur.

BORZĘCKA JADWIGA

Służebnica Boża, ur. 2 II 1863w Obrębszczyźnie (k. Grodna), zm. 27 IX 1906 w Kętach (k.Bielska-Białej), córka Celiny, współzał. zmartwychwstanek.

Studiowała w Rzymie języki nowoż. i ł a c ; 1877 odbyła pielgrzymkędo Lourdes; od 1881 współpracowała z matką przytworzeniu zgrom., które 1882...

BURLAGA BRONISŁAWA JADWIGA ze zgromadzenia sióstr Rodziny Maryi

ur. 12 X 1883 w Iłówcu (k. Poznania), zm.30 VI 1947 w Kurytybie (Brazylia), Działaczka polonijna.

Do zgromadzenia wstąpiła 1904 we Lwowie, 1913 złożyłaśluby wieczyste, 1922-36 była przełożoną prow, w Brazylii,1936-47 pełniła tamże obowiązki wikarii prowincjalnej.

W ciągu25-letniej pracy w...

FALKOWSKA JADWIGA

Dydyńska-Paszkowska, Harcmistrzyni Rzeczypospolitej - Jadwiga F.

GAMSKA - ŁEMPICKA JADWIGA

Skwarczyńska, Jadwiga G. Grzegorczyk, Jadwiga G. Kostrzewska-Krotochwilowa, Jadwiga G.

DAWIDOWA Jadwiga (1864 - 1910)

Siłaczka

Polska działaczka oświatowa o radykalnych poglądach. Zgromadziła wokół siebiegrono piszącej, postępowej młodzieży. Walczyła o równouprawnienie kobiet,zwłaszcza o dostęp na wyższe uczelnie. Mając zaledwie dwadzieścia jeden lat,zaczęła organizować tajne wyższe kursy naukowe dla...

Maseczki firmy "Jadwiga".

Do każdego typu cery i wieku „ JADWIGA” wyprodukowała żelową maseczkę relaksująco – nawilżającą.

Święta Jadwiga

ku czci błogosławionej królowej Jadwigi, wynoszącją tym samym na ołtarze. “Przy budowie kościoła NMP na Piasku, który istnieje do dziś, królowa Jadwiga sama doglądała robót.

Święta Jadwiga Śląska

Jadwiga Śląska, księżna, wdowa. Jadwiga przedstawiana jest jako młoda mężatka w długiej sukni lub w książęcympłaszczu z diademem na głowie.

Królowa Jadwiga — nawrócenie Litwy

Po połączeniu Polski z Litwą na podstawie układu w Krewie (1385), po chrzcie Jagiełły, na którymotrzymał imię Władysław, i ślubie z Jadwigą (18. Dla kształcenia księży Litwinów ufundowała Jadwiga bursę przy uniwersyteciepraskim.

Kaniewska Tżycka Jadwiga

(1908-1988); wybitna postać kształtująca nowoczesne polskie pielęgniarstwo. Urodziła się w Warszawie (29.09.1908). Po ukończeniu gimnazjum wstąpiła w 1927 r. do Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarstwa w Krakowie. Po otrzymaniu dyplomu podjęła pracę pedagogiczną w szkołach pielęgniarskich Warszawy i...