Imiona greckie

Czytaj Dalej

TYPOWE CECHY SZTUKI GRECKIEJ, HELLEŃSKIEJ I RZYMSKIEJ

  Grecka rzeźba wciąż ewaluowała - przed VI w.   Największe dzieła architektury greckiej to: Arkropol, świątynia Ateny, Artemidy 10.

OBRAZ ZANIEDBAŃ SPRAW PUBLICZNYCH I WIZJA NAPRAWY - „ODPRAWA POSŁÓW GRECKICH”

Akcja tej tragedii rozgrywa się w starożytnej Troi lecz problem jest aktualny w czasach Kochanowskiego. Dylemat bohaterów dramatu: czy oddać Helenę posłom i uchronić ojczyznę od wojny czy pozostawić ją w Troi według życzenia królewicza, a ojczyznę narazić na wojnę. Staje się to uniwersalnym problemem...

Humanistyczne wartości mitów greckich

Można by powiedzieć, że wszystkie odwieczne marzenia i pragnienia człowieka znalazły odbicie w mitach greckich. Bo wszyscy Europejczycy wyrośliśmy z tego pnia, którym jest grecka kultura.

Różnorodność tematyczna liryki greckiej

Poezja grecka ukształtowała liczne miary wierszowe, wiele gatunków, ale przede wszystkim przekazała wiele wzruszeń, uczuć i doświadczeń ludzkiej egzystencji.

Miłość niejedno ma imię – na podstawie literatury antycznej

Z ust głównej bohaterki słyszymy jedno z najpiękniejszych wyznań greckich: „Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić”. Tematem wierszy miłosnych (Amores) jest miłość do dziewczyny, często nazywanej imieniem Korynna.

Tradycje antyczne i akcenty narodowe w Odprawie posłów greckich J. Kochanowskiego

Odprawa posłów greckich. zaczerpnął Kochanowski przede wszystkim z Iliady Homera, sięgał również do utworów tragików greckich.

“Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego

Stasimon V (557-558): zalecenie wyprowadzenia oszalałej panny Epilog (559-605): apel Antenora, by król wysłuchał proroctwa córki; przybycie Rotmistrza z wiadomością o zbliżających się oddziałach greckich.

„Pierwowzory greckie bierzcie do rąk i czytajcie i w dzień i w nocy” (Horacy). Jak dzisiaj potraktowałbyś polecenie Horacego?

A przecież „pierwowzory greckie” brali do rąk swoich i jego poprzednicy. Czytanie i w dzień, i w nocy „greckich pierwowzorów”, choć trudne dziś i wymagające chyba pewnych wyrzeczeń, ma w sobie jednak niepodważalny moralny cel.

„Poezjo! Jakie twoje imię? Tworząca? Cóż ty tworzysz? Siebie.” Skomentuj słowa J. Tuwima, pisząc o możliwościach kreacyjnych artysty.

Poezja była już wszystkim: twórczynią wartości, postaw i poglądów. Próbowała także odkrywać tajniki ludzkiej duszy, to znów podejmowała zabawę słowami. Od wieków istniało wiele sądów na temat, jaką powinna pełnić ona rolę i jakie możliwości w związku z tym powinien mieć artysta.

Epoką...

"Mity greckie" streszczenie

        ZNACZENIE MITÓW: Bogowie greccy nie byli abstrakcyjnymi pojęciami (bytami), lecz istotami żyjącymi, mającymi zalety i wady, przypominającymi zwykłych ludzi.

"Odprawa posłów greckich" - streszczenie

Stasimon V (557-558): zalecenie wyprowadzenia oszalałej panny Epilog (559-605): apel Antenora, by król wysłuchał proroctwa córki; przybycie Rotmistrza z wiadomością o zbliżających się oddziałach greckich.

Powstanie i rozwój tragedii greckiej

Najwięksi tragicy greccy Ajschylos - "Błagalnice", "Persowie", "Prometeusz w okowach" Sofokles - "Antygona", "Elektra", "Król Edyp" Eurypides - "Elektra", "Hedea", "Figenia w Aulidzie" Największym twórcą komedii był Arystofanes - "Żaby", "Ptaki", "Chmury" Tematy tragedii greckiej Tragedia czerpała tematy z mitów greckich, wierzeń i wątków homeryckich.

"Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego, a dramat antyczny

Ograniczona ilość aktorów - trzech na scenie (Kochanowski chcąc utrzymać tę liczbę scenę z rady trojańskiej przekazuje przez relację jednego z posłów) Podział sztuki na epejsodiony i stasimony Konstrukcja utworu charakterystyczna dla tragedii antycznej: prolog (monolog Artenora opowiadającegoo sytuacji Troi - po Helenę przybywają posłowie greccy, Parys zwiera zwolenników, przekupuje ich podarkami); zawiązanie akcji (przybycie ...

“Odprawa posłów greckich”

8 Odprawa Posłów greckich nie jest tragedią charakterów czy namiętności. Odprawa posłów greckich jest utworem całkowicie oryginalnym.

Ars poetica? (z tomu Miasto bez imienia 1969)

15 Ale w mitologii greckiej bóstwa mogą być dobre lub złe, a polskie: „demon”, „demoniczny” to słowa budzące ra­czej złowrogie skojarzenia.

Typowe cechy sztuki greckiej, hellenskiej i rzymskiej

Najwieksze dziela architektury greckiej to: Arkropol, swiatynia Ateny, Artemidy W dziedzinie budownictwa, zwlaszcza w architekturze sakralnej RZYMIANIE dokonali wiecej.

Antyk i wspólczesnosc w "Odprawie poslów greckich"

Napisana zostala wierszem sylabonicznym, w wiekszosci bialym, uzywanym przez tragików greckich.

Powstanie teatru greckiego

Teatr grecki wywodzi sie ze swiat boga Dionizosa.

Których bogów greckich chetnie widzialbym jako swych przyjaciól, a których nie i dlaczego?

Miedzy innymi fakt, ze bogowie greccy byli przez Greków wymysleni na obraz ich samych, jakze do nas podobnych. Mysle, ze bez trudu udalo by sie odnalezc archetyp kazdego boga greckiego posród nas.

Porównaj biblijny poemat o stworzeniu świata z greckim mitem kosmogonicznym. Wskaż podobieństwa i różnice.

Różnice: w mitologii greckiej jest wielu bogów (politeizm), a w Biblii jedyny Bóg (monoteizm); bogowie mitologiczni są źli, zawistni, nic ich nie obchodzą losy człowieka, zapatrzeni w siebie i egoistyczni, toczą pomiędzy sobą walkę o władzę, a Bóg biblijny jest jeden, wszystko, co robi, robi z miłością i chce, aby było jak najlepsze, człowieka stwarza na swoje podobieństwo, aby był jak najdoskonalszy i dba o niego, ofiarowuje mu cały świat; ...